search

Нестеренко О.В.

Положення додається до завантаження

25-26 вересня 2018 року на базі URBAN бібліотеки, м. Львів (вул. Устияновича, 4,) відбувся науково-практичний семінар “Ініціативи співтворення: як активувати культурну спадщину та співпрацювати з локальними громадами”, організований Міністерством культури України, Українським центром культурних досліджень спільно з Управлінням культури ЮНЕСКО (Вільнюс, Литва) та Львівською міською радою. Захід проводився з метою ознайомлення з ключовими настановами ЮНЕСКО, адмініструванням об'єктів матеріальної та елементів нематеріальної спадщини в Україні і Литві, практикою залучення різних цільових аудиторій до спільного творення історичних просторів.

На семінарі були присутніми представники органів державної влади та місцевого самоврядування з гуманітарних питань, працівники культури з різних куточків України, краєзнавці, громадські діячі, студенти та інші. У заході також взяла участь Олена Нестеренко, провідний методист з народної творчості КУ “Обласний методичний центр культури і мистецтва” ЗОР.

Перший день семінару (25 вересня) було присвячено “школі” ЮНЕСКО від Юрате Черневічюте, професора та координатора навчальних програм Creative Entrepreneurship at Vilnius University Business School (Литва). Пані Юрата ознайомила присутніх з Концепцією культурної спадщини: матеріальної та нематеріальної, роз’яснила основні положення взаємопов’язаних конвенцій ЮНЕСКО (1972, 2003 рр.) та розповіла про елементи нематеріального культурного спадку Литви (13 елементів), серед яких: традиція плетіння вінків, святкування Різдва (родинного свята), традиція виготовлення хрестів, весільні ритуали, Масляна, колискові пісні, полька, специфічна риболовля, солом’яні сади (“Небесні сади”) та інші.

Практичний блок на тему “Кооперативний дизайн та міські ігри: як активізувати культурну спадщину?” провела Єкатерина Лавринець, професор факультету креативних індустрій Вільнюського технічного університету Гедиміна (Литва).

Великим подарунком для учасників семінару стала екскурсія історичними місцями Львова від Лілії Онищенко, начальника Управління охорони історичного середовища Львівської міської ради. Історичний центр міста Львова є об'єктом Світової спадщини ЮНЕСКО, а з 2015 року Львів увійшов до Мережі креативних міст ЮНЕСКО, здобувши титул “Місто літератури ЮНЕСКО”. Таким чином у Львові поєдналась автентичність історичного містобудівного комплексу і сталі традиції міської культури.

Наступного дня (26 вересня) було обговорено практику збереження елементів нематеріальної культури та практичні кейси спільного творення історичних просторів у Львові та регіоні. 

Дякуємо організаторам за корисний, цікавий, пізнавальний захід! 

 

Фото В. Левківська

3 серпня 2018 року за підтримки Департаменту культури, національностей та релігій облдержадміністрації, КУ “Обласний методичний центр культури і мистецтва” ЗОР відбувся ХХІІ Міжнародний фестиваль національних воїнських та традиційних культур "Запорозький Спас" імені Анатолія Єрмака.

Захід проводився біля КУ “Запорізький обласний центр молоді” ЗОР з метою розвитку та популяризації козацьких бойових мистецтв, народних традицій українського козацтва, підвищення ролі традиційної культури у формуванні світогляду та духовності. Фестиваль є одним з етапів Міжнародного фестивалю “Козацький Спас”, який з 3 по 4 серпня 2018 року одночасно пройшов у різних містах України. Фінальна частина фестивалю відбудеться 18-19 серпня 2018 року в парку “Київська Русь” Київської області.

До початку урочистого відкриття президент ГО “Всеукраїнська федерація “Спас” Олександр Притула провів майстер-клас із самооборони для журналістів. Також відбулись показові майстер-класи шкіл бойових мистецтв та спортивних видів боротьби.

Урочисте відкриття розпочалось із вшанування загиблих лицарів України хвилиною мовчання. До привітального слова були запрошені організатори та гості свята. Потому, відбулись показові виступи представників національних та спортивних видів боротьби: грузинської (чидаобі), вірменської (кох), китайської (кунгфу) та самбо. Вражаючими та яскравими були виступи осередків Запорізької ДЮСШ “Спас”, театру козацького бою “Запорозький Спас”, клубу історичного фехтування “Стезя” м. Запоріжжя, театру скіфської звитяги “Скіфський Стан” Чернігівського району та інших.

У концертній програмі взяли участь: ансамбль “Троїсті музики” с. Гнаровське Вільнянського району, фольк-дует “Жайворонки” м. Запоріжжя, солісти обласного центру патріотичного виховання молоді та окремі виконавці. Працювала виставка декоративно-прикладного мистецтва. 

Проведення фестивалю є надзвичайно важливим для збереження і пропагування козацького бойового звичаю “Спас”, який просувається до Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини України.

 

Фото ВГО "Всеукраїнська федерація "Спас"

Шановні колеги! Міністерство культури України розпочало прийом заявок на здобуття премії за збереження та охорону нематеріальної культурної спадщини у 2018 році. 

Деталі за лінком: http://mincult.kmu.gov.ua/control/uk/publish/article?art_id=245399249&cat_id=244913751 

Просимо поширити інформацію. 

25-26 липня 2018 року в м. Вінниці відбувся семінар “Забезпечення охорони нематеріальної культурної спадщини, що знаходяться на території областей”, організований Міністерством культури України та Українським центром культурних досліджень.

У семінарі взяли участь представники Міністерства культури України на чолі з начальником управління стратегічного  планування та розвитку Євгеном Лавро; фасилітатор ЮНЕСКО з Конвенції про охорону НКС, голова Експертної ради з питань НКС при Міністерстві культури України, керівник ансамблю "Божичі" Ілля Фетисов; директор УЦКД, Заслужена артистка України Ірина Френкель, науковці УЦКД, представники обласних центрів народної творчості з регіонів України. Від Запорізької області у заході взяла участь Олена Нестеренко, провідний методист з народної творчості КУ “Обласний методичний центр культури і мистецтва" ЗОР.

Учасники семінару отримали рекомендації від експертів, науковців УЦКД щодо заповнення облікової картки на елемент для включення до Національного переліку елементів НКС України та ведення місцевих переліків. Обговорили проблеми та перспективи.

Представники обласних центрів народної творчості Вінницької, Чернігівської, Сумської,  Івано-Франківської областей поділились власним досвідом роботи.

Під час заходу відбулась презентація елемента НКС “Традиція орнаментального розпису бубнівської кераміки”, що включений до Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини України у травні 2018 року. 

Висловлюємо щирі слова вдячності організаторам семінару за корисну і цікаву програму та актуальність запропонованих тем. Чекаємо з нетерпінням наступних зустрічей.

 

ЗМІСТ 
 
1. Визначення поняття нематеріальна культурна спадщина ……………………..3
2. Місцеві, обласні Переліки, Національний реєстр,
міжнародні списки нематеріальної культурної спадщини ……………………..4
3. Алгоритм подачі елемента нематеріальної культурної спадщини
до Переліків ……………………………………………………………………………7
4. Алгоритм виявлення елементів нематеріальної культурної
спадщини в регіоні …………………………………………………………..............9
5. Алгоритм подачі документів процедури просування елементів
нематеріальної культурної спадщини …………………………………………...13
6. Зразки документів ……………………………………………………………………15
7. Місцеві переліки елементів нематеріальної культурної спадщини ………….24
9. Додатки ………………………………………………………………………………...30

17-18 травня 2018 року на базі Мелітопольського державного педагогічного університету імені Богдана Хмельницького відбувся  І Всеукраїнський форум-презентація «Етика релігій і конфесійне розмаїття» в рамках реалізації проекту молодих вчених  «Теоретико-методичний супровід діалогічної взаємодії релігійних ідентичностей у культурно-освітніх практиках народів Північного Приазов’я» - керівник проекту проректор з наукової роботи, д.п.н., професор Москальова Людмила Юріївна.

До початку заходу учасники переглянули ІІІ регіональну виставку «Духовна весна» та фотовиставку за матеріалами експедиції «Сакральні перлини Північного Приазов’я».

У відкритті форуму взяли участь: ректор МДПУ імені Богдана Хмельницького, професор Солоненко Анатолій Миколайович; проректор з навчальної роботи МДПУ імені Богдана Хмельницького, професор Мальцева Ірина Андріївна; проректор з заочно-дистанційної форми навчання МДПУ імені Богдана Хмельницького, регіональний представник Ради національних спільнот України, доцент Арабаджи Олена Семенівна; член правління національно-культурної караїмської спільноти «ДЖАМААТ» Ялпачик Софія Геліївна.

У заході також взяла участь провідний методист ОМЦКіМ Нестеренко Олена Володимирівна, яка проінформувала про діяльність установи у напрямку охорони та збереження нематеріальної культурної спадщини Запорізької області для подальшої співпраці із МДПУ імені Богдана Хмельницького.

В рамках форуму проведено пленарні дискусії, модератором яких виступила доктор філософських наук МДПУ імені Богдана Хмельницького, професор, консультант проекту Троїцька Тамара Серафимівна.

Для учасників першого дня форуму була організована екскурсія храмами міста «Презентація релігійних практик Мелітопольщини», а також тренінги для студентів університету.

 

 

 

 

5-6 травня 2018 року комунальною установою “Обласний методичний центр культури і мистецтва” Запорізької обласної ради за підтримки Департаменту культури, туризму, національностей та релігій Запорізької облдержадміністрації проведена обласна культурно-мистецька акція “Запорізькі обереги” в рамках фестивалю “Історія.ua”.

Акція “Запорізькі обереги” відбулась на прибудинковій площі комунального закладу “Запорізька обласна універсальна наукова бібліотека” Запорізької обласної ради з метою збереження, розвитку, популяризації декоративно-прикладного та образотворчого мистецтва Запорізької області, залучення широкої громадськості до більш глибокого пізнання витоків народного мистецтва, встановлення творчих стосунків між об'єднаннями та самодіяльними майстрами.

У заході взяли участь понад 100 майстрів та умільців з міст, районів та об’єднаних територіальних громад Запорізької області, а саме:

5 травня у заході взяли участь провідні майстри міста Запоріжжя:

- обласного осередку Національної Спілки майстрів народного мистецтва України (голова Сергій Москаленко);

- творчого об'єднання майстрів української народної вишивки “Цвіт калини” (голова Роза Кутасевич, заслужений майстер народної творчості України);

- громадської організації “Запорізький колорит” (голова Наталія Бабенко);

- творчого об'єднання “Самоцвіти Запоріжжя” (голова Лариса Васильєва);

- міського об’єднання митців “Колорит” (голова Олена Сауріна);

- громадської організації татарської культури “Алтин-Ай” (голова Ряхіма Ахмерова) та окремі майстри.

В експозиціях запорізьких майстрів була представлена українська народна вишивка (рушники, одяг, скатертини, серветки, панно), гончарні вироби та кераміка, вироби з бісеру (прикраси, аксесуари, картини), народні ляльки та м’які іграшки, декоративний підлаковий розпис, писанкарство, стрічкова вишивка, різьблення, живопис, пейчворк, народна флористика, вироби із солоного тіста, європейське мереживо, металеві прикраси, обереги та сувеніри.

Наступного дня гостинне Запоріжжя зустрічало майстрів та умільців з 19 районів та об’єднаних територіальних громад області:

- народне аматорське товариство майстрів “Надія” Мелітопольського міського ПК ім. Т.Г. Шевченка (керівник Денисюк Надія Михайлівна, заслужений майстер народної творчості України) представили яскраву вишивку, плетені вироби, сувеніри;

- народне районне любительське об’єднання майстрів декоративно-прикладного та образотворчого мистецтва “Сузір’я” Приазовського районного центру народної творчості (керівник Сметаннікова Валетина Дем’янівна) дивували відвідувачів картинами із кісток риби, композиціями вишитими стрічками і нитками, чарівними ляльками;

- любительське об’єднання “Шедеври Гуляйпілля” комунального закладу “Централізована клубна система” Гуляйпільської міської ради (керівник Жовніренко Валетина Олексіївна) продемонстрували вишиті рушники, сорочки, ляльки-мотанки (“Нерозлучники”, “Травниця”, “Зернівка”, “Жаданиця”), ляльки-обереги та горищні іграшки;

- художньо-керамічна майстерня “Добра Глина” м. Пологи (керівник Нагурний Віктор Миколайович) вирізнялись розмаїттям побутових та сувенірних гончарних виробів із ручним декоративним розписом;

- любительське об’єднання майстрів декоративно-прикладного мистецтва “Натхнення” Токмацького міського Будинку культури (керівник Володіна Любов Григорівна) підготували керамічні сувеніри, тарілки, ляльки та картини;

- любительське об’єднання “Росток” Плодородненського сільського будинку культури (керівник Геєнко Тетяна Андріївна) прикрасили експозицію чарівною вишивкою, рішельє, вишитими бісером іконами та картинами, а також неймовірними виробами із паперової лози;

- любительське об’єднання майстрів декоративно-прикладного мистецтва “Гармонія” комунального закладу “Більмацький районний будинок культури” Більмацької районної ради (керівник Івахнова Оксана Миколаївна) запропонували до огляду вишиті рушники, картини, сувенірні вироби із декоративним розписом;

- творче об’єднання “Перлини Василівки” Василівського району (керівник Братищенко Валентина Вікторівна, майстер України) зачаровували відвідувачів неповторними вишитими рушниками, серветками та картинами;

- любительське об’єднання “Вишиванка” комунальної установи “Вільнянський районний будинок культури та дозвілля” Вільнянської районної ради (керівник Федорова Галина Тихонівна) представили прикраси із бісеру та натурального каміння, а також вишиті бісером картини, сорочки, сукні;

- гурток прикладного та декоративного мистецтва “Дивосвіт” комунального закладу “Центр культури, дозвілля та спорту” Таврійської сільської ради (керівник Глебенко Таміла Василівна) презентували різьбу по дереву, прикраси зі стрічок, вироби із паперової лози, в’язані гачком вироби та інші цікаві речі, а вихованці комунальної установи “Таврійський будинок інвалідів” Запорізької обласної ради (директор Старосвітський Олександр Миколайович) продемонстрували вишиті бісером картини та ікони;

- експозиція любительського об’єднання “Гармонія” Новенського сільського клубу Мелітопольського району (керівник Копил Наталія Василівна) вирізнялась неповторністю вишитих ікон, картин, рушників та серветок.

Вишивку, соломоплетіння, бісероплетіння, ляльки-мотанки, вироби в техніці “квілінг” і “декупаж”, прикраси та сувеніри представили окремі майстри з Токмацького, Новомиколаївського районів, Преображенської, Широківської, Долинської та Чернігівської ОТГ.

Впродовж двох днів алея майстрів вражала своїм яскравим дійством. Експозиція виробів майстрів відзначалася індивідуальністю, місцевим колоритом, витриманим в народних традиціях, глибинним відчуттям кольору, орнаментики, символізму кожного штриху вишивки чи різьблення, гончарства чи розпису. Провідні майстри демонстрували майстер-класи з вишивки, писанкарства, ляльки-мотанки, розмальовки кераміки, в яких брали участь усі бажаючі.

Висловлюємо щирі слова вдячності всім учасникам заходу! Бажаємо міцного здоров'я, незгасної творчої енергії та натхнення. 

 

 

 

7 квітня 2018 р. на базі Палацу культури “Орбіта” м. Запоріжжя відбувся обласний відбірковий конкурс ХVІ Всеукраїнського фестивалю сучасної пісні та популярної музики “Червона рута-2019”. Конкурс є шостим серед 25-ти відборів, що проходять з березня по листопад 2018 р. в усіх 24 областях України та м. Київ, згідно з графіком проведення відбіркових конкурсів та відповідно до Плану роботи Міністерства культури України.

“Червона рута” - це постійно діючий всеукраїнський молодіжний фестиваль сучасної пісні та популярної музики, який проводиться раз на два роки з метою пошуку молодих обдарованих виконавців, зокрема в сільській місцевості, відкриття нових імен для подальшого творчого розвитку і співпраці. Конкурси проводяться у шести жанрах: український автентичний фольклор, популярна, танцювальна, акустична, рок та інша музика.

Організаторами обласного відбіркового конкурсу виступили комунальна установа “Обласний методичний центр культури і мистецтва” Запорізької обласної ради за підтримки Департаменту культури, туризму, національностей і релігій Запорізької ОДА.

Впродовж дня змагались 55 творчих одиниць (86 учасників) із міст Запоріжжя, Мелітополя та 11 районів області (Більмацького, Вільнянського, Василівського, Веселівського, Великобілозерського, Гуляйпільського, Запорізького, Новомиколаївського, Оріхівського, Приазовського, Чернігівського) у жанрах популярної, танцювальної, акустичної, іншої музики та українського автентичного фольклору.

Члени суддівської ради на чолі з виконавчим директором Всеукраїнського фестивалю сучасної пісні та популярної музики “Червона рута” Мирославом Мельником оцінювали виконавський рівень учасників, сценічну культуру, індивідуальність, самобутність та новизну сучасної молодіжної музики.

За підсумками роботи суддівської ради визначено переможців обласного відбіркового конкурсу Всеукраїнського фестивалю сучасної пісні та популярної музики “Червона рута-2019”:

- гурт “БАРАБАНЗА” (керівник Денис Васильєв), м. Запоріжжя - у жанрі “Український автентичний фольклор”;

- гурт “Запорозькі тулумбаси” (керівник Денис Васильєв), м. Запоріжжя - у жанрі “Український автентичний фольклор”;

- INSHAYA (Жанна Смирнова), м. Запоріжжя - у жанрі “Популярна музика”;

- INSHAYA (Жанна Смирнова), м. Запоріжжя - у жанрі “Танцювальна музика”;

- Давидюк Маргарита, с. Відрадне Запорізький район - у жанрі “Популярна музика”;

- Пермякова Дарина, м. Запоріжжя - у жанрі “Популярна музика”;

- Бардаченко Олександра, м. Запоріжжя - у жанрі “Популярна музика”.

 

Резервісти:

Зразковий фольклорно-інструментальний ансамбль “Росяночка” ПНЗ “Центр дитячої та юнацької творчості Дніпровського району” Запорізької міської ради (керівник Людмила Чеснєйша, заслужений працівник культури України) - у жанрі “Український автентичний фольклор”.

Марусик Андрій, м. Запоріжжя - у жанрі “Акустична музика”.

У жанрі “Популярна музика”:

- Кірія Вікторія, м. Запоріжжя;

- Солопова Катерина, с. Воскресенка Приазовського району;

- Горєлова Анастасія, м. Запоріжжя;

- Яра Анна, м. Гуляйполе;

- Скляренко Анастасія, м. Мелітополь;

- Жученко Ольга, с. Велика Білозерка;

- Невєрова Валерія, м. Запоріжжя;

- Стойкович Анастасія, м. Запоріжжя;

- Спориш Ігор, м. Запоріжжя;

- Базаренко Тимофій, м. Запоріжжя;

- Приходько Владислава, м. Запоріжжя.

Наприкінці заходу Мирослав Мельник, підвівши підсумки конкурсу наголосив, що переможці отримали право брати участь у фінальних змаганнях фестивалю “Червона рута”, які відбудуться у вересні 2019 р. в м. Чернівці. Також, 10 учасникам (Солопова К., Солодченко О., Терновська В., Беляєва К., Яра А., Скляренко А., Жеріхова А., Оверченко Д., Жученко О., Давидюк М.) були вручені подарункові сертифікати на безкоштовний запис пісні у студії звукозапису “Emely Records” (м. Запоріжжя, пр. Металургів, 1а) від представника суддівської ради, директора студії звукозапису “Emely Records” Максима Наконечного. Усі інші учасники отримали 30% знижку на запис пісні.

Ведучими обласного відбіркового конкурсу були Сергій Бабенко та Денис Доля. Головним інформаційним партнером виступила Запорізька обласна газета “МИГ”.

Вітаємо переможців і бажаємо нових звершень і професійного росту!

Шановні колеги! Національний музей народної архітектури та побуту України (с. Пирогів) запрошує творчі колективи на обрядові свята, фестивалі та культурно-просвітницькі заходи. Календар подій на 2018 рік із зазначенням тематики репертуару додається. 

Сторінка 1 із 3

Запорізький Обласний методичний центр культури і мистецтваНаші кнопки для розміщення на Ваших ресурсах.

Для обміну кнопками звертайтесь через "Зворотній зв'язок" нижче.

Запорізький Колорит

Поштова адреса:

69095, Україна, Запоріжжя, пр. Соборний, 152 (див. на мапі )

 

Час роботи:

Пн. - Чт. з 8:00 до 17:00, Пт. з 8:00 до 15:45

Перерва з 12:00 до 12:45