search

Обласний конкурс фольклорних колективів «Запорізька спадщина»

 ПОЛОЖЕННЯ

про обласний конкурс фольклорних колективів

«Запорізька спадщина»

  

1. Обласний конкурс фольклорних колективів «Запорізька спадщина» (далі - Конкурс) організовано Департаментом культури, туризму, національностей та релігій Запорізької обласної державної адміністрації та комунальною установою «Обласний методичний центр культури і мистецтва» Запорізької обласної ради.

Підготовку та проведення Фестивалю-конкурсу здійснює комунальна установа «Обласний методичний центр культури і мистецтва» Запорізької обласної ради.

2. Мета та завдання Конкурсу:

збереження, розвиток та пропагування традицій фольклору Запорізького краю;

активізація діяльності фольклорних колективів;

використання регіональних зразків фольклору в репертуарі аматорських колективів, підвищення рівня їх виконавської майстерності;

залучення різних вікових груп населення до активної дослідницької і виконавської діяльності по збереженню обрядів, традицій українського народу.

3. Конкурс проводиться один раз на два роки на базі установ культури Запорізької області.

4. Дата проведення Конкурсу та склад журі затверджується наказом директора Департаменту культури, туризму, національностей та релігій Запорізької обласної державної адміністрації, який публікується на сайті комунальної установи «Обласний методичний центр культури і мистецтва» Запорізької обласної ради: zomc.org.ua.

До складу журі включаються представники організаторів Конкурсу, провідні фахівці в галузі фольклору, мистецтвознавці.

5. Конкурс є відкритим. До участі у Конкурсі запрошуються аматорські фольклорні колективи закладів культури області незалежно від форми власності і відомчого підпорядкування.

6. Конкурс проводиться в номінаціях:

«Місцевий пісенний фольклор» - учасники віком до 17 років включно;

«Місцевий пісенний фольклор» - учасники віком від 18 років;

«Фольклорно-обрядове дійство» - учасники віком до 17 років включно;

«Фольклорно-обрядове дійство» - учасники віком від 18 років;

«Місцевий пісенний фольклор в сучасній обробці» - учасники віком до 17 років включно;

«Місцевий пісенний фольклор в сучасній обробці» - учасники віком від 18 років.

7. Репертуар колективів має складатись із творів автентичного фольклору, що побутує (побутував) на території Запорізької області.

У номінації «Місцевий пісенний фольклор» учасників віком до 17 років включно - колектив виконує дві різножанрові народні пісні, загальною тривалістю не більше 10 хвилин: одну - без інструментального супроводу («a capella»), інша може бути у супроводі народних музичних інструментів. Репертуар учасників дитячого і підліткового віку може включати дитячі пісні, забавлянки, у т. ч. пісні календарно-обрядові (весняні заклички, щедрування,

віншування тощо). Також допускається виконання підлітками певних обрядових пісень (купальські, жниварські, весільні тощо).

У номінації «Місцевий пісенний фольклор» учасників віком від 18 років - колектив виконує дві різножанрові народні пісні, загальною тривалістю не більше 15 хвилин: одну - без інструментального супроводу («a capella»), інша може бути у супроводі народних музичних інструментів. До репертуару можуть входити календарно-обрядові, родинно-побутові пісні, а також пісні давнього походження (історичні, козацькі, чумацькі, рекрутські, балади, ліричні тощо).

У номінації «Фольклорно-обрядове дійство» учасників віком до 17 років включно - колектив виконує одну обрядову дію, загальною тривалістю не більше 15 хвилин, яка може включати елементи: календарних обрядів (проводи зими, дитячі щедрування, віншування тощо); дитячих і підліткових ігор та забавлянок (зустріч весною птахів, закликання дощу тощо), а також обрядові пісні, танці і гру на народних інструментах. Програма виступу може включати також розповідь легенд, казок тощо. Під час показу обрядів допускається, як виняток, супровід фонограми «мінус» із записом традиційної народної музики, під яку можуть виконуватись обряди і танці.

У номінації «Фольклорно-обрядове дійство» учасників віком від 18 років - колектив виконує одну обрядову дію, загальною тривалістю не більше 15 хвилин, яка може включати елементи: календарних обрядів (весняні, зелені свята; літні, осінні, жниварські; різдвяно-новорічні); звичаїв молодіжних зібрань і дозвілля (вечорниці, забави, вулиця тощо); родинно - побутових

обрядів (весільні, народини, хрестини, пострижини, перше закосичення тощо); ритуалів ініціації (посвячень) - посвячення в запорожці, народження майстра тощо; жіночих обрядів (чесання, понеділкування тощо), а також обрядові пісні, танці і гру на народних інструментах. Пісні і танці мають бути природними, без авторської обробки. Під час показу обрядів допускається, як виняток, супровід фонограми «мінус» із записом традиційної народної музики, під яку можуть виконуватись обряди і танці.

У номінації «Місцевий пісенний фольклор в сучасній обробці» учасників віком до 17 років включно -колектив виконує одну народну пісню, що побутує (побутувала) на території Запорізької області, в сучасній обробці, тривалістю до 5 хвилин. Під час виступу може використовуватись музичний супровід під фонограму «мінус».

У номінації «Місцевий пісенний фольклор в сучасній обробці» учасників віком від 18 років - колектив виконує одну народну пісню, що побутує (побутувала) на території Запорізької області, в сучасній обробці, тривалістю до 5 хвилин. Під час виступу може використовуватись музичний супровід під фонограму «мінус».

8. Під час виступу виконавці можуть використовувати відповідний реквізит (давні предмети народного вжитку або створені за справжніми зразками).

9. Сценічна поведінка при відтворенні автентичного фольклору повинна відповідати особливостям традиційного народного виконання, не допускати зайвих надуманих рухів, жестикуляції, міміки, естрадної поведінкової манери, зберігаючи стриманість, гідність, властиві справжнім носіям фольклору.

10. Для участі у Конкурсі аматорські фольклорні колективи подають заявку в електронному (сканована копія) або друкованому вигляді встановленого зразка згідно з додатком та фото колективу в сценічних костюмах, які надсилаються на поштову адресу комунальної установи «Обласний методичний центр культури і мистецтва» Запорізької обласної ради: пр. Соборний, 152, м. Запоріжжя, 69600 та електронну адресу: ocnt@i.ua(із зазначенням у темі листа: Запорізька спадщина).

Додаткову інформацію щодо участі у Конкурсі можна отримати за телефоном: (0612) 63-80-49.

11. Заявки приймаються не пізніше ніж за 14 календарних днів до дати проведення Конкурсу.

12. Фонограми номерів надсилаються на електронну адресу комунальної установи «Обласний методичний центр культури і мистецтва» Запорізької обласної ради: ocnt@i.uaразом із заявкою або надаються на цифрових носіях (флеш-пам'ять). У назві файлу необхідно зазначити назву колективу та назву композиції.

За надану інформацію щодо авторів та хронометраж використаних музичних творів відповідають керівники колективів. 

13. Заявки, оформлені з порушенням встановлених вимог протягом трьох робочих днів повертаються учаснику з відповідними обґрунтованими зауваженнями. Після усунення недоліків документи на участь у Фестивалі-конкурсі можуть бути подані повторно.

14. Оцінка виступів колективів здійснюється журі Конкурсу за наступними критеріями:

автентичність, самобутність (збереження регіональних виконавських особливостей);

сценічна культура;

національний костюм (етнографічна цінність та його характерність для Запорізької області);

виконавський рівень;

якість та оригінальність музичного супроводу;

цілісність сценічного втілення обрядового дійства.

15. За результатами виступів журі Конкурсу приймає колегіальне рішення щодо визначення переможців, яке оформлюється протоколом.

16. У кожній номінації визначаються переможці (І, ІІ, ІІІ місця).

Всі інші колективи відзначаються дипломами за участь у Конкурсі.    

17. За наслідками оцінювання Журі може прийняти рішення про:

присудження усіх призових місць, визначених цим Положенням;

поділ призових місць між учасниками-переможцями;

відмову у присудженні призових місць, якщо жодна із робіт колективів-учасників не відповідає умовам цього Положення;

присудження заохочувального призу.

18. Конкурс є некомерційним заходом, вступний внесок не передбачений.

19. Витрати на відрядження учасників Конкурсу (проїзд, проживання, харчування) забезпечують організації, що направляють, учасники чи спонсори.

20. До підготовки та проведення Конкурсу можуть залучатися також благодійні внески, спонсорська допомога та інші надходження, які не заборонені законодавством України.

 

 

Заступник директора Департаменту –

начальник управління культури і туризму

Департаменту культури, туризму,

національностей та релігій Запорізької

обласної державної адміністрації                                                                         М.М. Анісімова

 

Запорізький Обласний методичний центр культури і мистецтваНаші кнопки для розміщення на Ваших ресурсах.

Для обміну кнопками звертайтесь через "Зворотній зв'язок" нижче.

Запорізький Колорит

Поштова адреса:

69095, Україна, Запоріжжя, пр. Соборний, 152 (див. на мапі )

 

Час роботи:

Пн. - Чт. з 8:00 до 17:00, Пт. з 8:00 до 15:45

Перерва з 12:00 до 12:45