search

Методичні рекомендації щодо форм та способів увічнення пам'яті загиблих учасників Антитерористичної операції, популяризації героїчних вчинків українських бійців, самопожертви волонтерів

Методичні рекомендації
щодо форм та способів увічнення пам'яті загиблих учасників Антитерористичної операції, популяризації героїчних вчинків українських бійців, самопожертви волонтерів

Події, які переживає наш народ упродовж 2013-2014 рр. ще раз засвідчили, що проголошена у 1991 р. державна незалежність потребує постійного захисту і глибокого розуміння, оцінки того, що відбувається навколо нас. На жаль, державна незалежність України опинилася під загрозою. Тому, одним зі стратегічних завдань Уряду України на сьогодні є моделювання політики в сфері героїзації сучасних захисників української незалежності. Ми маємо невідкладно, тобто вже сьогодні вибудовувати механізми, які закладатимуть фундамент сучасної ідентичності та суспільного світогляду українців на кращих прикладах мужності і звитяги, виявленої нинішніми захисниками Вітчизни.
Росія розпочала в Україні неоголошену війну нового покоління, яку готувала не один день. Ускладнюється вона і тим, що на нас напала одна з трьох країн, які є гарантом безпеки нашої держави. Війна ведеться не за правилами, оскільки мирних людей терористи ставлять бар’єром між собою і силовиками, які залучені до антитерористичної операції.
Важливо не змарнувати такий історичний момент і докласти всіх зусиль, щоб кров, пролита нашими бійцями, стала не лише жертвою в ім'я цілісності країни, але й ферментом, який об'єднає українську державу та українську націю, мобілізує українське суспільство до реалізації амбітних завдань новітнього державотворення.
Водночас, дуже важливою складовою підняття морального духу військовослужбовців є віра і впевненість у тому, що держава не забуде про них у випадку їхньої загибелі на полі бою, їх жертовність буде пошанована.
Таким чином, увічнення пам'яті полеглих, популяризація їхніх подвигів на державному рівні є вкрай необхідним завданням як з морально-етичних міркувань, так і задля консолідації суспільства, формування єдиної національної пам'яті та ідентичності.
Від початку збройних протистоянь українські військовослужбовці неодноразово демонстрували свою відвагу, мужність та військові вміння у боротьбі з ворогом, чимало солдатів та офіцерів проявили особистий героїзм, їхні вчинки можуть і мають стати взірцем для усього українського народу, є важливим прикладом для виховання майбутніх поколінь.
Зважаючи на важливість та актуальність питання підвищення бойового духу військовослужбовців, активізації патріотичного виховання молоді, гідного вшанування пам'яті загиблих солдатів та офіцерів, наголошуємо на необхідності реалізації системи заходів із залученням державних та комунальних установ, громадських організацій та ініціатив.
Серед іншого така система має забезпечувати:
гідне пошанування пам'яті загиблих, демонстрацію поваги та шани до їх самопожертви від суспільства;
уважне та дбайливе ставлення до родин загиблих;
широке інформування громадськості;
координацію різних ініціатив та заходів;
ефективний обмін інформацією, насамперед між органами влади місцевого самоврядування, громадськими та волонтерськими середовищами.
Заходи рекомендовані до проведення:
1. Увічнення пам'яті через встановлення пам'ятних знаків, монументів, відкриття меморіалів.
Пам'ятники та пам'ятні дошки. У населених пунктах, звідки походять (або в яких тривалий час проживали) загиблі військовослужбовці, встановити пам’ятники або пам’ятні дошки, знаки на їх честь.
Передбачати покладання квітів до пам'ятників, пам'ятних дошок та знаків з нагоди державних, до річниць з дня народження та загибелі учасника АТО.
2. Відображення імен загиблих у топонімах, назвах установ та організацій.
Топоніми. У населених пунктах, звідки походять (або в яких тривалий час проживали загиблі воїни) вжити заходів з увічнення імен загиблих у назвах площ, вулиць провулків і скверів).
Вивчити можливість присвоєння імені загиблого воїна навчальному закладу, закладу культури, спортивній установі тощо, пов’язаній з життєвим шляхом військовослужбовця.
3. Офіційні заходи.
Протокол офіційних заходів. Включити сектори військових поховань на кладовищах, інші місця поховань учасників АТО, пам’ятники, пам’ятні дошки та знаки до переліку місць, де відбуваються офіційні заходи з нагоди Дня Незалежності, Дня Конституції, Дня Соборності, свята Покрови Пресвятої Богородиці інших свят та пам’ятних для держави і населеного пункту дат. Передбачити обов’язкове покладання квітів за участі керівників місцевих органів виконавчої влади та місцевого самоврядування, запалення лампадок, хвилини мовчання.
Почесний громадянин. Розглянути можливість присвоєння звання Почесного громадянина населеного пункту загиблим військовослужбовцям.
Портрети Героїв. Щорічно, за тиждень до Дня Незалежності, Дня Конституції, Дня Соборності, встановлювати портрети (або стенди) загиблих учасників АТО у фойє закладів культури під гаслом «Вони загинули, щоб існувала Українська держава» або «Пам’ятай про тих, хто віддав все для України». Згортання експозиції (портретів) здійснювати за тиждень після відзначення згаданих державних свят.
4. Використання прикладу героїзму, патріотичне виховання молоді через заклади культури.
Фотовиставки. Розробити нові та експонувати вже наявні фотовиставки про АТО у закладах культури.
Плани роботи. Передбачити проведення тематичних заходів, відвідування музеїв, зустрічі з учасниками бойових дій, перегляд документальних фільмів.
Музейні експозиції. Відобразити події збройної боротьби за територіальну цілісність і незалежність України 2014 р. в експозиціях військових та краєзнавчих музеїв. Створити постійно діючі стенди, виставки, експозиції, у тому числі щодо участі у бойових діях представників району/області. Розглянути можливість розміщення в експозиції елементів військових одностроїв, спорядження, особистих речей бійців.
Конкурси. Ініціювати проведення спеціальних або включати тематику боротьби за незалежність України 2013-2014 року в існуючі конкурси творчих робіт, соціальної реклами серед учнівської та студентської молоді, професійних колективів, населення.
5. Заходи в інформаційній сфері.
Соціальна реклама. Вжити заходи щодо розміщення соціальної реклами (на рекламних конструкціях, аудіо- та відео- матеріалів) на підтримку армії, популяризація окремих героїчних вчинків та військових перемог. Сприяти громадським ініціативам у розміщенні відповідних банерів (на підтримку військовослужбовців) на адміністративних будівлях, приміщеннях комунальних установ та організацій.
Інформація на офіційних сайтах. Розміщувати та актуалізовувати інформацію про загиблих земляків на офіційних сайтах місцевих органів виконавчої влади та місцевого самоврядування.
Сьогодні Україна переживає найбільше випробування в своїй новітній історії - збройну боротьбу за незалежність та територіальну цілісність. У цій війні ми вже маємо загиблих і поранених, проте маємо і першу історичну перемогу - згуртовану націю, яка готова боротися за свої національні та політичні права. Вперше за довгі десятиліття Україна може опертись на широку підтримку своїх громадян, адже захищати свою державу зголосились мешканці всіх, без винятку, областей нашої держави. Серед захисників батьківщини, в тому числі серед полеглих воїнів, також є й уродженці та мешканці тимчасово окупованої АР Крим. Відтак, перед державою відкриваються унікальні можливості для швидкого згуртування громадян довкола ідеї збереження державності, примноження її сил, матеріальних та духовних багатств.
У зв’язку з вищевикладеним пропонуємо для використання в роботі сценарії, присвячені зустрічі та вшануванню воїнів АТО, підтримці Української Армії.

Сценарій
урочистого мітингу, присвяченого зустрічі воїнів АТО

ВЕДУЧИЙ:
Шановна громадо! Дорогі земляки!
Сьогодні ми з вами зустрічаємо героїв, мужніх воїнів АТО, які на східних рубежах захищають свободу, незалежність і територіальну цілісність України.
Мітинг на честь воїнів АТО оголошується відкритим!
Звучить Гімн України

ВЕДУЧИЙ:
Україна охоплена війною. Справжньою. Реальною. Нехай її називають неоголошеною, але гинуть наші хлопці, «вантаж 200» отримують в усіх куточках України.
Прошу вшанувати хвилиною мовчання пам'ять військовослужбовців, бійців Національної гвардії, прикордонників та добровольців, які загинули за Україну та мирних жителів, що стали жертвами терористів.
Звучить метроном
ВЕДУЧИЙ:

Події останніх місяців об'єднали нас, пробудили в кожного почуття щирого й глибокого патріотизму, відчуття причетності до загальнодержавних справ. Боротьба за перемогу стала всенародним рухом. І слова «Слава Україні — Героям слава» наразі набули особливого значення, вони адресовані тим, хто зі зброєю в руках захищає східний кордон нашої держави.
Виступ
ВЕДУЧИЙ:
Прикро, що інколи сумні сторінки історії повторюються, і мирне небо України накрила чорна хмара військового протистояння. Ще півроку тому ніхто не міг і подумати, що життя розділиться на «до війни» і «війну», війну за незалежність.
Виступ
ВЕДУЧИЙ:
Нашу Батьківщину, нашу Україну зламати не можна, щодня вона відроджується, стає міцнішою, сильнішою. Один із політичних аналітиків при ООН сказав: «Після закінчення війни Україна отримає сильну армію, патріотизм на високому рівні, згуртовану націю».
Виступ
ВЕДУЧИЙ:
Є у світі одне слово, перед яким усі народи низько схиляють голови. Це слово - «Мати».
Сотні матерів звичайних українських хлопців сьогодні об'єднані спільною бідою та гордістю за своїх синів. І немає щирішої молитви за материнську. Лише материнська любов не знає кордонів страху, сумнівів та розрахунків.
Виступ

ВЕДУЧИЙ:
Наші воїни перебувають під обстрілом сумнозвісних «Градів», зазнають гіркоту втрати бойових побратимів і ризикують власним життям заради миру та спокою в нашій країні. Це свідчення справжнього патріотичного подвигу.
Виступ

ВЕДУЧИЙ:
Дорогі наші воїни! Дякуємо вам за те, що захищаєте нас. Дякуємо, що не боїтесь, що вижили і стоїте на сторожі нашого спокою.
Шановна громадо! Мітинг оголошується закритим!

Звучить Гімн України

Мітинг, присвячений Дню Гідності та Свободи

Звучать пісні Майдану.
На сцену виходить ведучий
Звучить позивний
Ведучий:
Шановна громадо!
В українському календарі з’явився ще один пам’ятний день, як велике державне свято - 21 листопада – День гідності та свободи!
Україна - це наша земля, рідний край, країна з багатовіковою історією, мальовничою природою, чарівною піснею! Це велика держава, край невимовної краси і тяжкої недолі, країна гідності і свободи. Такими нас зробило Свято Свободи – Майдан 2004 року і Революція Гідності 2013 року. Майдан Незалежності – це потужна точка енергії нашого народу, де встигли почути все: радість, безвихідь, горе, біль, гордість і повагу. Це був надзвичайно важкий іспит, але ми продемонстрували свою європейськість, гідність, прагнення до свободи. На Майдані українці довели, що ми одна велика сім’я, яка готова до кінця боротися за свої ідеї. Народження Нової України у крові Небесної Сотні Майдану, гибеллю тисяч бійців утверджує нові світоглядні цінності вільної людини.
Мітинг з нагоди Дня Гідності та Свободи оголошується відкритим.
(звучить Гімн України)
Ведучий:
Героям Майдану, впавшим мертвими за світле майбутнє України, присвячується хвилина мовчання. Вічна пам'ять всім загиблим синам і дочкам твоїм, Україно! Народжені вмерти – залишаться жити в віках!
(Хвилина мовчання, звучить жалобна мелодія)

Ведучий:
Герої не вмирають! Ми їх будемо пам’ятати вічно за мужність, подвиг, проявлені в боротьбі за мир в Україні. Віримо, що єдність України, скріплена кров’ю незламних борців, навіки залишатиметься непорушною.

Ведучий:
Слово для виступу надається____________________________________
(далі виступи керівників міста, області, громадських організацій)
Ведучий:
У важкій витривалій боротьбі за права і свободу, утвердження власної державності наш народ не раз переживав як гіркі, так і радісні події. День Гідності та Свободи - це свято нашого народу! Свято України, її роду! Мітинг з нагоди Дня Гідності та Свободи оголошується закритим.
(звучить Гімн України)
Ведучий:
Сердечно бажаємо вам, шановні громадяни, міцного здоров’я, щастя, добра, миру, злагоди і глибокої віри у гідне майбутнє рідного краю та України!
(звучать пісні Майдану)

Сценарій благодійного концерту на підтримку Української Армії
(А. Комар, Радивилівський РБК Рівненської області)

Ведуча:
Слава Україні!
Минає рік з трагічної дати нашої з вами країни – 18-20 лютого. Здається, що ці криваві події були тільки вчора. Ще не висохли сльози на очах матерів, ще пухка земля на могилах братів наших. Вони в нашій пам’яті навіки. В серцях українців раз і назавжди закарбувались імена Героїв Небесної Сотні, які душу й тіло положили за нашу свободу. Давайте вшануємо світлу пам’ять загиблих хвилиною мовчання.
Хвилина мовчання.
“Плине кача”
Ведуча:
Дякуємо усім, хто не залишився байдужим до того, що діється в Україні і прийшов сьогодні до нашого залу, аби підтримати боєздатність Української армії, бойовий дух солдатів й офіцерів.
Народна пісня «Хто ти є Україно?»
Ведуча:
Сьогодні аматорські колективи і окремі виконавці на цій сцені хочуть
використати силу мистецтва, аби нашим військовим не довелося використовувати свою зброю. Ми дякуємо нашим Збройним силам за мужність і витримку, яку вони проявляють щохвилини. Україна з вами!
Пісня «Вольная воля»
Ведуча:
Не кажіть – «Навіщо жити,
І в журбі отак згасати?»,
Треба колосом незмитим
Рідні ниви засівати.
Де ви, лицарі й гетьмани,
Уставайте, відгукніться!
В бур’янів колосся в’яне,
А в пшениці - золотиться.
Хай з нас кожен прокладає
Щастя зоряні дороги,
Чорний вітер не здолає
Наші рідні перелоги.
Українці! Рідні браття!
Ще прийде весела днина.
Хай живе в серцях багаття
І квітує Україна!

Музика Янушкевича, слова Погребняка - «Україні»
Ведуча:
Сьогодні, зайві будь-які слова, у цьому залі і на цій сцені немає байдужих людей. Тож нехай патріотизм і гідність, шляхетність і милосердя, добро і любов будуть основою нашого життя.
Виступ самодіяльного поета.
Українська народна пісня «В суботу пізненько»
Ведуча:
Моя Україно, народ мій коханий,
Брати-українці, мої земляки!
Мерщій поєднаймо серця полум’яні
На вічні роки і прийдешні віки.
Пісня «Подай дівчино руку на прощання»
Ведуча:
«Служу на вірність народу України» – це не просто слова з присяги – це героїзм, це мужність, це непохитність, які дарують нам усім впевненість у завтрашньому дні.
А. Матвійчук «Я України син»
Ведуча:
Життя мина... Усі ми перебудем:
Хто – при бандурі, хто – при гамані.
А що вже по собі залишим людям,
Судити не тобі, і не мені.
У кожного – свої герби й знамена,
Свій лад і чин в державі й при столі,
Ми всяк своєї долі ковалі:
Вам до душі вертка синиця в жмені,
А нам до серця – в небі журавлі.
Народна пісня «Козацька похідна»
Ведуча:
Вислів «Бережімо мир»! – сьогодні, як ніколи актуальний.
Нехай сьогоднішні події в Україні змусять всіх замислитись про мир і життя заради нього. Пам’ятаймо, що лише декілька кроків до межі, що розділяє мир і війну.
В. Івасюк «Мальви»
На сцену виходять діти.
Дитина 1:
Я хочу, щоб ми з горем не стрічались
Раділи квітам, зелені, весні,
Дитина 2:
Щоб сонце нам привітно усміхалось:
Матусі, татку, друзям і мені!
Дитина 3:
Я хочу, щоб ніколи не лякала
Смертельним громом землю цю війна…
Дитина 4:
Щоб Україна в квітах потопала,
Сльозиночка не впала ні одна,
Дитина 5:
І посмішка в матусі не згасала
Щоб мир у злагоді навіки нас єднав.
Пісня «Хай радіють усі».
Виступ самодіяльного поета.
Музика Гаптаря, слова Осадчого «Горить вогонь»
Ведуча:
У нас є Українська армія! І я хочу, щоб у цей нелегкий для України час ви знали, що серця мільйонів українців б’ються в унісон з вашими серцями. Ви не самі! Єднаймося люба родино!
Музика Вовка, слова Власюка «Єднаймося, люба родино!»
Ведуча:
Наша зустріч добігає кінця. Якщо ми, ніби за цеглинкою цеглинку,
будуватимемо наш храм людської душі, не будемо байдужими та черствими, будемо патріотами своєї Батьківщини то будемо гідними називатися українцями!
Моя Україно, народ мій коханий,
Брати-українці, мої земляки!
Здоров'я і щастя вам, рідні краяни,
Добробуту, миру на довгі роки!
Єднаймося, браття! Хай чиста іскрина
Запалить любов’ю гарячі серця,
Й піснями наповниться вся Україна
Від щастя, якому не буде кінця!
Вокальна композиція «Слава Україні»
Ведуча:
Я знаю: ми відродимось, народе,
Повернемо і мову, й рушники.
Я вірю: Українонька заплаче
Від пісні щастя, що на всі роки.
Я знаю: розцвітуть сади зелені,
Заграють ріки на струні степів,
І білі вишні, ніби наречені,
Під вітром розіллють бентежний спів.
Я вірю: колись буде в Україні
Соборність і духовна чистота,
«Згинуть вороженьки, як роса на сонці» ,
Сяйне крилом веселка золота.
Рожево спалахнуть духмяні весни
І полетять лелеки й журавлі.
В любові кожне серденько воскресне
На світлій, мирній, радісній землі!


(У роботі керувалися Рекомендаціями Українського інституту національної пам'яті (лист Департаменту культури, туризму, національностей та релігій облдержадміністрації від 31.10.2014 № 01-03-25/1796).

Запорізький Обласний методичний центр культури і мистецтваНаші кнопки для розміщення на Ваших ресурсах.

Для обміну кнопками звертайтесь через "Зворотній зв'язок" нижче.

Запорізький Колорит

Поштова адреса:

69095, Україна, Запоріжжя, пр. Соборний, 152 (див. на мапі )

 

Час роботи:

Пн. - Чт. з 8:00 до 17:00, Пт. з 8:00 до 15:45

Перерва з 12:00 до 12:45