search

Мороз И.В.

Шановні колеги!

Повідомляємо вас, що запланований Форум майстрів відбудеться 28-30 березня в Музеї українського живопису (Дніпро, Троїцька, 5а).

Формат заходу – виставка робіт майстрів декоративно-ужиткового мистецтва (ДУМ) Нижньої Наддніпрянщини і серія заходів інформативного, наукового та бізнесового характеру.

Мета заходу – популяризація Дніпропетровського регіону як нового сучасного центру розвитку декоративно-ужиткового мистецтва у Східно-Центральній Україні.

Задачі Форуму:

 1. Популяризація і розвиток традиційного і сучасного декоративного мистецтва у регіоні.

 2. Збереження нематеріальної культурної спадщини регіону.

 3. Комерціалізація традиційних видів ДУМ, їх відповідність вимогам сучасного ринку.

 4. Вивчення тенденцій ринку ДУМ.

 5. Залучення іноземних партнерів та інвесторів, зацікавлених у розвитку ДУМ та поширення його закордоном.

 6. Можливості ДУМ у реабілітації воїнів АТО та осіб з додатковими потребами.

Форум майстрів. Програма заходів

Відкриття Форуму – 28.03, 11.00, Музей українського живопису

 1. Конференція/ круглий стіл «Мистецтво Наддніпрянщини: куди ми рухаємось»

До участі запрошуються представники Міністерства культури, місцевих органів самоврядування, громад, національних меншин регіону, мистецьких осередків, майстри тощо.

Дата – 28.03

  1. Панельна дискусія «Декоративно-ужиткове мистецтво в сучасних умовах: бізнес vs традиції»

Дата – 29.03, 10.00

Питання до обговорення:

 • Збереження автентичності виробів і напрямків ДУМ в сучасних умовах

 • Трансформація традицій у сьогоденні: методи і принципи

 • Утилітарність у ДУМ

 • Майстер в умовах ринкової економіки: продаватись, але не «продатись». Чому ми боїмось слова «гроші»

 • Нові формати популяризації ДУМ серед населення та закордоном

 • Можливості залучення інвесторів до розвитку ДУМ

  1. Мистецтво як терапія

Конференція Арт-терапія як ефективний засіб реабілітації та соціалізації ветеранів АТО та людей з додатковими потребами.

Дата – 30.03, 10.00

 1. арт-терапія як інструмент у сучасній психології

 2. популярні та ефективні види мистецтв: тенденції та можливості використання

 3. самореалізація через творчість

 4. Реабілітація учасників АТО: приклади

 5. Соціалізація людей з додатковими потребами: терапія, самореалізація, працевлаштування, бізнес

 6. Творчі майстер-класи для дітей, позбавлених батьківського піклування, - інструмент розвитку особистості

  1. Семінари, тренінги, майстер-класи

Форум майстрів. Виставка

  1. Секція Традиційні види декоративно-ужиткового мистецтва

 1. Вишивка

 2. Гончарство

 3. Витинанка

 4. Вибійка

 5. Мотанка

 6. Петриківський розпис

 7. Писанкарство

  1. Секція Сучасне декоративне-ужиткове мистецтво

 1. Валяння

 2. Інтер’єрна іграшка

 3. Декор інтер’єру

 4. Печворк і квілтінг

 5. Декупаж

 6. Декоративний розпис

  1. Матеріали для творчості та обладнання

В рамках виставки відбудеться Великодній маркет – секція, присвячена традиціям підготовки до Великодня.

Участь у конференціях та круглих столах – безкоштовна за попередньою реєстрацією.

Відвідання виставки – безкоштовне.

Афіша форуму додається.

Просимо вас сприяти розповсюдженню інформації про Форум серед всіх зацікавлених осіб.

Також запрошуємо до співпраці спеціалістів, які працюють з означеними категоріями громадян (ветерани АТО, діти, позбавлені батьківського піклування, люди з особливими потребами).

Додаткова інформація про Форум буде викладена у мережі.

Сайт форуму f-m.org.ua.

Дякуємо за співпрацю!

Оргкомітет,

050-4215221, 098-0386340

Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

«Чернігівські зорі» -під такою поетичною назвою у чернігівці щорічно відбувається весняний конкурс вокального мистецтва, який став для численних його учасників та шанувальників не лише святом української пісні, юності душі й таланту, а й візитівкою нашого мальовничого куточка рідного Запорізького козацького краю!

Ровесник Незалежності, за час свого існування, конкурс з районного перетворився на регіональний, а за географією та рівнем виконавської майстерності й вимогливості професійного журі, вже скоро зможе позмагатися за статус й обласного. Цьогорічні «Чернігівські зорі» засяяли за підтримки депутата районної ради, голови ТО ПП «Опозиційний блок» Олександра Романчука, а під їхнє життєдайне світло зібралося 32 колективи, 121 учасник з п’яти районів області - Чернігівського, Токмацького, Оріхівського, Пологівського та Більмацького…

Цієї сонячної березневої суботи, напередодні чарівного свята, у переповненому залі Чернігівського РЦКД ніде було й яблуку впасти. За зізнанням декого з прихильників конкурсу з віддалених сіл району, їм навіть довелося за чималі гроші винаймати транспорт, щоби стати свідками цього незвичайного пісенного дійства!

Але з цим хіба може зрівнятися те величезне задоволення, яке вони отримали, насолоджуючись чудовими голосами, українською піснею й щиро вболіваючи за своїх улюбленців, які вже з першого виходу на конкурсну сцену полонили серця глядачів і строгого журі на чолі із заслуженим працівником культури України, директором Запорізького обласного фестивалю «Зорепад» Володимиром Артем’євим. До «суддівського» складу також увійшли: Оксана Герман - в. о. директора Запорізького обласного методичного центру культури та мистецтв, співголова журі, Олена Райлян – провідний методист центру, Марина Анісімова - заступник директора, начальник відділу культури департаменту культури, туризму, національностей та релігій Запорізької обласної державної адміністрації, Віктор Щербань – в.о. директора Чернігівського районного центру культури та дозвілля.

Надзвичайно важко передати словами ті емоції й ту неперевершену атмосферу , яка панувала у святковому затишному конкурсному залі, той градус емоцій, співпереживання й співпричетності до цього незвичайного мистецького дійства, а виступи декого з учасників не лише порадували прихильників, подарували незабутні хвилини дотику до прекрасного, і навіть розтопили кригу невблаганного журі, адже, як зазначив його голова Володимир Артем’єв, конкурси для того й існують, щоб стимулювати розвиток, підвищення рівня виконавської майстерності, а вона зросла навіть у порівнянні з минулим роком.

Воно й не дивно, адже дехто з конкурсантів, які змагалися у трьох номінаціях, пробують свої сили не вперше, з року в рік відточуючи свій талант. Так, уже вкотре порадували своїх шанувальників представники Більмацького РБК та Запорізького ПК Токмацького району. Саме вони й стали переможцями та дипломантами номінації «Малі форми». Перше місце професійне журі присудило квартету Більмацького РБК, а друге - жіночому вокальному квартету «Перлина» Запорізького ПК Токмацького району.

Кращими у номінації «Вокальні ансамблі» були народний аматорський колектив «Калинонька» Нестерянського СБК Оріхівського району І місце, народний колектив української пісні та музики «Народичі» Благовіщенського СБК Більмацького району – ІІ місце та народний жіночий вокальний колектив «Калинонька» уже згаданого Запорізького ПК Токмацького району – ІІІ місце.

У молодшій віковій групі ( від 16 до 29 років ) зіроньками засяяли Анастасія Жерехова й Нікітіна Олена (Більмацький РБК), які посіли перше й друге місця, та Дар’я Оверченко (Чернігівський СПК), яка зайняла ІІІ місце. А в старшій віковій групі не було рівних у вокальному мистецтві представникам нашого рідного району: Валентині Соколовій (Ільїнський СБК) – І місце, Олексію Петрову(Обіточненський СБК) – ІІ місце

та Тетяні Кур’яніновій (Чернігівський СПК) – ІІІ місце.

Приз глядацьких симпатій по праву дістався Людмилі Кравцовій, вокалістці Воскресенського СБК Воскресенської ОТГ Пологівського району.

Гран-прі конкурсу дістався Новополтавському «соловейку» Ігорю Бойко.

Запали в душу щирі й прості без пафосу й папірця слова вітань Олександра Павловича на адресу конкурсантів та гостей, присутніх у залі жінок, для яких дуже важливо,щоб збереглося це найкраще, найулюбленіше свято, а також виступ голови журі, легенди Запорізького вокального мистецтва, який виплекав таких відомих українських виконавців, як Олександр Панайотов та Alyosha, Володимира Артем’єва. Ну а самі виступи учасників, які тривали понад чотири з половиною години й промайнули, як одна мить, на одному диханні, неабияк порадувавши найвибагливіших слухачів чистотою звучання, артистизмом та душевністю, незабутніми емоціями, які зворушили до денця душі!

Звіт

про діяльність комунальної установи

«Обласний методичний центр культури і мистецтва»

Запорізької обласної ради

за 2016 рік

ВСТУП

Протягом 2016 року діяльність комунальної установи “Обласний методичний центр культури і мистецтва” Запорізької обласної ради була спрямована на:

 • забезпечення виконання державних та обласних програм у галузі культури з питань виховної, дозвіллєвої та художньо-творчої роботи;

 • проведення Міжнародних, Всеукраїнських, обласних культурно-мистецьких заходів, фестивалів, конкурсів, оглядів, виставок, інших заходів;

 • забезпечення методичної і практичної допомоги клубним закладам області з удосконалення форм і методів культурно-просвітницької роботи, пошуку інноваційних напрямків роботи, підвищення виконавського рівня аматорських колективів, підбору репертуару;

 • забезпечення методичної і практичної допомоги початковим спеціалізованим мистецьким навчальним закладам з підвищення рівня навчально-виховної роботи в школах, розробці навчальних планів, програм прогресивних методик;

 • організацію обласних та регіональних виставок учнівської та викладацької художньої творчості, конкурсів виконавської майстерності, олімпіад з теоретичних дисциплін тощо;

 • забезпечення реалізації Конвенції ЮНЕСКО “Про охорону нематеріальної культурної спадщини”;

 • вивчення, узагальнення та розповсюдження кращого досвіду роботи різних типів клубних закладів за змістом і формами їх діяльності, передового досвіду роботи провідних спеціалістів галузі;

 • здійснення аналізу та узагальнення інформації про діяльність закладів культури районів і міст області, прийом річних звітів про роботу клубних установ, початкових спеціалізованих мистецьких навчальних закладів;

 • сприяння розвитку аматорського мистецтва, образотворчого та декоративно-прикладного мистецтва, відродженню народних свят, звичаїв, обрядів;

 • забезпечення роботи комісій з присвоєння звання «народний», «зразковий» аматорським колективам;

 • cприяння підвищенню фахового рівня з питань методики проведення масових заходів, організації роботи клубних формувань, народних майстрів декоративно-прикладного мистецтва шляхом проведення обласних семінарів, творчих майстерень і лабораторій, майстер-класів, групових та індивідуальних консультацій;

 • здійснення підготовки, видання та розповсюдження методичних рекомендацій, репертуарних збірників, буклетів, брошур, каталогів, нотних матеріалів та іншої друкованої продукції, звукозаписів;

 • співпрацю з громадськими організаціями, національно-культурними товариствами, творчими спілками області та Українським центром культурних досліджень, обласними центрами народної творчості України.

Мережа закладів культури клубного типу системи Міністерства культури України станом на 01.01.2017 року становить 407 закладів (у минулому році - 408 закладів), в тому числі 360 - у сільській місцевості (у 2016 р. - 361).

Показники цього року зменшилися за рахунок Михайлівського району (-1 заклад) та Запорізького району (-1 заклад), а в Веселівській ОТГ навпаки додався 1 заклад культури.

І РОЗДІЛ 

Робота комунальної установи “Обласний методичний центр культури і мистецтва” Запорізької обласної ради

протягом 2016 року 

Організаційно-методична робота

Основна суть організаційно-методичної роботи сьогодні полягає в управлінні змінами. Динамічні перетворення в усіх сферах життя змінюють суспільну роль закладів культури. Сьогодення вимагає від працівників культури високого професіоналізму, компетентності, оволодіння та готовності до оновлення знань в галузі інформаційних технологій,професійної освіти, тож лише завдяки грамотно розробленій системі фахового навчання зможуть бути підготовлені професіонали, що відповідають сучасним вимогам в сфері культури.

Ефективною комплексною формою підвищення компетентності є семінари-практикуми, під час яких культпрацівники отримують теоретичні знання і методичні поради з практичним ознайомленням.

Протягом 2016 року було проведено 13 практикумів (9 з яких було проведено методичним кабінетом початкових спеціалізованих мистецьких навчальних закладів — (див. розділ “Робота методичного кабінету псмнз”), участь в яких взяли близько 600 фахівців.

 • 24-25 травня 2016 р. - обласні зональні практикуми для керівників сільських клубних закладів «Формування у молоді національно-патріотичних якостей засобами традиційної української культури. Методика організації інтерактивних заходів для дітей та молоді» на базі закладів культури Пологівського та Приазовського районів.

 • 7-8 вересня 2016 р. - обласний практикум для директорів міських, районних установ культури клубного типу та керівників методичних центрів і служб області за темою «Розвиток подієвого туризму як дієвий механізм збереження культурно-етнічної спадщини Запорізької області» на базі закладів культури Приазовського району.

 • 13 грудня 2016 р. - обласний День методиста для працівників районних організаційно методичних центрів, методичних служб районних будинків культури та методистів міських будинків культури, фахівців закладів культури клубного типу об'єднаних територіальних громад на базі Запорізької обласної універсальної наукової бібліотеки.

Теми практикумів були актуальними для нашого сьогодення, тому програма теоретичних і практичних занять була надзвичайно насиченою та різноплановою за змістом. Серед розглянутих тем слід виділити наступні:

1. Гранти як засіб залучення небюджетного фінансування для покращення матеріально-технічної бази закладів культури та організації заходів.

2. Сучасні інноваційні форми роботи з дітьми та молоддю. Мультимедійна презентація кращих заходів.

3. Впровадження рейтингових показників в діяльність клубних закладів.

4. Збереження та популяризація традиційної української культури — важливий фактор з формування патріотизму у молодого покоління.

5. Практика в дії. Флеш-моб “Молодь за єдину Україну. Ні війні!”.

6. Майстер-клас з кераміки “Традиційні ремесла — ефективна форма національно патріотичного виховання підростаючого покоління”.

3. Розвиток подієвого туризму як дієвий механізм збереження культурно-етнічної спадщини Запорізької області. Ознайомлення з туристичними об'єктами Приазовського району.

4. Збереження та популяризація культурно-етнічних цінностей національно-культурних товариств Запорізької області.

5. Про зміни, які розробляє Міністерство культури України щодо нормативного забезпечення клубних закладів.

6. Методичні рекомендації з питань виявлення, ідентифікації та обліку елементів нематеріальної культурної спадщини на місцевому рівні та інші.

Також надавалася методична та практична допомога з оформлення підсумкових матеріалів та проведення першого регіонального етапу Всеукраїнського огляду-конкурсу клубних закладів у сільській місцевості, регіонального етапу Всеукраїнського фестивалю творчості осіб з обмеженими фізичними можливостями «Барви життя», проведення огляду колективів художньої самодіяльності, організації заходів до державних свят та свят за народним календарем, тощо.

З метою задоволення професійних потреб та з урахуванням специфіки функціонування галузі спеціалісти обласного методичного центр культури і мистецтва протягом року здійснювали підвищення своєї кваліфікації відвідуючи наступні науково-практичні заходи:

 • Всеукраїнська нарада керівників обласних центрів народної творчості України з питань “Нематеріальна культурна спадщина: охорона, популяризація, вивчення” (20-23 квітня 2016 р., м. Одеса, Одеський обласний центр української культури).

 • Воркшоп з основних компетенцій проектного менеджменту в культурній сфері та організації освітньо-мотиваційних заходів від Фундації соціальних інновацій “З країни в Україну” (23-24 травня 2016 р., м. Запоріжжя).

 • Семінар на тему: “Нормативно-правове забезпечення діяльності закладів культури. Актуальні зміни законодавства та забезпечення проведення процедур закупівель за державні кошти” (9-17 червня 2016 р., м. Одеса).

 • Всеукраїнська конференція з проведення фестивалю “З країни в Україну” (4-5 червня 2016 р., м. Харків).

 • Міжнародна науково-практична конференція на тему: “Електронний облік: система впорядкування інформації та реєстрації елементів нематеріальної культурної спадщини” (10-12 листопада 2016 р., м. Київ, Національна історична бібліотека України).

 • Всеукраїнська нарада керівників обласних центрів народної творчості України з питань: “Народна творчість і аматорське мистецтво — реалії сьогодення і перспективи розвитку” (17-20 листопада 2016 р., м. Чернівці, Учбово-методичний центр культури Буковини).

 • ІІ Всеукраїнська наукова-практична конференція на тему: “Імплементація Конвенції про охорону нематеріальної культурної спадщини та перспективи” (15 грудня 2016 р., м. Київ, Інститут філології Київського національного університету ім. Т. Шевченка).

З метою надання методичної та практичної допомоги, перегляду звітних концертів спеціалістами обласного методичного центру здійснено 148 виїздів. Цього року констатуємо велику чисельність виїздів у зв'язку з тим, що в області проходив огляд колективів художньої самодіяльності та майстрів народного мистецтва.

Протягом 2016 року видано та розповсюджено 16 видань — методичні рекомендації, посібники, сценарні збірки, буклети, тощо:

1. Навчальний посібник “Оркестрова майстерність та методика роботи з духовим оркестром”.

2. Інформаційно-методичний збірник “Барви рідного краю”.

3. Інформаційний вісник цікавих форм роботи закладів культури клубного типу і методичних структур за підсумками діяльності у 2015 році “Натхненні творчістю”.

4. Методичні рекомендації щодо організації заходів патріотичного спрямування для дітей та молоді.

5. Збірка музичних творів О.О. Попової — композитора, викладача Енергодарської дитячої музичної школи, члена національної Спілки композиторів України “Світ, в якому ми живемо” (I частина).

6. Методично-інформаційні матеріали за підсумками роботи методичного кабінету початкових спеціалізованих мистецьких навчальних закладів, шкіл естетичного виховання області за 2015-2016 навчальний рік.

7. Календар клубного працівника “2017 рік — день за днем”.

8. Методичні рекомендації з виявлення, ідентифікації та документування елементів нематеріальної культурної спадщини.

9. Методичні рекомендації “Організація масових і театралізованих свят”.

10. Збірник Першого міжнародного фестивалю-конкурсу авторів та виконавців української ліричної пісні та українського романсу (І етап -поетичний) “Співоча Україна”.

11. Буклет культурно-мистецького проекту “Запоріжжя UA”.

12. Обласна культурно-мистецька акція майстрів народного мистецтва “Запорізькі обереги”.

13. Інформаційний вісник обласного огляду колективів художньої самодіяльності та майстрів народного мистецтва, присвяченого 20-й річниці прийняття Конституції України та 25-й річниці Незалежності України

14. Календар “Покрова на Хортиці”.

15. Диск із записом “Повна версія інтермедії біля ялинки”.

16. Буклет фестивалю народного мистецтва “Вольниця”.

На сьогодні Центр культури і мистецтва є методичною базою і джерелом інформаційних ресурсів для клубних установ області. Установою вибудувана система оперативного електронного обміну інформацією. Активно працює та вчасно розміщується інформація на персональному сайті Центру (http://www.zomc.org.ua). У 2016 році на сайті додане навігаційне вкладення «Гранти, програми, стажування». На даній сторінці розміщується інформація про відкриті грантові конкурси, каталог організацій-грантодаців, реалізовані успішні приклади та ін.

Як обласна організаційно-методична і культурна установа центр в рамках своєї діяльності підтримує тісні зв'язки із ЗМІ та висвітлює свою роботу.

Центр налагодив ділову співпрацю з телеканалами: “ТВ-5”, “Алекс”, “МТМ” та Запорізькою обласною державною телерадіокомпанією і обласним радіо. Остання є партнером з прямої трансляції обласних масових заходів міста та області.

Серед друкованих та інтернет-видань можна виділити наступні: газети “Запорізька правда”, “МИГ”, “Индустриальное Запорожье”, портал «Запорізький клуб новин», незалежний молодіжний портал “Пороги”, “Новости гражданского общества”, “DepoЗапоріжжя”, міський портал Запорожжя “Zабор” інформаційно-аналітичний ресурс “Вся власть”, запорізький громадсько-політичний щотижневик “Наше время”, інформаційно-аналітичний портал “Акцент-061”, “Верже” та ін.

Методична робота є важливою складовою в організації соціокультурної діяльності і призводить до накопичення та аналізу інформації про методику культурно-освітньої роботи, дозволяє зібрати і узагальнити дані державної статистичної звітності про роботу клубних закладів, веде облік і аналіз основних показників соціокультурної діяльності, дозволяє впроваджувати нові соціокультурні проекти (практики), формувати базу даних методичних і інформаційних матеріалів, вивчає попит на культурні послуги, здійснює підвищення професійного рівня фахівців клубних закладів, забезпечує організаційно-методичний супровід фестивалів, оглядів, конкурсів, розробляє методичні рекомендації на допомогу клубним працівникам та забезпечує ними клубні заклади, а також здійснює розробку комплексних програм з пріоритетних напрямів державної політики в соціокультурній сфері.

Протягом року спеціалістами обласного методичного центру наданоблизько 400телефонних консультацій з різних питань клубної та художньо-творчої роботи. Надавалась практична та методична допомога установам і організаціям інших відомств, громадським організаціям у підготовці, проведенні та музичному забезпеченні культурно-мистецьких заходів, благодійних акцій.

Заклади культури клубного типу є найбільш наближеними до громад установами, основні функціональні завдання яких полягають в задоволенні потреб громадян у реалізації творчих ініціатив та самовираження, організації заходів із збереження і розвитку традиційної української культури та культурної самобутності національних меншин.

На території області створено 16 об'єднаних територіальних громад, що призвело до значних змін в підпорядкуванні клубних закладів, проводиться їх структурна реорганізація.

Так як методичні структури області функціюють в районних, міських будинках культури та районних центрах культури і дозвілля, наразі гостро стає питання збереження кадрового ресурсу та методичного забезпечення закладів культури об'єднаних територіальних громад, в склад яких ввійшли тільки сільські будинки культури і клуби.

Спеціалістами обласного методичного центру ведеться робота з інформаційно-методичної підтримки фахівцям відділам культури та клубним закладам об'єднаних територіальних громад: надаються методичні розробки та сценарні матеріали, консультації щодо забезпечення нормативної бази клубних закладів, організації заходів. Станом на 01.01.2017 року налагоджена співпраця з відділами культури 6-ти територіальних громад, в підпорядкуванні яких знаходиться 28 клубних закладів (27 — в сільській місцевості).

Культурно-освітню діяльність клубних закладів області забезпечують 1277 творчих працівників (62,4% з фаховою освітою), в т.ч. у сільських клубних установах - 666, стаж роботи працівників в галузі культури більше 5-ти років складає 68,4 %, навчається за фахом 29 клубних працівників.

Станом на 01.01.2017 року в області функціонує 22 методичні структури, з яких 8 РОМЦ та РЦНТ, 14 методичних служб при районних, міських та селищних будинках культури, центрах культури і дозвілля. В них працює 54 спеціалісти (63% з фаховою освітою). Відсутня методична служба у Бердянському і Веселівському районах, 2 методичні служби новостворено: введена посада методиста у відділі культури Комиш-Зорянської ОТГ та після реорганізації розпочав свою діяльність методичний центр КУ «Культурно-мистецький центр» Веселівської ОТГ.

Сільські клубні заклади в умовах сьогодення потребують невідкладної допомоги щодо забезпечення їх ефективного функціонування, зокрема, поліпшення якісного складу кадрів, зміцнення матеріально-технічної бази і впровадження інноваційних форм творчо-виробничої діяльності. В області проводиться комплекс заходів з метою удосконалення діяльності закладів культури на селі, пошуку нових форм і методів культурного обслуговування жителів, залучення широкої громадськості до діяльності творчих аматорських колективів.

Згідно наказу Департаменту культури, туризму, національностей та релігій Запорізької обласної державної адміністрації від 14.01.2016 № 03-осн протягом лютого-вересня 2016 року в області проходив І регіональний етап Всеукраїнського огляду-конкурсу клубних закладів, в якому взяли участь 215 сільських клубних закладів з 361, що складає 60% від загального обсягу.

Проведення огляду-конкурсу сприяло приверненню уваги місцевих органів влади до проблем закладів культури клубного типу села, удосконаленню їх діяльності, пошуку нових форм та методик культурного обслуговування сільського населення, залученню громадськості і творчої інтелігенції до роботи культурно-освітніх закладів та аматорських формувань.

Розглянувши підсумкові матеріали районних оргкомітетів, обласний оргкомітет визначив переможцем Терпіннівський сільський будинок культури Мелітопольського району (директор Менсувутов Ескендер Енверович). Грамотами за ІІ і ІІІ місця нагороджено:

 • Великознам'янський сільський будинок культури Великознам'янської сільської ради Кам'янсько-Дніпровського району;

 • В'ячеславський сільський будинок культури Приморського району;

 • комунальний заклад «Златопільський сільський клуб» Василівської районної ради;

 • Матвіївський сільський центр культури та дозвілля Матвіївської сільської ради Вільнянського району;

 • Степанівський Перший сільський будинок культури Приазовського району;

 • Запорізький будинок культури «Зоряний» Токмацького району.

За високий рівень організаційно-методичної роботи у забезпеченні виконання умов огляду-конкурсу відзначено 4 районні методичні структури: методичний відділ Василівського центру культури і дозвілля, Мелітопольський районний організаційно-методичний центр народної творчості, Приморський та Токмацький організаційно-методичні центри.

Окремо слід відзначити організаційно-методичну роботу щодо проведення в області регіонального етапу Всеукраїнського фестивалю творчості людей з обмеженими фізичними можливостями «Барви життя».

Для розгляду оргкомітету з проведення регіонального етапу було надано кандидатури учасників-переможців районних та міських відбіркових турів із 7 районів області та міста Запоріжжя:

у номінації «Музичне та театральне мистецтво»:

 • Бобровник Любов Іванівна, с. Фруктове Мелітопольського району;

 • Ганошенко Яків Григорович, м. Вільнянськ;

 • Сєрих Анатолій Олексійович, с. Тимошівка Михайлівського району;

 • Богданова Олександра Сергіївна, м. Запоріжжя;

у номінації «Художня творчість»:

 • Свірєпов Макар, м. Гуляйполе;

 • Маслова Світлана Олегівна, смт. Новомиколаївка;

 • Кириченко Олександра Юріївна, м. Кам'янка-Дніпровська.

За рішенням оргкомітету з проведення регіонального етапу Всеукраїнського фестивалю творчості людей з обмеженими фізичними можливостями «Барви життя» усі учасники нагороджені дипломами, а переможці - Любов Бобровник, Анатолій Сєрих та Олександра Богданова взяли участь у ІІ етапі Фестивалю — гала-концерті та виставці творів мистецтв, який відбувся у місті Києві 5 грудня 2016 року.

Культурно-мистецькі заходи

В умовах проведення культурної політики, спрямованої на локальні зміни у певних культурно-мистецьких напрямках та оперативне реагування на виклики часу, надзвичайно актуальним є питання орієнтації в культурному просторі та формування власної моделі культурного розвитку. Незважаючи на несприятливі економічні чинники, гостру політичну ситуацію в країні, матеріально-фінансові негаразди, культурно-мистецьке життя в області стає більш насиченим, відображає різні художні напрями і стилі, вибудовує нову соціокультурну ситуацію в Україні.

Проведення різноманітних культурно-мистецьких заходів має безпосереднє відношення до поліпшення якості життя, забезпечення комфортних умов роботи і дозвілля для мешканців та гостей міста, забезпечує соціальну стабільність і гармонізацію міжнаціональних і міжконфесійних відносин, сприяє розкриттю творчого потенціалу, духовному розвитку особистості і громади в цілому. Культурне надбання Запорізького краю являє собою один з найважливіших ресурсів, який забезпечує умови для успішного розвитку туризму, приваблення нових інвестиційних проектів та ін.

Одним з осередків культурно-мистецького співробітництва в Запорізькій області є обласний методичний центр культури і мистецтва, працівники якого протягом 2016 року забезпечили організацію та проведення38 заходів (з них 14 заходів було проведено працівниками методичного кабінету початкових спеціалізованих мистецьких навчальних закладів).

 1. Обласний огляд колективів художньої самодіяльності та майстрів народного мистецтва (лютий-жовтень 2016 року).

 2. І (регіональний) етап Всеукраїнського огляду-конкурсу клубних закладів у сільській місцевості (лютий-вересень 2016 року).

 3. ХVІ Міжнародний фестиваль-конкурс дитячого та юнацького виконавського мистецтва “Акорди Хортиці” (27 березня — 1 квітня 2016 року, Запорізька обласна філармонія).

 4. Обласний відбірковий конкурс ХV Всеукраїнського фестивалю сучасної пісні та популярної музики “Червона рута” (9 квітня 2016 року, палац культури “Орбіта”).

 5. Культурно-мистецька акція “Патріотична весна” (23 квітня 2016 року, пл. Фестивальна).

 6. Обласний телевізійний марафон “Пам'ять” з нагоди відзначення у 2016 році Дня пам'яті, примирення та Перемоги над нацизмом у Європі (5 травня 2016 року Запорізький академічний обласний український музично-драматичний театр ім. В. Магара).

 7. Культурно-мистецька акція “Запорізькі обереги” та презентація Всеукраїнського етнофестивалю “Гетьманщина” (21 травня 2016 року, центральний парк культури та відпочинку “Дубовий гай”).

 8. Обласний фестиваль “Поетичний травень” (25 травня 2016 року, обласний театр юного глядача).

 9. ІІІ Всеукраїнський конкурс виконавців-інструменталістів та фольклорних колективів “Грай, музико!” (4 червня 2-16 року, Мелітопольський міський палац культури ім. Т.Г. Шевченка).

 10. ХХІ Всеукраїнський фестиваль дитячої творчості “Топ-Топ”, фестиваль юнацтва та молоді “Зірки Азову” (15-20 червня 2016 року, на базі закладів культури м. Бердянська).

 11. Участь у Всеукраїнській акції “Карта — оберіг України” (презентація карти з вишитим орнаментом Запорізької області та передача майстриням Дніпропетровської області) — (01 липня 2016р. - обласна універсальна наукова бібліотека) та 12 липня 2016 р. (300 зал. Запорізької обласної ради).

 12. Церемонія урочистого відкриття муралу, присвяченого Герою України Надії Савченко (28 червня 2016 р., ЗАТ “Запоріжжя-Млин”).

 13. Тематична виставка майстрів народного мистецтва Запорізької області, присвячена 25-ій річниці незалежності України (22 серпня 2016 року, Запорізький академічний обласний український музично-драматичнийтеатр ім. В.Г. Магара (фойє 2-го поверху).

 14. Концертна програма творчих колективів національно-культурних товариств області та учасників телевізійних програм України, ярмарок “Національне подвір'я” (24 серпня 2016 року, пл. Фестивальна).

 15. Святкові заходи в рамках ХХ Міжнародного фестивалю національних воїнських та традиційних культур “Запорозький Спас” ім. Анатолія Єрмака (20 серпня 2016 року, ІКК “700-літній Запорозький Дуб”.

 16. Культурно-мистецький проект “Запоріжжя UA” (27 серпня 2016 року, ЦПКтаВ “Дубовий гай”).

 17. Регіональний етап Всеукраїнського фестивалю творчості осіб з обмеженими фізичними можливостями “Барви життя” (вересень-жовтень 2016 року).

 18. Всеукраїнський фестиваль талантів та дитячої творчості “Краса і гордість козацького краю”.

 19. VII Всеукраїнський козацький фестиваль “Покрова на Хортиці” (14 жвотня 2016 року, ІКК “Запорізька Січ” Національного заповідника “Хортиця”.

 20. Всеукраїнський молодіжний фестиваль національних культур “Віра, надія, любов” (22 жовтня 2016 року, м. Мелітополь).

 21. Урочистості з нагоди Всеукраїнського Дня працівників культури та майстрів народного мистецтва (8 листопада 2016 року, Запорізька обласна філармонія).

 22. Обласний фестиваль народного мистецтва “Вольниця” (12 листопада 2016 року, м. Гуляйполе).

 23. Концерт пам'яті корифея культури Запорізького краю заслуженого працівника культури України Бориса Барського (11 грудня 2016 року, Запорізька обласна філармонія).

 24. Обласний Новорічно-різдвяний фестиваль (19 грудня 2016 року — 15 січня 2017 року).

2016 рік був особливим роком, адже наша країна відзначала урочисті дати: 20-річчя прийняття Конституції України та 25-річчя проголошення незалежності України.

Обласний методичний центр культури і мистецтва спільно з працівниками культури області, діячами культури і мистецтва, громадськими організаціями, творчими спілками та національно-культурними товариствами гідно відзначали ці державні свята.

З метою активізації і підтримки діяльності аматорських колективів, народної творчості та її жанрової різноманітності, збереження та подальшого розвитку нематеріальної культурної спадщини протягом березня-листопада 2016 року в міських та районних закладах культури Запорізької області відбувся обласний огляд колективів художньої самодіяльності та майстрів народного мистецтва, присвяченого 20-й річниці прийняття Конституції України та 25-й річниці Незалежності України.

Членами оглядової комісії було здійснено 29 виїздів та 30 переглядів творчих звітів. В огляді взяли участь 227 закладів клубного типу культури, освіти та інших установ культури області.

Згідно умовам проведення огляду, творче дійство майже на кожній території починалося виставкою виробів народних умільців, яку представили 547 майстрів народного мистецтва та 31 об'єднання. Поруч із традиційними виробами народного мистецтва, а саме: рушниками, сорочками, скатертинами, були представлені роботи в сучасних техніках, зокрема: квілінг, декупаж, бісероплетіння, різблення по дереву та ін. Журі відмітило, що серед представлених виробів декоративно-ужиткового мистецтва у переважній більшості мають досить високий рівень якості робіт, майстерність, естетичність та оригінальність виконання.

Однією із умов обласного огляду став пошук та представлення елементів НКС, притаманних даній місцевості. До уваги оглядової комісії було представлено 15 елементів у таких районах, як: Оріхівському, Гуляйпільському, Мелітопольському, Більмацькому (Куйбишевському), Пологівському, Приморському, Василівському, Вільнянському, Кам’янсько-Дніпровському, Чернігівському та Токмацькому. Дані елементи потребують дослідження, експертизи та відповідного фінансування на проведення цих робіт.

Реалізуючи одне із головних завдань огляду, майже всі концертні програми відповідали умовам проведення, зокрема: відповідність тематичної направленості, оформлення сцени, відповідний репертуар, костюми та музичний супровід, використання технічних засобів. Під час проведення оглядів переглянуто близько 1000 концертних номерів, які представили колективи та окремі виконавці за жанрами: вокально-хоровий — 36 хорових колективів, 133 вокальних колективів, 7 квартетів, 24 тріо, 33 дуети та 166 солістів. Хореографічний - 127 колективи естрадного та народного, бального напрямку, 8 циркових колективів, 4 дуети та 1 соло. Театральний - 42 колективи, 2 театри ляльок та 38 читців. Музичний — 39 колективів (1 естрадний оркестр, 1 ансамбль ложкарів, 1 джаз ансамбль, 12 ансамблів народних інструментів, 8 духових оркестрів, 1 рок-гурт, 9 вокально-інструментальних ансамблів, 6 інструментальних ансамблів), 3 квартети, 2 тріо, 7 дуетів та 16 солістів. Фольклор - 49 колективів. Інші колективи — 5 (театри моди та козацький осередок).

На міських та районних сценах виступили понад 520 колективів та понад 220 окремих виконавців, а всього близько 8020 учасників художньої самодіяльності, із них 4675 дітей.

Найбільш широко був представлений вокально-хоровий жанр. Це — хоровий академічний і камерний спів, народно-хорове, вокальне та естрадне виконавство. Колективи вражали чудовим ансамблем, хоча й подекуди не вистачало художньої довершеності. Серед репертуару визначалися народні, пісні сучасних композиторів, авторські пісні. Найбільшою кількістю були представлені вокальні колективи та сольне виконавство. Керівникам аматорських колективів слід приділяти більше уваги: вдосконаленню виконавської майстерності та техніки вокалу окремих учасників колективів та солістів (культура звуку, чистота інтонування, фразування, дикція, динаміка, емоційність); відповідності головного убору віку учасниць колективів; запису сучасних якісних фонограм; правильного розташування акомпаніатора на сцені.

У хореографічному жанрі відмічалися досить цікаві хореографічні постановки, це і народна хореографія, але ж найбільшою кількістю все ж таки вирізнялася сучасна, бальна, спортивна хореографія. Серед недоліків які заважали танцюристам виконати номер на високому рівні, були - не завжди “дотягнуті” стопи, долоні, не сценічний біг та напружені обличчя. Керівникам хореографічних колективів порадили звернути увагу на танцювальну лексику, попрацювати з учасниками над технікою виконання, емоційністю, синхронністю, оновити репертуар та музичний матеріал, приділити увагу костюмам, що повинні відповідати тематиці танців, а також взуттю танцюристів.

На жаль у музичному жанрі було представлено найменшу кількість колективів, але досить різноманітно: це і естрадні, духові оркестри, ансамблі народних інструментів, ансамбль ложкарів, джаз ансамбль, рок-гурт, вокально-інструментальні ансамблі та інструментальні ансамблі. Учасники досить технічно володіють основами колективної гри, мають почуття ансамблю, чутливість до звучання, гармонійний слух. Але протягом декількох років причинами зменшення інтересу до цього жанру є відсутність належного фінансування, недостатнє матеріально-технічне забезпечення, відсутність фахових керівників гуртків. Членами оглядової комісії були надані певні рекомендації керівникам колективів щодо вдосконалення інструментального і естрадного виконавства, якості та культури звуковидобування, інтонування, підбору репертуару.

Театральний жанр представили колективи та читці. В репертуарі театральних колективів були представлені: театралізовані вистави, літературно-музичні композиції, казки для дітей, мініатюри, авторські твори та творивідомих українських, зарубіжних письменників. Кількість виступів показує дитячу зацікавленість певним жанром, розвитку художніх здібностей, уяви, фантазії, здатності проявляти творчу ініціативу. Перевагою колективів є здатність трансформуватися у формат малих форм: постановка фрагментів вистав, сценки, естрадні мініатюри, водевілі, як правило комедійного напрямку. В окремих постановках, мініатюрах, виступах читців використовувався музичний супровід, який придавав успіх у виконанні творів. В більшості районів через відсутність кваліфікованих керівників цей жанр працює слабо, рівень виконання низький, учасники колективів переважно складають діти. Були надані рекомендації керівникам колективів: працювати над єдністю матеріалу, більш глибоким розкриттям теми постановки, артистизмом та образами учасників, покращити роботу у напрямку артикуляції, дикції, інтонації, вимові, ритму та темпу мовлення, підбирати репертуар згідно тематиці заходу, приділити увагу роботі з мікрофонами та мізансценами учасників, підвищувати рівень виконавської майстерності, художній рівень репертуару, логічно вибудовувати постановки, звернути увагу на режисерське рішення, етику акторів та якість звукового ряду.

Члени оглядової комісії звернули особливу увагу на стан збереження фольклорної спадщини. У фольклорних колективах займаються переважно люди поважного віку, молоді дуже мало, дитячих фольклорних колективів також мала кількість. У молоді немає зацікавлення до участі у фольклорних колективах. Ці показники викликають занепокоєння.

Слід відзначити також роботу режисерів та ведучих творчих оглядів, кожен звіт підкреслював невичерпний мистецький потенціал кожного міста та району. У більшості слід відзначити високий рівень проведення заходів. Організаторам звітів були надані певні методичні рекомендації, щодо режисерської роботи над сценарієм, темпоритму концертної програми, роботи ведучих на сцені та за лаштунками, чіткої роботи звукорежисера та освітлювача, щодо естетичного використання реквізиту у постановках,більш ретельно відпрацьовувати, організаційні питання, щоб досягти цілісності всіх компонентів, об'єднуючи їх у єдиному творчому рішенні.

Проведення огляду сприяло підвищенню уваги органів виконавчої влади та місцевого самоврядування до проблем народної творчості, зміцнення матеріальної бази закладів культури та аматорських колективів, створення належних умов для їх подальшої творчої роботи. У більшості районів на заходах були присутні представники влади.

Обласний огляд колективів художньої самодіяльності та майстрів народного мистецтва - яскраве підтвердження того, як багато талантів має наш Запорізький край. Творчі колективи і сольні виконавці, майстри декоративно-ужиткового мистецтва, мовою пісні та художнього слова, хореографічними, музичними композиціями та рукотворними шедеврами освідчувалися у любові до України, бажали своїм землякам добра, злагоди, процвітання й миру.

Святкування цього року Дня Конституції України в нашому місті ознаменувалося важливою подією. На честь народного депутата, Героя України Надії Савченко в Запоріжжі громадські активісти створили арт-мурал на її честь. Спеціалісти методичного центру долучилися до цієї події підготувавши сценарій урочистої зустрічі. Подія відбувалася в будівлі старого елеватору, який на сьогодні є арт-центром “Лофт-Млин”.

В рамках святкування 25-ої річниці незалежності України 22 серпня 2016 року в Запорізькому академічному обласному українському музично-драматичному театрі ім. В.Г. Магара відбулася тематична виставка, презентвана в 4-ох екпозиціях.

1-шу експозицію (організацією та комплектуванням якої займалися працівники обласного методичного центру культури і мистецтва) представляли 17 провідних майстрів народного мистецтва Запорізької області, творче об'єднання майстрів української народної вишивки «Цвіт калини» м. Запоріжжя та громадська організація «Запорізький колорит»,які продемонстрували широкому загалу більше 100 творчих робіт з традиційних видів мистецтва: вишивки, писанкарства, художньої обробки металу, кераміки, різьблення, соломоплетіння, декоративний розпис, гончарні вироби та бісероплетіння.

Інші три експозиції були представлені обласним художнім музеєм, Запорізький обласний краєзнавчий музей представив виставку «Гроші - символ державності» та Запорізька обласна універсальна наукова бібліотека презентувала книжкову виставку «Запорізький край в незалежній Україні».

24 серпня 2016 року в рамках святкових заходів з нагоди 25-ї річниці незалежності України на пл. Фестивальній спеціалістами обласного методичного центру було організовано та проведено:

 • виставку виробів майстрів декоративно-прикладного мистецтва, в якій взяла участь громадська організація «Запорізький колорит», керівник Бабенко Наталія Вікторівна (40 майстрів, всі види декоративно-прикладного мистецтва);

 • концертну програму творчих колективів національно-культурних товариств області за участі запорізького товариства татарської культури “Алтин-Ай”, ассірійської діаспори в Запорізькій області, Запорізького міського грузинського товариства ім. Шота Руставелі, спілки вірмен Запорізької області, “Арабського Центру” м. Запоріжжя, громадської організації Запорізького Культурного товариства білорусів “Мінськ”, обласного товариства польської культури ім. А. Міцкевича, “Спілки поляків Запоріжжя “Полонія”, грецького товариства “Геліос”, Запорізького міського товариства німців “Відродження”, українського національно-культурного товариства “Чумацький шлях”;

 • ярмарок “Національне подвір'я”.

27 серпня 2016 рокув центральному парку культури та відпочинку “Дубовий гай” відбувся культурно-мистецький проект “Запоріжжя UA”, який став завершальним заходом у святкуванні 25-річчя незалежності України.

Проект був відкритим для партнерства, тому протягом дня у парку працювали різноманітні культурно-розважальні локації, розраховані на різні категорії учасників.

Малеча мала можливість розважитись з аніматорами від батутно-розважального центру Fly Park, а також долучитися до створення патріотичних малюнків в рамках тематичної акції “Я люблю Запорізький край”. Школярам були запропоновані розважальні ігри від партнера свята “Дом Канцелярии”.

Не залишили байдужими відвідувачів “Дубового гаю” зони з різноманітними активностями. Дані локації представили агенція екстремального відпочинку “От Вінта”, лучний клуб “Зверобій” громадської організації “Запорізький обласний клуб тактичної стрільби та історичної реконструкції “Вимпел” та антикафе “Дирижабль”.

Дуже цікаво було на локації, яку представили працівники обласної бібліотеки для юнацтва. Учасники заходу взяли участі у “Книга-Festi”, а також під керівництвом бібліотекарів завзято виготовляли патріотичні ліхтарики.

Велелюдно було на фотозоні “Краса і гордість козацького краю”, майстерні ФотоМагніт та у художників від арт-студії “Скорпіон” і театру “Vie”.

Також всі бажаючі мали змогу взяти участь у майстер-класах з бісероплетіння, витинанки та ляльки-мотанки від майстрів творчого об’єднання “Самоцвіти Запоріжжя”.

Питною водою “Аляска” пригощала компанія IDS Aqua Servis.

На мистецькій сцені своє мистецтво дарували зразкова циркова студія “Летучая мышь” палацу культури “Титан”, етно-музичний клуб “ВаrabanZa”, народна творча студія “Арт-Стайл” палацу культури “Орбіта”, школа козацького бойового мистецтва “Спас”, клуб історичного фехтування “Стезя”, колектив сучасної хореографії “DISSET DANCE CENTRE”, танцювальна студія“Шахерезада Степанівна” Арабського центру м. Запоріжжята аніматори від Спілки Вірмен Запорізької області. Спільно з глядачами були проведені майстер-класи зі східних танців від танцювальної студії “Асорті” та майстер-клас із зав'язування арабської хустки від магазину ісламського одягу “Маліка” Арабського центру м. Запоріжжя. Інфомаційний партнер заходу — газета “Запорізька правда”.

Інтеграційні процеси, що відбуваються в Україні, європоцентричність, пробудження громадянської і громадської ініціативи, виникнення різних громадських рухів, розповсюдження волонтерської діяльності, які накладаються на технологічну і комунікативну глобалізацію, міграційні зміни всередині суспільства, ідентифікаційні процеси в особистісному розвитку кожного українця, відбуваються на тлі сплеску інтересу і прояву патріотичних почуттів і нових ставлень до історії, культури, релігії, традицій і звичаїв українського народу.

Тому нині, як ніколи, потрібні нові підходи і нові шляхи до виховання патріотизму як почуття і як базової якості особистості.

Особливого значення набуває в цьому питанні проведення патріотичних культурно-мистецьких заходів.

З метою залучення української молоді до формування патріотичної свідомості засобами української масової музики, здійснення пошуку молодих обдарованих виконавців по всій Україні 09 квітня 2016 року на базі палацу культури «Орбіта» м. Запоріжжя відбувся обласний відбірковий конкурс XV Всеукраїнського фестивалю сучасної пісні та популярної музики «Червона рута».

На конкурс було подано 24 заявки (36 учасників) з м. Запоріжжя, м. Києва, м. Павлограда Дніпропетровської області, Запорізького та Кам'янсько-Дніпровського районів Запорізької області. У жанрі «Рок-музика» — 4 заявки, «Акустична музика» — 3 заявки, «Поп-музика» — 16 заявки, «Український автентичний фольклор» — 1 заявка.

За результатами конкурсних прослуховувань журі визначило переможців:

у номінації «Рок – музика» - гурт «ВільнаВілла» (м. Запоріжжя);
у номінації «Поп – музика» - Герман Романченко (м. Запоріжжя);
у номінації «Акустична музика» - Дмитро Масліхін (м. Запоріжжя);
у номінації «Український автентичний фольклор» - Денис Васильєв «Барабанза» (м. Запоріжжя).

Переможці отримають право виступати у 2017 році на фіналі «Червоної рути» та гідно представляти свій регіон на всеукраїнському рівні.

Від початку проведення бойових дій на сході нашої держави у місті Запоріжжі стало традиційним у квітні місяці проводити культурно-мистецьку акцію “Патріотична весна”. Цього року захід відбувся завдяки співпраці з благодійним фондом “Лебедія”, громадською організацією «Чесне Запоріжжя», Радою жінок-фермерів Запорізької області, цивільним корпусом полку «Азов» та національно-культурними товариствами.

До проведення акції також був залучений особовий склад військової частини 3029 та бойова техніка, яка пройшла випробування у зоні АТО. Крім того, жителям міста продемонстрували обладнаний військовий намет із зони АТО.

Увагу громадян привертала бойова техніка частини, про можливості якої охоче розповідали бійці. Молодше покоління із захватом обстежувало всі закутки броньованих авто та із задоволенням фотографувалось на згадку.

Запоріжан цікавила інформація про порядок проходження служби в лавах Національної гвардії, а також історія та бойовий шлях частини.

Цивільний корпус “Азов” демонстрував зброю, 55-а артбригада пригнала на площу польову кухню зі смачною кашею, а волонтери до солдатської каші пропонували різноманітні смаколики та узвар.

На площі впродовж дня виступали творчі колективи та окремі виконавці обласного центру патріотичного виховання молоді, центру естетичного виховання Хортицького району, міських палаців культури та районів області. Співали пісні солісти-вокалісти та аматорські колективи національно-культурних товариств Запорізького краю.

За ініціативи Департаменту культури, туризму, національностей та релігій облдержадміністрації, депутата Запорізької міської ради, ветерана АТО (37-й окремий мотопіхотний батальйон) Коломойця Олега Олександровича, комунальної установи “Обласний методичний центр культури і мистецтва” Запорізької обласної ради 12 липня в нашому місті відбулася визначна подія — учасниці творчого об'єднання майстрів української народної вишивки «Цвіт калини» презентували на вишитій карті України орнамент Запорізької області в рамках Всеукраїнської акції «Карта – оберіг України”.

Акція стартувала в місті Львові з метою показати духовно-культурну єдність українського народу. Запорізька область стала другою після Львівської, що розквітла яскравими кольорами на диво-карті. У кожний штрих орнаменту вишивальниці вклали могутні сакральні символи нездоланності духу українського народу, щоб вишивана карта стала справжнім оберегом.

Кожна область нашої країни приєдналася до вишивання орнаменту свого регіону. 24 серпня, в день незалежності України, карта була презентована у місті Львові.

В рамках Першого туристичного фестивалю в ЦПКтаВ “Дубовий гай” відбулася презентація Всеукраїнського етнофестивалю “Гетьманщина” та культурно-мистецька акція “Запорізькі обереги”.

Всіх, хто бажав приєднатися та поринути в музичне етнічне минуле, яке перепліталося із сучасними мотивами, чекала насичена концертна програма. Відкрив фестиваль Денис Васильєв — організатор колективу «Barabanza», розповів про козацькі тулумбаси та виконав на них декілька етномузичних композицій. Перехопив етноспрямованість відомий запорізький етно-хоп гурт “Крапка”. А далі — запорізькі рок-колективи, які виконують пісні українською мовою«Sierra», «Deep Eyes», «Вiльна Вiлла», Сергій Ткаченко та ВІА «Легенда», «Grnt».

Загалом, основною метою презентації фестивалю було те, що етномузика зберігає свої елементи і сьогодні, прекрасно доповнює сучасне мистецтво та є його невід'ємною частиною.

Виступи виконавців були побудовані таким чином, щоб показати глядачеві перехід і сумісність фольклорного та сучасного жанрів.

Щороку фестиваль “Поетичний травень” дарує теплі зустрічі всім любителям літературного слова.

Захід відіграє особливу роль в культурному житті Запоріжжя. Адже поряд із досвідченими майстрами слова на сцену виходять і молоді поети-початківці, які ще тільки роблять перші спроби у творчості. Таким чином, літературна стежина Запорізького краю продовжується і поповнюється новими талантами.

Приємною новиною для всіх літераторів було те, що минулого року обласною радою та облдержадміністрацією засновано обласну літературно-мистецьку премію імені Петра Ребра, яка встановлюється з метою вшанування пам’яті видатного поета, прозаїка і драматурга, поповнення літературної скарбниці Запорізької області новими творами у різних жанрах, виявлення та підтримки творчо обдарованих особистостей.

Концертна програма була насиченою та різноманітною: і старші поети, і зовсім юні читали вірші про війну, про наших героїв, які захищають Україну від ворога вже в ХХІ столітті. Звучали пісні у виконанні Олени Мухи, Анатолія Сердюка, Інни Гапон, ансамблю народної пісні і побутового танцю «Оксамит», народного ансамблю запорізької поліції «Пернач».

Кінцевим акордом свята став виступ Володимира Віхляєва — новообраного голови Запорізької організації НСПУ.

Вже традиційно в серпні на славетній Запорізькій землі проходить Міжнародний фестиваль національних воїнських та традиційних культур “Запорозький Спас” ім. Анатолія Єрмака. Цього року фестиваль відзначив 20-ту річницю та протягом трьох днів з 18 по 21 серпня подарував жителям та гостям міста низку різноманітних заходів.

Щорічні змагання на Міжнародний Кубок з бойового мистецтва «Спас» пам’яті Анатолія Єрмака серед юнаків відбулися за сприяння ВГО "Всеукраїнська федерація «Спас» та стартували в легкоатлетичному манежі.

Основні ж заходи відбулися на території історико-культурного комплексу “700-літній Запорозький Дуб” та включали в собі турніри з історичного фехтування та стрільби з лука на кубок «Запорозького дуба», виступи артистів, виставку народних майстрів та майстер-класи з народних ремесел.

Під час святкового концерту своє мистецтво глядачам дарували співак та композитор Сергій Ткаченко, бандурист Данило Мельник (м. Київ), Григорій Юрковський (польське національно-культурне товариство ім. А. Міцкевича), Ельвіра Павлова та Вардан Нуриджанян (Спілка вірмен Запорізької області). Показові виступи з національних видів боротьби продемонстрували обласні федерації осередку “Спас” з мм. Запоріжжя, Дніпро, Суми, Рівне, Луцька, Миколаєва. Серед бойових мистецтв національно-культурних товариств особливо вразили грузинське бойове мистецтво “Чидаоба”, азербайжанська боротьба “Кулеш” та вірменська боротьба “Кох”.

Фінальними акордами свята стали виступи лідера гурту “Декаданс” Валентина Терлецького спільно з Євгеном Жаворонковим та артистом ТЮГу Юрієм Макаренко.

Також спеціалісти центру протягом року долучились до проведення мітингів з нагоди державних свят та вшанування пам'яті полеглих земляків та борців за незалежність з зони АТО. Протягом звітного періоду відбулись наступні заходи:

 • церемонія покладання квітів до Дня пам'яті Героїв Крут (29.01, Алея захисників України, парк металургів);

 • церемонія покладання квітів до Дня Героїв Небесної Сотні (20.02, майдан Героїв);

 • мітинг вшанування пам'яті загиблих воїнів в зоні АТО (13.05, Кушугумське кладовище).

 • Урочистий мітинг з нагоди Дня Конституції України (28.04, Алея Захисників України);

 • церемонія покладання квітів з нагоди Дня Гідності та Свободи (21.11, пам'ятний знак Героям Революції);

 • засідання “круглого столу” на тему: “Становлення Української державності: від правозахисного руху до Революції Гідності” (21.11, обласний краєзнавчий музей);

 • мітинг-реквієм, присвячений Дню пам'яті жертв Голодоморів в Україні (26.11, пам'ятник жертвам Голодоморів).

Протягом звітного періоду спеціалісти Центру провели організаціно-творчу роботу до обласного телевізійного марафону “Пам'ять” з нагоди відзначення у 2016 році Дня пам'яті, примирення та Перемоги над нацизмом у Європі; Всеукраїнського фестивалю дитячої творчості «Топ-Топ» у м. Бердянську, фестивалю народного мистецтва «Вольниця» (Гуляйпільський район); конкурсу солістів-вокалістів та вокальних ансамблів «Чернігівські зорі» (Чернігівський район); Всеукраїнського фестивалю талантів та дитячої творчості “Краса і гордість козацького краю”.

Організовуючи подібні заходи, які є, можна сказати, вже візитівкою нашої області фахівці методцентру спостерігають позитивну тенденцію у зміні формату проведення на більш сучасний та відповідний сьогоденню, збільшенні кількості учасників, постійному оновленні та осучасненні репертуару та все більшої зацікавленості ЗМІ, які потім представляють матеріал на місцевому телебаченні, на шпальтах друкованих і Інтернет-виданнях.

Вже 7-й рік поспіль знаковою подією для усієї області є проведення Всеукраїнського козацького фестивалю “Покрова на Хортиці”.

Урочисті заходи відбулися цього року 14 жовтня та були присвячені Святу Покрови Пресвятої Богородиці, Дню українського козацтва, Дню захисника України, Дню визволення міста Запоріжжя та Дню Української Повстанської Армії.

Фестиваль проходить за ініціативи Запорізької обласної державної адміністрації, Запорізької обласної ради при підтримці Міністерства культури України.

До початку святкового дійства цього дня в Церкві Покрови Пресвятої Богородиці відбулася літургія.

О півдні на головній сцені ІКК “Запорозька Січ” відбулося театралізоване відкриття урочистостей фестивалю у виконанні артистів академічного обласного українського музично-драматичного театру ім. В.Г. Магара. В урочистостях взяли участь заступник голови облдержадміністрації Едуард Гугнін, народний депутат України Ігор Артюшенко, керуючий справами виконавчого апарату обласної ради Володимир Подорожко, заступник Запорізького міського голови Анатолій Пустоваров. Високопосадовці привітали учасників та гостей фестивалю зі святами та побажали подальшого процвітання нашій славній Україні.

В концертній програмі фестивалю своє мистецтво продемонстрували 23 професійні та аматорські колективи і окремі виконавці з 5 областей України: Вінницької, Донецької, Дніпропетровської, Луганської та Запорізької, майже 400 учасників.

Запорізьку область представляли 16 творчих колективів та окремих виконавців, серед яких відомі в Україні та за її межами ансамбль народної пісні та побутового танцю “Оксамит”, народний ансамбль української народної пісні та музики “Чумацький шлях”, народний фольклорний чоловічий ансамбль “Бунчук”, народний ансамбль танцю “Байда” палацу культури “Титан”, народний вокальний ансамбль “Горицвіт” Палацу культури металургів ТОВ “Соціальні ініціативи Запоріжжя”, народний ансамбль запорізької поліції “Пернач”, народний хор “Червона калина” та зразковий фольклорний колектив “Родослав” палацу культури “Сучасник” м. Енергодара, народний вокальний ансамбль “Вечірня зіронька” та “Спецефект” Оріхівського району, народний ансамбль “Запорізькі обереги” та ансамбль сучасного танцю “Star light” Мелітопольського училища культури, чоловічий гурт “Байдак” Токмацького міського будинку культури та народний ансамбль народної пісні “Золотий гомін” Бердянського державного педагогічного університету. Також в концерті взяли участь композитор-пісняр, заслужений артист естрадного мистецтва України Анатолій Сердюк та відома запорізька співачка, автор-виконавець Жанна Вім.

Одразу після концерту творчих колективів з областей України на сцені у виконанні артистів обласної філармонії відбулося ландшафтне театралізоване дійство “Покровський ярмарок”.

Цього ж дня у Малому Коші для дітей відбулася вистава обласного театру ляльок «Микита Кожум’яка».

Біля пам'ятника Тарасу Бульбі представники національно-культурних товариств створили “Національне подвір'я” де були представлені перлини національних культур, традицій, звичаїв, кращі зразки народної творчості та кухні.

Також на подвір'ї учасники Всеукраїнського дитячо-молодіжного фестивалю “Краса і гордість козацького краю” презентували дефіле в національних костюмах.

На Січі працювала виставка майстрів «Запорізькі обереги», на якій було представлено всі традиційні види мистецтва: гончарство, кераміка, художня ковка, різьба по дереву, розпис по дереву, соломоплетіння, бісероплетіння, вишивка, лялька-мотанка.

Протягом дня на майданчику біля ІКК “Запорозька Січ” (з боку Дніпра) мешканців та гостей міста розважали своїм виступом гурт історичних реконструкторів “Запорозькі козаки”.

Також всі бажаючи мали змогу взяти участь у цікавих дійствах, які широко були представлені на площі біля пам'ятника Тараса Бульби: інтерактивній програмі “Козацький писар” та “Дитяча майстерня”, костюмованій виставі “живих скульптур” “Козак і козачка”, туристичній виставці “Гостинне Запоріжжя”.

Окремо хочеться виділити таку подію, як обласний Новорічно-різдвяний фестиваль. Цього року фестиваль відбувся вдруге та набув ще більшої масштабності.

Обласний методичний центр культури і мистецтва забезпечив організацію проведення обласного Новорічно-різдвяного фестивалю на пл. Фестивальній м. Запоріжжя з 19.12.2016 р. по 15.01.2017 р. за участю творчих колективів закладів культури, мистецтва, освіти, релігійних та громадських організацій територій області.

Протягом даного періоду відбулось понад 40 різноманітних культурно-мистецьких заходів за участю понад 3000 тис. учасників, охоплено близько 15000 тис. глядачів. Всі заходи відбувались у вихідні та святкові дні.

Розпочався ІІ обласний Новорічно-різдвяний фестиваль 19 грудня у день Святого Миколая. Цього дня відбулось урочисте театралізоване відкриття обласної головної ялинки у виконанні артистів обласного академічного театру юного глядача, за участі керівництва області та міста. У відкритті взяли участь ансамбль української пісні та побутового танцю “Оксамит”, шоу-балет “Форс” Вільнянського районного будинку культури і дозвілля та народний театр сучасної хореографії “Фенікс” комунального закладу “Центр по роботі з обдарованою молоддю” на базі закладів освіти Шевченківського району м. Запоріжжя. Після офіційного відкриття далі розпочалась молодіжна розважальна програма.

21 грудня глядачам було представлено святковий захід “Моя новорічна мрія” для вихованців навчальних закладів обласного підпорядкування та програму “Сузір'я зірок”, яку підготував обласний центр молоді.

24 грудня до святкової площі Фестивальної завітали райони області. Так, свої новорічні програми представили Запорізький, Токмацький, Вільнянський райони та м. Токмак. Одночасно з виступами творчих колективів, вихованці ГО “Всеукраїнська федерація “Спас” провели свій “Козацький Новий рік”. Далі у виконанні прихожан церков “Христос є відповідь” та “На Скелі” відбулись хороводи, ігрова програма для дітей та підлітків, сценки та ін.

25 грудня, до свята Католицького Різдва Духовна Рада християнських церков та Римо-Католицька Церква презентували святкову програму до якої входили різдвяні співи у виконанні об'єднаного хору, проповіді, різдвяний вертеп, молитви та вистава “Снігова королева”.

1 січня жителі Запоріжжя мали можливість бути учасниками свята, яке організувала Християнська церква «Джерело життя» при сприянні Запорізької міської ради.

7 та 8 січня 2017 року в м. Запоріжжі на пл. Фестивальній запоріжці та гості міста святкували Різдво Христове в рамках обласного Новорічно-різдвяного фестивалю.

7 січня своє мистецтво та справжній козацький запал дарували глядачам учасники ГО “Всеукраїнська федерація “Спас”. Програма під назвою “Козацьке Різдво” була насиченою і різноманітною. Вперше було презентовано фестиваль вертепів. Цього дня на сцені виступили 6 вертепів. Також не обійшлося без традиційних боїв Лава-на-лаву, лицарського турніру та різноманітних козацьких забав. Серед творчих колективів глядачів розважали своїм чарівним співом “Чумацький шлях”, “Росяночка”, солістка Любов Камінська, етно-фольк дует “Жайворонки” та вихованці православної школи “Спас”.

Цього ж дня привітали християн східного обряду зі святом заступник голови обласної ради Владислав Марченко та директор Департаменту культури, туризму, національностей та релігій облдержадміністрації Владислав Мороко, які підкреслили важливість та актуальність таких заходів у багатоконфесійній Україні. Після виступу високопосадовців святкування продовжилося новорічним флешмобом, різдвяною програмою за участю учасників АТО, співами, духовними проповідями та спільною молитвою віруючих всіх конфесій.

Не менш гучно та весело було на площі Фестивальній 8 січня. Свої програми презентували творчі колективи з Більмацького та Оріхівського районів. Більмачани презентували театралізовану програму “Різдвяна зірка запалала” в якій у виконанні народного хору “Гетьман” прозвучали щедрівки, а також було представлено уривок з вистави “Вечори на хуторі біля Диканьки”.

Вже другий рік поспіль до Запоріжжя приїздить “десант” культпрацівників-колядників з Оріхівського району на чолі з дзвінкоголосою Оленою Качур — начальником відділу культури і туризму, а нині ще й заслуженим працівником культури України! Цього року глядачам було представлено театралізоване дійство “Сяє зірка різдвяна”.

Після від'їзду артистів до районів зі сцени продовжували лунати різдвяні пісні, молитви, проповіді, театралізовані постановки від Української православної церкви, церков “Христос є відповідь”, “Примирення” та “Слово істини”. Загалом святкування свята Різдва Христового вдалося на славу!

В рамках фестивалю 14 січня на площі Фестивальній відбулась святкова культурно-розважальна програма “Свято Старого Нового року”. Розпочав концерт військовий оркестр 9-го полку оперативного призначення Національної Гвардії України, начальник оркестру майор Ромалійський Ігор Михайлович. Музиканти демонстрували військово-оркестрове дефіле, створивши цим святковий настрій. Також в програмі приймали участь: народний фольклорний чоловічий ансамбль “Бунчук”, Любов Камінська, Запорізька співачка Інна Глова, автор-виконавець Сергій Ткаченко, гурт “Без меж”, Анастасія Андрієнко; дует Олександр Коваленко та Микита Діденко; Ганна Іванова та Софія Мала. Окрасою свята став виступ Запорізького співака та композитора Юрія Аврамца, який зумів запалити публіку професійним виконанням. Зі словами вітання до присутніх звернулися Президент Асоціації національно-культурних товариств Запорізької області Науфаль Хамдані, представник єврейського громадського центру “Мазаль-Тов” Людмила Носенко та Отець Юсик — настоятель Вірменської Апостольської церкви Запорізької області. Виступи представників національно-культурних товариств Запорізької області хореографічний колектив “Успіх” Володимирівського навчально виховного комплексу, керівник Дар’я Пащенко німецької молодіжної спільноти та Вардана Нуриджаняна глядачі зустрічали дружніми оплесками. Завершив святкову програму етно-фольк дует «Жайворонки» громадської організації «Товариство української культури «Чумацький шлях», подарувавши новорічний настрій усім довкола. Яскравий ярмарок майстрів народного мистецтва додав колориту свята та не залишив мешканців та гостей міста без сувенірів.

Завершився ІІ обласний Новорічно-різдвяний фестиваль 15 січня виступами творчих колективів з Якимівського та Новомиколаївського районів, які зі сцени представили концертно-розважальну програму “Різдвяний єралаш” та театралізоване дійство “Різдвяне диво”. Не дивлячись на не сприятливі погодні умови (весь день лив дощ з мокрим снігом) на площі було чимало глядачів. Жителі та гості міста радо зустрічали молодіжний реп-гурт “Gospel people”, різдвяно-театралізовану постановку “Старий чоботар” та інші не менш цікаві культурно-розважальні заходи.

Також, впродовж місяця на площі Фестивальній майстри образотворчого та декоративно-прикладного мистецтва презентували власні вироби. Найактивнішими були громадська організація “Запорізький колорит”, громадська організація “Я люблю Запоріжжя” та творче об'єднання майстрів української народної вишивки “Цвіт калини”.

Робота з національно-культурними товариствами області

Запорізька багатонаціональна родина культурно багата і різнобарвна. Запоріжжя – це не тільки корінні запорожці й українці. А це багатонаціональна родина, в якій гармонійно поєднуються різні неповторні культури і традиції.

У тісній співпраці з національно-культурними товариствами Запорізької області у 2016 році було проведено ряд заходів. Так, разом із Запорізьким товариством татарської культури «Алтин-Ай» у лютому проведений День пам'яті Муси Джаліля; з обласною асоціацією національно-культурних товариств – захід до Дня рідної мови, а в місті Бердянськ з болгарським національно-культурним товариством «Родолюбіє» відкрили Дні болгарської культури.

Березень позначився святом Весни і Жіночності. Так, у співпраці з Арабським центром проведений святковий концерт «Ось і прийшла весна» і святковий концерт до 8 Березня з молодіжною спілкою вірмен Запорізької області “Урарту”.

У квітні пройшла культурно-мистецька акція «Патріотична весна», в рамках якої методичний центр із обласною асоціацією національно-культурних товариств провів концерт творчих окремих виконавців та колективів національно-культурних товариств. Також у квітні був організований вечір пам’яті народного татарського поета Габдулли Тукая.

Насиченим на культурно-мистецькі заходи був травень. Так, цього місяця пройшов мітинг-реквієм, присвячений пам'яті жертв депортації кримсько-татарського народу; Перший запорізький туристичний фестиваль та презентація Всеукраїнського етнофестивалю «Гетьманщина» (у співорганізації з обласною асоціацією національно-культурних товариств; заходи в рамках днів польської культури в м. Запоріжжі (мітинг-реквієм на честь відкриття першої черги пам’ятного знака в пам'ять про польських військовополонених, які утримувалися в таборі №100 НКВС СРСР, що діяв у Запоріжжі в 1939-1940 роках «Людська пам’ять стукає в наші серця» та урочистий концерт (польські товариства «Полонія» та «Святого Івана Павла ІІ»).

У червні разом із молодіжною спілкою вірмен Запорізької області «Урарту» був організований захід до Дня захисту дітей. У липні з ГО «Ілана» - свято для дітей «Щасливе дитинство».

У серпні ми відзначаємо велике державне свято – День Незалежності України. У рамках святкування цього визначного національного свята у співорганізації з обласною асоціацією національно-культурних товариств пройшли: концертна програмаколективівнаціонально-культурних товариств з нагоди 25-річниці НезалежностіУкраїни; культурно-мистецький проект «Запоріжжя UA», фестиваль народного мистецтва «Запорізький Спас» і концертна програма творчих колективівта окремих національно-культурних товариств на Всеукраїнському “Фестивалі домашньої консервації”. Цього ж місяця, як завжди, з розмахом пройшло яскраве татарське свято «Сабантуй».

Вересень ознаменувався такими культурно-мистецькими подіями, як відкритий проект факультету 3-го віку з національно-культурними товариствами; конференція стосовно подій у с. Лощинівка Одеської області (у співорганізації з ромською організацією Запорізької області; відкриття днів німецької культури, фотовиставка «Наше місто-побратим Магдебург»; концерт тріо «Оберон», святковий концерт до Дня незалежності Вірменії.

Особливо яскравою, масштабною і велелюдною подією національно-культурного життя Запорізького краю став літературно-творчий вечір «Східна поезія та музика серця», в рамках якого Президент Асоціації національних меншин Запорізької області Науфаль Хамдані презентував книгу віршів арабських поетів.

У жовтні із Запорізьким єврейським центром «Мазаль-Тов» проведена інтеграційна програма «Єврейський Новий Рік». У гостинному караїмському центрі «Кале» міста Мелітополь презентували Всеукраїнський молодіжний фестиваль національних культур «Віра. Надія. Любов» У його рамках пройшли дефіле «Інтернаціональна краса», «круглий стіл» на тему: «Ми різні – і в цьому наше багатство, ми разом – і в цьому наша сила», дегустація національних страв. Також у жовтні у співпраці з обласною асоціацією національно-культурних товариств відбулось оригінальне традиційне свято, яке щороку збирає величезну запорізьку громаду – художньо-творчий проект«Національне подвір’я» (в рамках Всеукраїнського козацького фестивалю “Покрова на Хортиці”).

У грудні за ініціативою Арабського центру в Україні і спільно з кафедрою всесвітньої історії та міжнародних відносин ЗНУ пройшов цикл заходів: «круглий стіл» на тему «День арабської мови в Україні», майстер-клас гри на східних музичних інструментах та виставка книг на арабську тематику у Музеї історії музичних інструментів «БарабанЗА».

Заключним і яскравим акордом минулого року став Новорічно-Різдвяний фестиваль, до якого долучилися представники всіх національних товариств Запоріжжя. Захід було організовано спільно з обласною асоціацією національно-культурних товариств.

Кожен захід – це десятки, сотні і навіть тисячі учасників, які прагнуть поділитися своїми культурними надбаннями і традиціями.

Культурно-національні товариства у Запоріжжі єдині у своїй меті – разом розвивати і збагачувати запорізьку землю. У першу чергу, це можливо через культурно-мистецькі заходи. І ми, як обласний методичний центр культури і мистецтва, намагаємося всіх згуртувати в цій благородній меті, провести свята на якнайвищому організаційному рівні. На щастя, нам це вдається. Культурно-національних свят у Запорізькому краї проходить чимало. Задіяні під них різні майданчики. І кожне свято знаходить позитивний відгук у серцях запоріжців і гостей нашого краю. І яскраве свідчення цьому – повні глядацькі зали, овації і бажання співпрацювати з національними товариствами Запоріжжя. А значить – ми на правильному шляху: шляху культурного і національного єднання!

Діяльність методичного кабінету початкових

спеціалізованих мистецьких навчальних закладів

Відповідно до Законів України “Про освіту”, “Про позашкільну освіту”, “Про культуру” держава залишила за собою право визначати обсяг та зміст початкової мистецької освіти, а також здійснювати загальний контроль за її якістю. З метою визначення відповідності закладів державним стандартам певного освітнього рівня та дотримання вимог забезпечення надання якісної позашкільної освіти у 2016 році продовжується державна атестація шкіл естетичного виховання.

На методичний кабінет покладені важливі завдання:

- методична допомога директорам, викладачам;

- виховання у дітей любові й інтересу до музики;

- розуміння музичного мистецтва;

- розвиток музичних здібностей учнів та їх професійної підготовки;

- естетичне виховання і музична освіта;

- підвищення кваліфікації викладачів.

Децентралізація усіх сфер суспільного життя, в тому числі й управління навчальними закладами ставить нові вимоги.

Протягом 2016 року робота методичного кабінету початкових спеціалізованих мистецьких навчальних закладів проводилась згідно плану, затвердженого директором Департаменту культури, туризму, національностей та релігій і була спрямована на активізацію творчої діяльності, переорієнтацію мислення викладача на усвідомлення нових вимог до педагогічної діяльності враховуючи зміни в освіті України.

Протягом 2016 року 4 школи естетичного виховання Запорізької області передані до комунальної власності селищної територіальної громади, а саме:

 • ДМШ смт. Веселе, смт. Камишуваха Оріхівського району, с. Осипенко Бердянського району, смт. Розівка;

 • шляхом реорганізації п'яти шкіл естетичного виховання Кам'янсько-Дніпровського району (ДМШ с. Іванівка, с. Водяне, с. Дніпровка, Кам'янсько-Дніпровські ДХШ та ДМШ) створено Кам'янсько-Дніпровську ДШМ;

 • перепрофільована ДМШ с. Луначарське Бердянського району в Азовську ДШМ.

Таким чином мережа навчальних закладів культури і мистецтва на початок 2016-2017 навчального року зменшилась на 4 і складає 61 школу естетичного виховання. В школах естетичного виховання працюють 1387 викладачів (у сільській місцевості - 140), з них з вищою освітою 865 осіб (61 %). Навчається 12532 учня. У порівнянні з минулим роком чисельність учнів зменшилась на 17, викладачів зменшилась на 22.

Плата за навчання з різних фахів складає від 30 грн. (народні інструменти) - ДМШ Приазовського, Мелітопольського, Гуляйпільського, Чернігівського районів до 210 грн. (вокал) ДШМ м. Мелітополь. Також адміністраціями навчальних закладів приділяється увага соціальному захисту дітей пільгових категорій, а саме близько 2750 учнів звільнено від плати за навчання (2286 - на 100%, 455 - на 50%), що складає 22 відсотки від загальної кількості учнів шкіл естетичного виховання.

Значна увага в навчальних закладах приділяється патріотичному вихованню підростаючого покоління, підтримки сімей військовослужбовців, вимушених переселенців із території АТО, розширена співпраця з волонтерами по передачі дитячих малюнків, листівок, сувенірів, оберегів, продуктів воїнам-захисникам, пораненим у шпиталях.

На виконання плану роботи Департаменту культури, туризму, національностей та релігій облдержадміністрації на 2016 р. методичний кабінет взяв участь у вирішенні організаційних питань з підготовки та проведення заходів відбіркового туру, Міжнародного конкурсу - фестивалю дитячої та юнацької виконавської майстерності “Акорди Хортиці”.

Відбірковий тур проходив з 31 січня по 01 лютого 2016 р., в якому взяло участь 185 учнів Запорізької області з мм. Запоріжжя, Токмака, Енергодара, Мелітополя, Молочанська, с. Біленьке Запорізького району, смт. Чернігівка, Кам'янсько-Дніпровської ДМШ.

Міжнародний конкурс-фестиваль проходив з 27 березня по 01 квітня за участю понад 700 учасників - учнів та викладачів з фахів: бандура, гітара, домра, балалайка, акордеон, баян, скрипка, віолончель, флейта, сопілка, цимбали, духові та ударні інструменти, фортепіано, сольфеджіо, теорія музики, солоспів, вокальні, інструментальні ансамблі, концертмейстери та соліст з оркестром. У відкритті конкурсу-фестивалю взяли участь члени журі за участю академічного симфонічного оркестру Запорізької обласної філармонії.

В рамках конкурсу-фестивалю членами журі проведено майстер-класи, відбулись творчі зустрічі з народним артистом України Валерієм Буймистером,заслуженою артисткої України Богданою Півненко, професором Вищої школи Музики в Женеві Денисом Северіним. Учасники, переможці конкурсу-фестивалю нагороджені буклетами, сертифікатами, дипломами, сувенірами, цінними подарунками за рахунок спонсорів. По закінченні конкурсу-фестивалю відбувся гала-концерт переможців.

Школи естетичного виховання безпосередньо сприяють всебічному й гармонійному розвитку кожної дитини. Досягнення початкових спеціалізованих мистецьких навчальних закладів є вагомим внеском у культурно-мистецьке життя Запорізького краю, оскільки вони здійснюють змістовну навчально-виховну, концертну та виставкову діяльність. Саме у дитячих музичних, художніх школах та школах мистецтв майбутні професіонали роблять свої перші кроки, вдосконалюють майстерність, здобуваючи мистецьку освіту.

Завдяки організаційно-методичному забезпеченню з боку обласного методичного центру культури і мистецтва протягом навчального року було організовано та проведено 9 методичних практикумів для викладачів з різних фахів, на яких підвищили професійну кваліфікацію та виконавську майстерність 425 викладачів (з них понад 200 викладачів з базовою освітою).

Методичні практикуми проведені на базі КЗ “Запорізька обласна універсальна наукова бібліотека” ЗОР з фахів: фортепіано, духових та ударних, струнно-смичкових, народних інструментів (баян, акордеон, домра, балалайка, гітара), вокально-хорових, театральних відділень, музично-теоретичних дисциплін, образотворчого мистецтва. Для участі у методичних практикумах були запрошені голови циклових комісій, провідні викладачі Запорізького музичного училища ім. П.І. Майбороди.

Тематика практикумів різноманітна:

- майстер-класи з учнями молодших та старших класів;

- методичні рекомендації, презентації методичних посібників;

- проекти програм, питання планування навчального процесу;

- підбір репертуару для виступів у конкурсах;

- постановка ігрового апарату, робота над технікою;

- інструментовка творів для ансамблю народних інструментів;

- проблеми постановки розвитку співацького голосу.

З 10 по 12 березня 2016 р. методичним кабінетом проведено практикум для керівників, заступників керівників, викладачів, концертмейстерів початкових спеціалізованих мистецьких навчальних закладів за участі фахівців Інституту публічного управління і кадрової політики НАКККіМ. Захід проведено із застосуванням очно-заочної форми навчання з виконанням контрольних робіт за однією з актуальних тем, пов'язаних з виконанням посадових обов'язків, фаховою освітою.

Практикум проводився за тематикою навчання: “Удосконалення методики викладання музичних, образотворчих дисциплін”, “Нормативно-правове забезпечення діяльності початкових спеціалізованих мистецьких навчальних закладів”. У практикумі взяв участь та провів консультації з питань сучасної мистецької освіти Шаліт О.Г. - директор ДМШ № 35 м. Києва, голова Президії Всеукраїнської ради директорів, консультант Комітету Верховної Ради України з питань духовності і культури України.

Практичні заняття провели викладачі Запорізького музичного училища ім. П.І. Майбороди - Білокурова О.О., Ревуцький Я.А., Гнєдиш Є.М., Шнайдер Т.В., Пелюк С.О., Пелюк Л.М., Новохатська Т.М., Горський В.М., Крупій Н.С., Колядюк О.В. Підвищили кваліфікацію викладачі з різних фахів — 81 чол., директори - 41 чол., заступники директорів — 17 чол. Учасники практикуму отримали свідоцтва про підвищення кваліфікації.

Згідно плану роботи методичного кабінету з метою виявлення та підтримки талановитих, творчо обдарованих учнів, популяризації кращих творів композиторів класичної, сучасної та української музики, поглибленого опанування молоддю багатствами української народної пісні, обміну досвідом викладачів з 10 по 16 квітня 2016 р. методичним кабінетом проведено Музичний тиждень дитячої та юнацької творчості “Зорецвіти Запоріжжя”, якій зібрав 792 учня-конкурсанта та 152 викладача шкіл естетичного виховання. Під егідою Музичного тижню було проведено:

-обласний конкурс учнів-солістів з фаху фортепіано;

-обласний конкурс ансамблевої гри на гітарі серед учнів шкіл естетичного виховання;

-фестиваль ансамблів, оркестрів народних інструментів серед учнів шкіл естетичного виховання;

-обласний фестиваль-конкурс “Лунай, скрипко!”;

-обласну олімпіаду з музично-теоретичних дисциплін (музична література) серед учнів випускних класів початкових спеціалізованих мистецьких навчальних закладів;

-обласний конкурс учнів-солістів з фаху духових та ударних інструментів;

-обласний конкурс з фаху вокалу серед учнів-солістів початкових спеціалізаваних мистецьких навчальних закладів.

До складу журі запрошені провідні фахівці Запорізького музичного училища ім. П.І. Майбороди, Мелітопольського державного педагогічного університету ім. Б. Хмельницького, артисти академічного симфонічного оркестру Запорізької обласної філармонії, серед яких заслужений працівник культури України Пелюк С.О., заслужені артисти України Костринський Г.І., Соломянчук В.А., Худяков С.Л., Гапон І.О., доцент, кандидат педагогічних наук, завідуюча кафедри оркестрових інструментів Білецька М.В. Основними критеріями оцінки виконавців були технічна складність, точність інтонації, якість звуку, артистизм, сценічна культура виконання творів.

За рішенням журі Гран-прі посіли:

-Онопченко Марк, Енергодарської ДМШ, викладач Гурак О.В.;

-Шаренко Віктор, Запорізької ДШМ №3, викладач Крупеня І.С.;

-оркестр народних інструментів Запорізької ДМШ №6, керівник Васильєва В.Ф.;

-Власова Анастасія, Запорізької ДМШ №2, викладач Круглова О.Г.;

-Рудков Ілля, Токмацької ДМШ, викладач Лубинець Л.Л. ;

-Туриченко Катерина, Запорізької ДМШ №3, викладач Яницька Л.Г.;

-Анненков Віталій, Мелітопольської ДМШ №1, викладач Анненков О.Б.

Журі визначило високий рівень підготовки учнів ДМШ, ДШМ мм. Запоріжжя, Бердянська, Мелітополя, Енергодара, Токмака, Гуляйполе, Пологи, підвищення рівня виконання творів, активну участь в обласних конкурсах дитячих музичних шкіл з сільської місцевості, а саме Куйбишевського, Приморського районів, Бердянського (с. Осипенко), Приазовського (с. Нововасилівка), Запорізького (с. Біленьке), Василівського (с. Балки), Вільнянського (с. Михайлівка), Кам'янсько-Дніпровського (с. Іванівка), Оріхівського (с. Нестерянка), Мелітопольського (с. Вознесенівка, с. Костянтинівка). Переможці конкурсів, фестивалю нагороджені дипломами, пам'ятними сувенірами.

Нажаль зовсім не взяли участь у конкурсах учні Луначарської, Великобілозірської, Вільнянської, Водянської, Дніпровської, Розівської, Комишуваської, Приазовської, Давидівської, Кирилівської дитячих музичних шкіл.

Методичний кабінет сприяє всебічному й гармонійному розвитку учнів з фаху образотворчого мистецтва. Особливу увагу приділяє удосконаленню професійної підготовки викладачів, становленню їх художніх та педагогічних умінь і навичок у процесі навчання і практичної діяльності.

У Запорізькій області існує 10 ДХШ, 8 ДШМ, 12 відділень образотворчого мистецтва в ДМШ.

На виконання Указу Президента України від 22.03.2002р. “Про Всеукраїнський конкурс учнівської творчості”, з метою популяризації творчої спадщини Т.Г. Шевченка 15 січня 2016 р. на базі обласного методичного центру культури і мистецтва проведено відбірковий обласний етап Всеукраїнського конкурсу “Об'єднаймося ж, брати мої!”.

На участь у конкурсі надано 185 робіт учнів художніх шкіл та художніх відділень шкіл естетичного виховання з мм. Запоріжжя, Мелітополя, Енергодара, Гуляйпільського, Василівського, Приморського, Приазовського, Вільнянського, Більмацького, Кам'янсько-Дніпровського, Пологівського, Токмацького, Якимівського районів.

Журі переглянуло художні роботи учнів та визначило по 5 переможців у кожній номінації: “Декоративно прикладне мистецтво”, “Образотворче мистецтво”. Художні роботи направлені для участі у IV-му підсумковому етапі в м. Київ.

Переможцями IVетапу у м. Києві стали:

- у номінації “Декоративно-прикладне мистецтво” - Єфименко Валерія (Запорізька ДМШ №7), викладач Кіргєєва О.І.;

- у номінації “Образотворче мистецтво” - Давидович Єва (Мелітопольська ДХШ), викладач Міхно С.М. Учні та викладачі взяли участь в урочистій церемонії нагородження 20 травня 2016р. у Київському Національному музеї ім. Тараса Шевченка.

На базі обласної універсальної наукової бібліотеки з 05 березня по 10 квітня відбулася обласна виставка робіт учнів-учасників обласного етапу Всеукраїнського конкурсу “Об'єднаймося ж, брати мої!”. Учні-переможці та викладачі, які їх підготували нагороджені дипломами обласного методичного центру культури і мистецтва.

27-28 квітня на базі Енергодарської ДХШ проведено обласний конкурс серед учнів шкіл естетичного виховання “Добрий театр”.

На конкурс надано 560 робіт з мм. Запоріжжя, Мелітополя, Енергодара, Бердянська, Пологи, Токмака, Молочанська, Вільнянська, Гуляйполе, Дніпрорудного, Приморська, Степногірська, смт Михайлівка, смт. Матвіївка (Вільнянський район), Нововасилівка (Приазовського району), Костянтинівка (Мелітопольского району), Кам'янсько-Дніпровського, Більмацького, Оріхівського районів.

Журі визначило 120 переможців. Відбулася обласна виставка художніх робіт учнів-переможців.

З метою патріотичного виховання молоді, виявлення і підтримки обдарованих учнів та з нагоди відзначення 25-ї річниці Незалежності України методичним кабінетом проведено обласний конкурс образотворчого мистецтва “25 як Незалежна”, в якому взяли участь 80 учнів. Переможці та викладачі, які їх підготували, нагороджені дипломами. Урочисте вручення відбулось на відкритті виставки у Запорізькій обласній універсальній науковій бібліотеці на передодні святкування 25-ї річниці Незалежності України.

Всього взяло участь у конкурсах 1788 учнів образотворчого мистецтва.

Методичним кабінетом проведено обласні конкурси для учнів образотворчого мистецтва “Казкові мандри” для учнів від 6 до 10 років включно та “Палітра дитячих мрій” для учнів від 11 до 16 років включно. У конкурсі взяли участь 983 учня. Журі конкурсу нагородило переможців дипломами.

Якісна робота викладачів образотворчого мистецтва неможлива без методичного підґрунтя і тому методичний кабінет протягом року надає методичну допомогу з питань удосконалення навчально-виховного процесу, проведення атестації педагогічних працівників, державної атестації навчальних закладів, приділяє увагу підвищенню кваліфікації директорів, викладачів: це семінари-практикуми на яких розглянуті методики роботи над живописним зображенням, проекти програм, відео-презентації “Народні свята”, “Композиція, малюнок”, методичні розробки. З метою обміну досвідом на методичні практикуми були запрошені директори ДХШ, дизайн-ліцея м. Херсон Сліпіч Ю.В. та Сліпіч П.А.

У 2016 році активізувалась робота викладачів та участь учнів в обласних конкурсах образотворчого мистецтва Токмацької, Нововасилівської ДХШ, Степногірської, Дніпрорудненської, Оріхівської, Костянтинівської ДМШ.

Методичний кабінет надає методичну допомогу у проведенні зональних методичних об'єднань. У 2016 році на засіданнях 6 зональних методичних об'єднань проведено 22 навчально-методичних заходи, а саме: відбіркові тури до обласних та міжнародних конкурсів, методичні доповіді, семінарські заняття, відкриті уроки, майстер-класи. На засідання методичних об'єднань були запрошені провідні викладачі Запорізького музичного училища ім П.І. Майбороди, Київського інституту музики ім. Р. Глієра. Навчально-методичні заходи відвідали понад 250 викладачів.

Розповсюджуються методично-інформаційні матеріали, надаються методичні поради з питань формування методичної роботи, методичних програм, розробок. Надрукована збірка музичних творів “Світ, в якому ми живемо” - підсумок спільної роботи творчо обдарованих, талановитих музикантів-дітей віком від 7 до 15 років, переможців всеукраїнських, міжнародних конкурсів, учениці Енергодарської ДХШ Марії Коваленко та викладача по класу композиції Енергодарської музичної школи Ольги Попової.

Методичний кабінет узагальнює досвід роботи, впроваджує інноваційні методики провідних викладачів, надає до Департаменту культури, туризму, національностей та релігій облдержадміністрації проекти наказів, основні показники по школам естетичного виховання, приймає звіти Форми №1 ДМШ. Протягом 2016 року фахівцями методичного кабінету видано “Методично-інформаційні матеріали за підсумками роботи методичного кабінету початкових спеціалізованих мистецьких навчальних закладів, шкіл естетичного виховання за 2015-2016 навчальний рік”, Збірку музичних творів “Світ, в якому ми живемо”.

Враховуючи реформування галузі, а також процеси децентралізації, методичний кабінет і надалі буде здійснювати системну просвітницьку діяльність щодо майбутнього шкіл естетичного виховання, участь у зустрічах з керівниками шкіл.

Діяльність центру в напрямку збереження

нематеріальної культурної спадщини

Питання збереження і розвитку нематеріальної культурної спадщини є одним із пріоритетних у роботі обласного методичного центру культури і мистецтва, закладів культури і мистецтва Запорізької області.

Основну увагу працівників культури області було зосереджено на забезпеченні життєздатності нематеріальної культурної спадщини (НКС) згідно Конвенції ЮНЕСКО (2003) “Про охорону нематеріальної культурної спадщини” та передачі знань і навичок молодому поколінню. У цьому напрямку роботи плідно працюють клубні формування міст і районів області.

20 вересня звітного року на засіданні обласної комісії з формування обласного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини Запорізької області було розглянуто шість елементів нематеріальної культурної спадщини - “Козацький бойовий звичай “Спас”, “Запорізький Покровський ярмарок”, “Плавнева побутова культура», “Мистецтво ткацтва с. Гусарка”, “Народні пісні Більмаччини” та “Народні пісні Оріхівщини”. Усі представлені елементи потребують більш детального вивчення та доопрацювання, передусім на місцевому рівні.

За рішенням комісії від 20.09.2016 № 2 до обласного Переліку внесено перші 5 елементів:

1. “Козацький бойовий звичай “Спас” (носій — спільнота громадської організації “Козацьке військо Запорозьке низове” та Всеукраїнської громадської організації «Всеукраїнська федерація «Спас»; ареал поширення - Запорізька обл.).

2. “Запорізький Покровський ярмарок” (носій — територіальна громада м. Запоріжжя та громади інших адміністративно-територіальних одиниць Запорізької обл.; ареал поширення - м. Запоріжжя).

3. “Плавнева побутова культура” (носій — спільнота Кам'янсько-Дніпровського, Василівського районів; ареал поширення - Кам'янсько-Дніпровський, Василівський райони Запорізької обл.).

4. “Мистецтво ткацтва с. Гусарка” (носій — жінки с. Гусарка віком 50-85 років; ареал поширення - Більмацький район (ст. н. Куйбишевський) Запорізької обл.).

5. “Степове розспівування” (носій — учасники фольклорних колективів: народного аматорського фольклорного ансамблю “Токмачаночка” с. Мала Токмачка Оріхівського району, фольклорного ансамблю народної української пісні “Горлиця” с. Мар”янівка Більмацького району, народного фольклорного ансамблю «Веснянка» с. Данило-Іванівка Мелітопольського району, народного фольклорного колективу “Надвечір”я” Кам”янсько-Дніпровського району; ареал поширення - Запорізька обл.).

Наразі триває робота з інвентаризації елементу НКС “Мистецтво ткацтва с. Гусарка” (Більмацький район) та просування його до Національного реєстру, тому що цей автентичний елемент знаходиться під загрозою зникнення.

На основі науково-методичних рекомендацій УЦКД видано методичні рекомендації з виявлення, ідентифікації та документування елементів нематеріальної культурної спадщини, які значно полегшить роботу працівникам культури у цьому напрямку.

Обласним методичним центром культури і мистецтва ведеться систематична робота із залучення фахівців культури, громадських організацій, творчих спілок та об'єднань щодо пошуку та ідентифікації унікальних проявів традиційної української культури Запорізького регіону з метою включення їх до обласного Переліку та просування до Національного реєстру.

11 листопада на базі Національної історичної бібліотеки України (м. Київ) відбулася науково-практична конференція «Електронний облік: система впорядкування інформації та реєстрації елементів нематеріальної культурної спадщини». Конференція організована Українським центром культурних досліджень Міністерства культури України за підтримки Національної історичної бібліотеки України, та співорганізаторами – Інститутом культурології НАМУ і кафедрою фольклористики Інституту філології Київського національного університету імені Тараса Шевченка. У заході взяла участь провідний методист народної творчості Нестеренко О.В.

16 грудня в Інституті філології Київського національного університету ім. Тараса Шевченка (м. Київ) відбулася ІІ Всеукраїнська науково-практична конференція «Імплементація Конвенції про охорону нематеріальної культурної спадщини: підсумки та перспективи». Конференція проводилася з метою узагальнення роботи щодо імплементації Конвенції про охорону нематеріальної культурної спадщини, визначення перспектив з питань охорони нематеріальної культурної спадщини на національному та регіональному рівнях та розгляду питань щодо просування національних номінацій до Списків ЮНЕСКО.  У роботі конференції взяла участь провідний методист народної творчості ОМЦКіМ Нестеренко О.В., яка доповіла про проведену роботу протягом 2016 року у напрямку збереження і популяризації нематеріальної культурної спадщини Запорізького регіону та ознайомила учасників конференції з елементами нематеріальної культурної спадщини, внесених до обласного Переліку у вересні поточного року. Учасники заходу отримали сертифікати та збірники науково-практичної конференції, обмінялись досвідом, ознайомились з виставкою вишиванок “решетилівською вишивкою” (Полтавська обл.), консультувались з працівниками УЦКД.

ІІ РОЗДІЛ

Діяльність районних організаційно-методичних центрів та клубних закладів Запорізької області

за 2016 рік

Діяльність районних методичних структур області

Вивчення, узагальнення та поширення інноваційних форм клубної роботи, розробка та видання методичних, довідково-аналітичних і інформаційних матеріалів, підвищення кваліфікації фахівців культурно-дозвіллєвої діяльності, підтримка аматорського мистецтва, проведення соціально-культурних акцій — основні напрямки роботи методичних структур області.

Так у 2016 році методичними структурами підготовлено і проведено 119 занять семінарів, практикумів, шкіл практичного навчання, стажувань, нарад, творчих лабораторій та майстер-класів, в яких взяли участь 2642 працівники клубних закладів. На заняттях розглядалися питання розвитку художньої самодіяльності, народної творчості та організації культурно-дозвіллєвої діяльності, питання співпраці з громадськими організаціями і органами виконавчої влади та багато інших. Наприклад:

 1. «Про зміни в законодавстві України та підпорядкуванні сільських закладів культури. Актуальні питання закладів культури в сучасних умовах» - Більмацький РОМЦ НТ і КОР;

 2. «Методи залучення глядачів до дії на клубному заході» - методична служба Василівського ЦКД;

 3. «Народні звичаї та традиції у навчально-виховному процесі клубних формувань» - методична служба Вільнянського РБКД;

 4. «Форми взаємодії клубного закладу та сільської ради» - методична служба Гуляйпільського РБК;

 5. «Про організацію місцевих, районних урочистостей та святкових концертів до державних, календарних, професійних та народних свят» - методична служба РЦКД Запорізької РДА;

 6. «Нематеріальна культурна спадщина як невід'ємна складова регіонального культурного розвитку та місцевої ідентичності» - Кам’янсько-Дніпровський РОМЦ НТ і КОР;

 7. «Сільський клубний заклад. Задоволення потреб сільського жителя в культурному продукті» - Мелітопольський РОМЦ НТ;

 8. «Сучасна молодь і клуб. Зміст, напрямки і форми роботи» - Михайлівський РОМЦ;

 9. «Роль клубного закладу у формуванні родинно-побутової культури» - методична служба Оріхівського РБК;

 10. «Про охорону нематеріальної культурної спадщини в Україні: місцевий рівень» - Пологівський РОМЦ;

 11. «Любительські об'єднання і клуби за інтересами як важлива форма самореалізації особистості» - Приазовський РЦНТ;

 12. «Основні акценти роботи клубних закладів у забезпеченні культурно-дозвіллєвої діяльності на селі» - Приморський РОМЦ;

 13. «Засоби музичної виразності у виконавському процесі» - методична служба Чернігівського РЦКД;

 14. «Особливості формування соціально-психологічного клімату у самодіяльному колективі» - методична служба Якимівського РБК.

У творчому арсеналі фахівців методичних структур зосереджені як традиційні, так і інноваційні форми підвищення кваліфікації. Особливо ефективними є виїзні практикуми «Вчимося у колег». Наприклад: участь керівників клубних закладів Оріхівського району у практикумі за темою «Дитячі колективи — майбутнє закладу культури», який відбувся на базі закладів культури Приморського району; виїзний майстер-клас учасників любительського об'єднання майстрів ДПМ «Гармонія» Більмацького РБК і майстрів декоративно-прикладного мистецтва Пологівського району та інші.

Методичними структурами області систематично ведеться робота з вивчення наявності нових форм роботи та їх впровадження в практику діяльності клубних закладів, аналізу стану розвитку масової культурно-дозвіллєвої діяльності та фунціонування клубних формувань — це випуск друкованих видань «Інформаційний портал», «З досвіду роботи»; проведення показових заходів та практичних занять «Бліц-досвід», презентація відеозаписів культурно-масових заходів «Час мультімедіа», розміщення інформації на сайтах відділів культури і туризму та обласного методичного центру культури і мистецтва.

З метою вивчення ефективності діяльності клубних закладів та задоволення культурно-дозвіллєвих потреб населення фахівцями методичних структур було розроблено та проведено 12 опитувань у 73 населених пунктах. Дослідження проводились за допомогою анкетування (під час проведення масових заходів), індивідуального опитування (спілкування з респондентами на вулиці) та опитування в мережі інтернет (віртуальна онлайн-анкета на сторінці в Facebook). Зокрема, в Мелітопольському районі з метою активізації діяльності ЗККТ з національно-патріотичного виховання РОМЦ НТ було проведено інтерактивне соціологічне опитування молоді віком від 15 до 20 років про рівень самоідентифікації, ставлення до країни та державних символів. У Кам’янсько-Дніпровському та Приморському районах вивчалася громадська думка за питанням «Сучасні напрямки мистецтва у роботі сільських клубів та будинків культури: перспективи використання» (Кам’янсько-Дніпровський РОМЦ НТ і КОР, Приморський РОМЦ).

Протягом 2016 року методисти здійснили 600 виїздів, з них 381 з наданням методичної та практичної допомоги фахівцям клубів і будинків культури; провели 4334 усних, телефонних, індивідуальних, групових консультацій з різних питань клубної і художньо-творчої роботи.

Найбільш плідно в цьому напрямку працювали методичні структури Гуляйпільського, Приазовського, Мелітопольського, Запорізького, Приморського, Токмацького та Пологівського районів.

Для використання в роботі на допомогу клубним працівникам підготовлено і видано 77 інформаційних та методичних матеріалів, буклетів з досвіду роботи, розроблено 172 сценарії. Найбільш цікаві з них:

 • «Методичні рекомендації щодо оформлення любительського об'єднання» - методична служба Василівського ЦКД;

 • «Методичні рекомендації з підготовки та проведення заходів з відзначення Дня Конституції та Дня незалежності України» - методична служба Великобілозерського РЦКД;

 • методичні поради та сюжети масових заходів «З сім'єю і для сім'ї» - методична служба Вільнянського РБКД;

 • методична розробка «Дитячі творчі заходи в ЗККТ» - методична служба Гуляйпільського РБК;

 • сценарій до Дня захисника України «Хай славиться від роду і до роду могутня армія свого народу» - Кам’янсько-Дніпровський РОМЦ;

 • методичні рекомендації для керівників вокально-хорового жанру «Специфіка роботи з дитячим вокальним колективом. Формування та розвиток основних навичок» - Мелітопольський РОМЦ НТ;

 • буклет «Презентація елементу нематеріальної культурної спадщини Пологівщини» - Пологівський РОМЦ;

 • «Методичні рекомендації з оформлення портфоліо клубного закладу» - Приазовський РЦНТ;

 • аналітично-оглядовий матеріал «Аналіз розвитку любительських об'єднань і клубів за інтересами Приморського району» - Приморський РОМЦ;

 • буклет, присвячений 25-ій річниці незалежності України «В моєму серці ти єдина»- Токмацький РОМЦ;

 • методичний посібник «Основні документи планування, облік та звітність у клубному закладі» - методична служба Якимівського РБК.

Довідково-інформаційні фонди районних методичних структур налічують 14526 одиниць матеріалів, фонотеки складають 2461 одиницю, а відеотеки - 1166 одиниць сучасних носіїв інформації.

Всі кабінети методичних структур мають змістовне оформлення та підключені до мережі інтернет; технічне оснащення складає: 36 комп'ютерів та 6 ноутбуків, 32 одиниці оргтехніки, 9 цифрових фотоапаратів, 6 відеокамер. Дані кадрів, керівників клубних формувань, збирачів і носіїв фольклору, талановитої молоді, відомих людей, колективів за жанрами, тощо зібрані у 228 картотеках.

Значною допомогою працівникам клубних закладів є постійнодіючі тематичні та інформаційні викладки, виставки, стенди: «Фахівцю все про клубну роботу», «В ділове досьє керівника», «Підвищуємо кваліфікацію», «Експрес-інформація», «Ресурс-матеріали для керівників колективів художньої самодіяльності», «Бюро ділової і професійної інформації» та інші.

Аналізуючи діяльність методичних структур і клубних закладів області за 2016 рік хочеться відзначити, що активна робота ведеться за всіма напрямками: просвітницько-виховним, культурно-дозвіллєвим та художньо-творчим; залучаються до участі та обслуговуються всі категорії населення, застосовуються різноманітні форми заходів з урахуванням вікових критеріїв.

Методичні структури є ініціаторами і організаторами багатьох районних заходів. Наприклад:

 • благодійна акція «Від серця до серця» - методична служба Токмацького міського будинку культури;

 • районний конкурс «Жінка року» - Більмацький РОМЦ НТ і КОР;

 • районний дитячий фестиваль таланту «Краса по-українські» - методична служба Василівського РЦКД;

 • благодійна акція «Допомога воїнам АТО» - методична служба Вільнянського РБКД;

 • районний фестиваль дитячої творчості «Веселі нотки» - методична служба Гуляйпільського РБК;

 • районний конкурс «Таланти рідного краю» - Кам’янсько-Дніпровський РОМЦ НТ і КОР;

 • фестиваль-конкурс «Талантами заквітчане село» - Мелітопольський РОМЦ НТ;

 • народні гуляння до дня заснування району «Мій рідний край — і в ньому я господар» - Михайлівський РОМЦ;

 • свято танцю «Райдужні вихиляси» - методична служба Новомиколаївського РЦКД;

 • творчий відео-проект «Дай боже миру дітям України» - методична служба Оріхівського РБК;

 • мітинг з вшанування воїнів - захисників України «Сила нескорених» - Пологівський РОМЦ;

 • районний проект «Передай добро по кругу» - Приазовський РЦНТ;

 • патріотичний флеш-моб «Моя країна - Україна» - Приморський РОМЦ;

 • патріотична хода «З Україною в серці» - методична служба Розівського РЦКД;

 • театралізоване свято до Дня Європи «Європа — наш спільний дім» - Токмацький РОМЦ;

 • районне свято «Травневі барви» - методична служба Чернігівського РЦКД;

 • театралізована програма «Слава нашій Україні — незалежній і єдиній» - методична служба Якимівського РБК.

 • фестиваль гумору «Калейдоскоп жартів» - методичний центр КУ «Культурно-мистецький центр» Веселівської ОТГ.

В активі клубних працівників - проведення фестивалів, оглядів, конкурсів, які демонструють результати творчої діяльності клубних формувань; концертів, спектаклів, театрально-видовищних та виставкових заходів, масових театралізованих свят, організація заходів різних форм для соціально незахищених верств населення.

Протягом 2016 року в області закладами культури клубного типу проведено: тематично-масових заходів - 6196, театралізованих свят — 2754, спортивно-масових заходів -1863, вечорів відпочинку — 10899.

Враховуючи особливості і вимоги сьогодення, працівниками клубних закладів та методичних структур ведеться постійний пошук нових та удосконалених вже напрацьованих форм роботи, які б задовольняли потреби населення не тільки у відпочинку і розвагах, а й сприяли формуванню культурно-ціннісних орієнтацій. Наприклад: молодіжний квест «Відкриваємо Європу разом» (ПК залізничників м. Мелітополь), артмайстерня «З Україною в серці» (Приазовський р-н), І регіональна виставка голубів та декоративних птахів «Перната любов Батьківщини» (Вільнянський РБКД), брейн-ринг «Солдат — це звучить гордо» (Верхньотерсянський СБК Гуляйпільського р-ну), вело-естафета «Вітаємо. Допомагаємо» (Новомиколаївський РЦКД), акція «Стрічки України» (Василівський р-н), прес-тур туристичними об'єктами та квест-гра «Я - Громадянин» (Запорізький р-н), кулінарні змагання «Кращий кухар села» (Нестерянський СБК Оріхівського р-ну).

Хочеться відзначити акцію «Мирне небо», яку організували фахівці Мелітопольського РОМЦ НТ. В рамках заходу діти в своїх малюнках закликали суспільство припинити війну на Сході України, також відбувся благодійний концерт, під час якого зібрано кошти для реабілітації поранених учасників АТО, у фіналі заходу діти запустили в небо паперових птахів та блакитні ліхтарики, які символізували мирне небо.

В Оріхівському районі було презентовано відео-проект «Дай, Боже, миру дітям України» (звернення дітей 5-6 років), в якому взяли участь 25 юних мешканців із 18 населених пунктів району.

Працівниками Приазовського РЦНТ започатковано проект з випуску відеоматеріалів «Золотий фонд Приазовського району», присвячений видатним людям свого краю.

Різноманітними за формою і змістом були тематичні заходи до державних свят, знаменних і календарних дат, відзначення річниць заснування міст, сіл та селищ області: урочиста хода «Вишиванка йде по світу» (Гуляйпільський р-н), конкурс читців «Навіки слава Україні, героям слава назавжди» (Великобілозерський р-н), костюмовано-театралізована хода «Сузір'я талантів Мелітополя» (ПК ім. Т.Г. Шевченка м. Мелітополя), фестиваль української патріотичної пісні «З Україною в серці» (ПК «Сучасник» м. Енергодар), святкові концерти «25 — незалежній державі» (Веселівський р-н) і «Живи та міцній, наша юна державо!» (ЗККТ Воскресенської ОТГ), культурно-мистецька акція «У нас єдина мета — Україна свята, нездоланна» (Пологівський р-н), рибацький фестиваль «Кльового кльову!» (Бердянський р-н), «Парад близнюків» (Токмацький МБК).

Особлива увага в роботі клубних закладів приділяється ветеранам війни та праці, дітям із малозабезпечених та багатодітних сімей, інвалідам, учасникам та сім'ям загиблих воїнів АТО, вимушеним переселенцям. Протягом 2016 року для них проводилися такі заходи, як: круглий стіл «Захисник України: від покоління до покоління» (Гуляйпільський р-н), благодійні акції «Допоможемо нашій армії та «Життя триває» (Кам'янсько-Дніпровський р-н, ПК залізничників м. Мелітополь), музично-розважальний вечір для людей похилого віку «Веселі посиденьки» (Авангардівський СК КУ «Культурно-мистецький центр» Веселівської ОТГ); виставка квіткових композицій «Букет захиснику України» (Більмацький р-н), родинний конкурс «Наша сила — сім'я єдина» (Воздвижівський СБК Гуляйпільського р-ну), акція «Смаколики для захисників України» (Приморський р-н), вітання на дому «Від серця до серця» (ЗККТ Комиш-Зорянської ОТГ).

Виховання патріотизму, любові до рідного краю, питання здорового способу життя – в центрі уваги при проведенні акцій, вечорів, вікторин, інформаційних годин, конкурсно-пізнавальних та розважальних програм для дітей та молоді. Наприклад: художньо-публіцистичний вечір «Наркоманія — ворог людства» (Токмацький МБК), спортивно-розважальна програма «Богатирські ігри» (Кам'янсько-Дніпровський р-н), слайд-презентація фотоматеріалів та історичних документів «Визначні сторінки новітньої історії України» (Костянтинівський СК Пологівського р-ну), акція з упорядкування пам'ятників загиблим воїнам «Маршрутами пам'яті» (Токмацький р-н), народознавча година «Козацька слава в серцях у нас» (Новополтавський СПК Чернігівського р-ну), розважально-ігрова програма «Український воїн — міць свого народу» (КМЦ Веселівської ОТГ).

Для бійців військових частин, що базуються на території Запорізької області організовувалися виїзні концертні програми: «Від серця до серця» (Мелітопольський, Якимівський р-н), «Ми разом! Ми єдині!» (Михайлівський, Оріхівський р-н), «України вірнії сини» (Пологівський, Токмацький р-н), «Свято мужності і відваги» (Олексіївський СБК Смирновської ОТГ).

Значну частину займають заходи з відродження та збереження традиційної української культури: народних свят, звичаїв та обрядів.В містах, райцентрах і селах під час святкування Різдва, Водохреща, Масляної, Великодня, Івана Купала проводяться обрядові дійства, конкурси вертепів, колядок, писанок та пасок, які доповнюються виставками майстрів декоративно-вжиткового мистецтва.

Всього протягом 2016 року закладами культури клубного типу області проведено 46007заходів, присутніх — 4900,4 чол. (з них для дітей – 16410, присутніх 1253,9, в тому числі сільськими клубними закладами – 35436 заходів, присутніх — 2265,6 чол.) В порівнянні з 2015 роком кількість проведених заходів зменшилася на 2226, зате на 341,5 виросла кількість обслугованого населення. В середньому кожен клубний заклад провів 113 заходів.

Інновації в закладах культури неможливі без розвитку процесів інформатизації сфери культури. Недостатнє забезпечення комп'ютерною технікою, відсутність опалення в більшості сільських клубних закладів, стан матеріально-технічної бази значно впливає на результативність роботи та підвищення якості культурного обслуговування населення. Тому зміцнення та модернізація установ культури, залучення талановитих молодих фахівців, професійна адаптація керівників закладів культури до роботи в сучасних умовах є вагомою складовою із забезпечення збереження та розвитку культурних надбань Запорізького регіону.

Розвиток художньої самодіяльності області

Сутність та зміст сучасної художньої самодіяльності полягає у формуванні, розвитку і виконанні потенціалу культури спрямованих на задоволення духовних і культурних потреб широких верств населення з урахуванням змін попиту та смаків. Самодіяльна художня творчість приваблює багатьох людей різного віку своєї нерегламентованністю, свободою і добровільним вибором виду та форми діяльності.

В закладах культури клубного типу міського, районного значення та об’єднаних територіальних громад протягом 2016 року здійснювалася активність щодо задоволення духовних та естетичних потреб громадян, організації їх дозвілля, широкого доступу до національного культурного надбання та підтримки культурного розмаїття. На кожній території популяризувалися кращі мистецькі надбання, проводилися різноманітні культурні проекти, фестивалі та конкурси. Прикладами таких заходів, є: в Мелітопольському районі протягом лютого-березня пройшов І-й відбірковий тур районного фестивалю дитячої творчості “Первоцвіт”. Кращі виконавці були запрошені до участі у фіналі фестивалю, який відбувся 9 квітня на базі  Н-Городківского СБК. В ньому взяли участь: 10 хореографічних колективів, 5 вокальних ансамблів, 1 театральна група, 2 циркові студії, 22 солісти-вокалісти та 10 читців. Це близько 400 талановитих дітей віком від 5 до 15 років. Переможці фестивалю були нагороджені дипломами та пам’ятними подарунками. “Первоцвіт-2016”, вкотре, відкрив імена нових талановитих виконавців Мелітопольського району.

У Василівському Центрі культури і дозвілля найбільш цікаво пройшли:

- у квітні місяці районний конкурс краси і таланту “Краса по-українські”. За головну корону боролися 21 учасниця віком від 4 до 14 років, з міста Василівка, Дніпрорудне, села Мала Білозерка, Підгірне, Скелька, Кам’янське, Маячка, Широке та Орлянське. Учасниці показали дефіле в українських костюмах, представили себе у конкурсі “візитка”, продемонстрували весняний наряд, зроблений власними руками, і звичайно ж вражали талантами — ця частина програми стала найцікавішою. Дівчата танцювали, співали, читали вірші, показували циркові номери. Вибрати кращу, з такої яскравої плеяди, було не просто, відзначили члени журі. Всі учасниці конкурсу отримали заохочувальні подарунки і титули від організаторів та партнерів конкурсу, а до них пам'ятні подарунки: корони, кубки, дипломи.

- ІІ районний конкурс талантів конкурс “Запали свою зірку”. Конкурс проводився в два етапи у період з квітня по червень 2016 року. В конкурсі змагалися 46 учасників вокального, театрального, хореографічного жанрів, вік яких не обмежувався. .

- Ш Міжнародний музично-поетичний фестиваль “В стенах серебрянного века” зібрав поетів і музикантів з Василівки, Дніпрорудного, Енергодару, Запоріжжя, Бердянська, Дніпра та Києва. Взагалі надійшло понад 170 поетичних заявок та 35 музичних, в тому числі з Італії, Америки, Росії, Білорусі, Казахстану.

З метою виявлення, підтримки та популяризації дитячої та молодіжної творчості у Приазовському районі пройшов районний фестиваль дитячої, юнацької та молодіжної творчості “Океан творчості”. Фестиваль вже став традиційним, і з кожним роком набирає все більшу популярність. Учасниками були діти та молодь від 6 до 35 років з 20 клубних закладів району. Творчі колективи продемонстрували свої досягнення у вокальному, театральному, хореографічному та інших напрямках. Фестиваль став для молоді району своєрідним стимулом до нових творчих пошуків.

Районний фестиваль-конкурс дитячої та юнацької творчості “Сузір’я” (червень) пройшов в Пологівському районі. У концертній програмі фестивалю взяли участь близько 250 юних вокалістів, читців та хореографів. Гостями святкових заходів стали діти. По завершенню фестивалю була проведена конкурсно-розважальна програма “Веселі зустрічі з літом у містечку дитячих мрій”. Цікаву подорож країною Дитинства і маршрутами міста Мрій провели учасники дитячих клубних формувань районного будинку культури.

У Розівському районі в приміщенні районного центру культури і дозвілля відбувся ювілейний районний фестиваль дитячої творчості “Первоцвіт — 2016” (травень) в якому взяли участь 120 дітей у 6 номінаціях. На захід також були запрошені учасники І-го фестивалю “Первоцвіт-96”. У пролозі фестивалю взяли участь: театральний колектив “Смайл” РЦКД (керівник Інна Пашкевич) та маленькі дебютанти фестивалю Максим Пашкевич і Софія Ковальова. Гімн фестивалю виконали вокальне тріо РЦКД під керівництвом Олександра Кумуржі. Учасники свята були нагороджені дипломами та вимпелами із зображенням логотипу фестивалю. За рішенням журі фестивалю Гран-прі ювілейного фестивалю “Первоцвіт-2016” отримали вокальний учнівський колектив (старша група) РДМШ (викладач Ольга Бабич). Призи глядацьких симпатій - танцювальний колектив “Сонечко” РБДТ (керівник Олена Тесля) та ВІА “Ложкарі” Азовського СБК (керівник Іван Цимбал).

У жовтні РЦКД на базі сільського клубу Великобілозерської сільської ради проведено традиційний щорічнийрайонний молодіжний фестиваль аматорів народного мистецтва “Таврійські зорі”. Участь взяло 11 гуртів та 29 окремих виконавців. Конкурсна програма проводилася у чотирьох номінаціях, а саме: “Сучасна естрадна популярна пісня”, “Розмовний жанр”, “Фольклорна пісня” та “Хореографія”. Конкурсанти змагалися в двох вікових категоріях – від 7 до 14 років, та від 15 до 35 років. Переможці були нагороджені грамотами.

Гуляйпільський район представляв:

- районний фестиваль дитячої творчості “Веселі нотки” (червень). У заході взяли участь 95 учасників та було презентовано 20 художніх номерів;

- фестиваль національно-патріотичного спрямування “Грона творчості” (серпень). У заході брали участь 8 ЗККТ (РБК, Верхньотерсянський СБК, Гуляйпільський СБК, Любимівський СБК, Долинський СБК, Успенівський СБК, Новомиколаївський СБК, Дорожнянський СБК);

- в рамках святкування 128-ї річниці від дня народження ватажка повстанського руху на Півдні України Нестора Махна (листопад) відбувся обласний фестиваль народного мистецтва “Вольниця”. Метою фестивалю є відродження, популяризація та збереження українського народного мистецтва, залучення до участі творчих колективів вокального, театрального, інструментального та хореографічного жанрів, популяризація творів українських композиторів, поетів та письменників.

У Чернігівському районі пройшов щорічний районний конкурс солістів-вокалістів та вокальних ансамблів “Чернігівські зорі”.

В Запорізькому районі відбулися:

- мистецький фестиваль “Мистецьким зорепадом квітнуть таланти України” (Лукашівський БК). Захід пройшов за участю колективів художньої самодіяльності наступних закладів культури: Лукашівського, Новозапорізького, Високогірненського, Новоолександрівського, Широківського та Відрадненського СБК.

- родинний конкурс “Ранкова зірка” (Відрадненський БК) відбувся за участю представників родин сіл Августинівка, Відрадне.

- родинний конкурс “Об’єднана родина” (Юльївський СК) пройшов за участю представників сімей сіл Юльївка, Новоолександрівка, Лежине, Шевченківське.

Розвитку творчого потенціалу дітей сприяє активна робота у позанавчальний час - це розвиток творчого потенціалу і вдосконалення особистісних можливостей, залучення до культурних та освітніх цінностей.Так, у Веселівському районі протягом літнього періоду проводилися краєзнавчі екскурсії, свято дитячого гумору “Корніївська гуморина”, музично-розважальні програми “Мій дивосвіт”, “Весела мозаїка”. У Василівському районі - диско-ранки “Весела карусель”, ігрові програми для дітей “Смішарики в гостях у дітей” (Василівський ЦКД), конкурсно-розважальні програми “Граймо разом” (Кам’янський СБК), “Козацькі розваги” (В–Криничанський СК). Неодноразово на міських культурно-масових заходах, на центральній площі м. Приморську, керівники-хореографи РБК проводять флеш-моби до Дня Дитинства. Дитячі колективи художньої самодіяльності Якимівського району, а саме вокальний ансамбль “Мрія”, танцювальний колектив “Фентезі” та денс-ансамбль “Юнона”, данс група “Енерджи”, театральний колектив “Мозаїка”, солісти, читці Кирилівського СБК №1 та №2 обслуговували дитячі оздоровчі заклади на березі Азовського моря. У кожному будинку культури Якимівського району, 2 рази на тиждень, проводилися різноманітні заходи, такі як: конкурсні, ігрові програми “В гостях у казки”, “Веселі Робінзони”, “Загадки для розумників”, майстер класи по виготовленню ляльки–мотанки, виробів у стилі декупаж (Кирилівський СБК №2), пізнавальні, ігрові програми “Володарі стихій”, “Барви сонячного літа”, караоке на майдані, веселі танцювальні хвилинки “Танці без зірок” (Кирилівський СБК №1), вікторини “Діалог з природою”, “Стежками рідного краю”, спортивні програми “Веселі старти” (Атманайський, Володимирівський СБК), ігри на спортивному майданчику “Швидкий крок”, “Мій веселий дзвінкий м’яч”, інтелектуальні ігри “Зірковий час” (Горьківський, Шелюгівський СБК), ігрові програми “Музичний ярмарок”, “Цей чарівний дивограй” (Новоданилівський, Охрімівський СБК), поетичний конкурс “Ось, яке воно наше літечко”, фотовиставка “Літній відпочинок моєї родини”, конкурси малюнків “Казкових героїв малюємо, з ними подорожуємо”, розважальна програма “Веселимося, граємо – літечко вітаємо” (Переможненський, Охрімівський, Розівський СБК).

В Оріхівському районі до Міжнародного Дня захисту дітей демонструвалися мультиплікаційні фільми, проводилися конкурси на кращий малюнок на асфальті, ігрові, розважальні програми з врученням призів та солодощів, а артисти театру підготували цікаву “Веселу подорож”. Діти разом з ведучими та веселою і неслухняною Акулою-Каракулою подорожували світом, долаючи на своєму шляху і перешкоди і складні завдання, та завдяки дружбі змогли все здолати. Діти веселилися, відгадували загадки, співали, танцювали.

У Запорізькому районі відбулися конкурси дитячих талантів “Маленький Пан та Панночка” за участю дітей з сіл Новоолександрівки, Юльївки, Степного, Григорівки та Веселянки (Новоолександрівський БК), конкурс-дефіле за українськими мотивами одягу “Українці, на сцену!” за участю дітей та підлітків сіл Августинівка, Відрадне (Відрадненський БК).

Досить цікаво проводилися театралізовані свята “Світ дитинства” у Новомиколаївському районі за участю дитячих колективів художньої самодіяльності.

В м. Енергодар - культурно-розважальні програми, інтерактивні забави, вистава театральної студії “Белоснежка и гномы” за мотивом казки Братів Грімм, танцювально-розважальні програми “Свято дитинства”.

Конкурсно-розважальна програма та святковий концерт “Світить сонечко для всіх” для дітей району проведено у Великобілозерському районі на базі районного будинку культури; на базі сільського будинку культури Трудової сільської ради - конкурсно-розважальну програму “Час веселитися” на базі сільського клубу Великобілозерської сільської ради проведено конкурс “Караоке”, конкурс малюнку на асфальті та конкурс “Співи на майданчику”. У Токмацькому районі відбулося театралізоване свято “Країна дивовижних мрій”.

З метою естетичного та патріотичного виховання та пропаганди здорового способу життя приділяється увага роботі з підлітками та молоддю. Із задоволенням молодь взяла участь у конкурсно-розважальних програмах до дня Святого Валентина та дня студента, для них проводили танцювальні вечори та вечори відпочинку, бесіди та оформлені інформаційні стенди, де розміщенні матеріали роз’яснювального та профілактичного змісту. Привернули увагу конкурсно-розважальні програми “Щоб серця коханням наповнялись”, “Вечірка в стилі Halloween” Титовського СБК, розважально – ігрова програма “Гарна дівка – Тетянка!” Олексіївського СБК та бесіди до дня Конституції та дня Державного прапору України “Прапор – святиня України” , “Є право-значить є надія” Титовського та Зразківського будинків культури; пізнавальним був інформаційний урок Олексіївського СБК до Всесвітнього дня боротьби з туберкульозом – “Туберкульоз”. Що нам робити?”. Діти та молодь є активними учасниками всіх заходів, що проводилися протягом року в закладах культури Смирновської територіальної громади.

На підтримку миру та єдності в Україні за підтримки Євросоюзу, Міжнародної організації з міграції, Західно-українського ресурсного центру у квітні в Приморському РБК відбувся молодіжний рок-фестиваль. Фанати рок-музики з великим задоволенням переглянули виступи рок-груп з м. Приморська: “Крила”, “Екіпаж божевільного”, “Анті-спам” та з м. Бердянська: “Ліга” і “Бора”.

Конкурсні програми та вечори відпочинку для молоді набувають популярності в м. Енергодарі — конкурсна програма “Хіп-хоп-ринг”, “В гостях у осені”.

Колективи художньої самодіяльності та окремі виконавці з різних жанрів мали можливість протягом року показати свою майстерність в районних заходах на честь державних та календарно-знаменних свят (до Дня вшанування учасників бойових дій на території інших держав, Дня Перемоги, Дня Конституції, Дня медичного працівника, Дня Незалежності України, Дня працівників сільського господарства, Дня людей похилого віку, визволення районів від німецько-фашистських загарбників, Дня захисника Вітчизни, Дня місцевого самоврядування). Поряд з концертною діяльністю колективи художньої самодіяльності проводили програми для різних категорій мешканців міста, ювілейні свята для підприємств та організацій міста, урочисті заходи до інших професійних свят.

Особливою толерантністю, добротою і милосердям відзначаються благодійні акції, проекти для воїнів АТО. Активно розвивається практика виїзних концертів: за звітний період учасники художньої самодіяльності Мелітопольського району, а саме Семенівського будинку культури провели 9 таких заходів. Концерти такого напрямку стали традиційними і для інших закладів культури клубного типу району, зокрема Терпіннівського СБК та Полянівського СК.

У вересні місяці у складі концертної бригади солістки народного вокального ансамблю “Вільняночка” Вільнянського районного будинку культури та дозвілля Світлана Романенко, Тетяна Охріменко та Людмила Тандура виїздили в зону проведення антитерористичної операції, де виступили з концертними програмами перед військовослужбовцями І дивізіону військової частини В0105 та в прифронтовому шпиталі в м. Часів Яр Донецької області. А також, взяли участь у святковій концертній програмі “Україна – країна Гідності та Свободи” до Дня гідності та Свободи у військовій частині 3029 Національної Гвардії України міста Запоріжжя.

Не залишилися осторонь і аматори художньої самодіяльності Оріхівського району. Артисти Нестерянського сільського будинку культури, а саме вокального ансамблю “Калинонька” (керівник  Зязєв Ю.А.) 29 січня на запрошення керівництва військової частини А3309 (Запорізький військовий шпиталь) та командування військової частини 3029 Національної гвардії України відбулася зустріч з воїнами - захисниками, що проходять лікування ушпиталі та військовослужбовців, що убувають для виконання завдання в зону АТО. В день пам’яті жертв голодомору в Україні 1932-1933 років, квартет “Перлиноньки” та вокальний колектив “Добрі молодиці” Нестерянського сільського будинку культури виїздив у військову частину м. Маріуполь Донецької області, і знову виступили з тематичною концертною програмою перед військовослужбовцями відділення прикордонних військ. Учасники колективів разом із військовослужбовцями вшанували пам’ять всіх загиблих українців - жертв голодомору 1932-1933 років, запалили пам’ятні свічки, а також підтримали військовослужбовців тематичними піснями.  У травні народним вокальним колективом “Вечірня зіронька” КЗ “Оріхівський РБК” було проведено два благодійні концерти для бійців ремонтної роти В/Ч 2095 в селі Гранітне Володарського району Донецької області, у місті Маріуполь та с. Влодарське та смт. Розовка. А в серпні, колектив знову відвідав бійців з благодійними концертами для військовослужбовців, в зоні АТО в військовій частині 3095 у смт. Урзуф, Мангуш, Юрьївка Донецької області. Бойовий дух воїнів підтримали не тільки концертні номери, а й листівки та вироби-обереги, виготовлені дітьми Оріхівщини. Учасники колективу вітали військовослужбовців українськими народними та патріотичними піснями. Неодноразово долучалися до доброї традиції і учасники художньої самодіяльності Мирненського сільського будинку культури. Для народного аматорського колективу “Журавка” шпиталь, що в с. Малинівка Володарського району Луганської області став підшефним. Зазначимо, що за 2016 рік творчими колективами Оріхівського району здійснено 21 виїзний концерт в зону АТО до державних та календарних свят, пам’ятних дат для військовослужбовців, що виконують бойові завдання із захисту суверенітету та незалежності України.

Закладами культури Запорізького району проводилася організація культурно-масових заходів з метою допомоги та підтримки воїнів АТО, зокрема: на базі Новозапорізького БК відбувся патріотичний фестиваль “Тобі Україно, подвиг вірних синів!” для учасників АТО Долинської с/р за участі творчих аматорів сіл Нове Запоріжжя, Долинське, Високогірне. Вже вдруге за ініціативи волонтера Наталії Ольшанської, до Дня Конституції України проведено зустріч з бійцями української армії, які знаходились на лікуванні у Запорізькому військовому шпиталі та організовано святковий концерт та конкурс краси “Пані Українка - 2016” (Новозапорізький БК). Організовано патріотичні концерти на підтримку воїнів АТО на базі Запорізького військового шпиталю, військовому полігоні “Близнюки”, військової частини Національної Гвардії України (Новоолександрівська с/р), військової частини 3033 Біленьківським, Новозапорізьким, Новоолександрівським, Юльївським закладами культури. Проведено благодійні концерти, танцювальні вечори, ярмарки, акції Августинівським, Біленьківським, Новозапорізьким, Лукашівським, Миколай-Пільським, Новопетрівським, Розумівським, Мар’ївським закладами культури. Організовані благодійні збори смаколиків Мар’ївським та Степненським закладами культури тощо.

До заходів такого напрямку приєдналась і художня самодіяльність Михайлівського РБК, яка також зробила виїзди з концертною програмою для військового контингенту військової частини №3029 міста Запоріжжя. Клубні заклади Розівського району здійснювали культурне обслуговування військовослужбовців ЗСУ та демобілізованих учасників АТО, проводили концерти, вечори відпочинку, благодійні акції, залучали військових до участі в заходах патріотичного спрямування. Так, 11.06.2016 року, 12.11.2017 року, 29.12.2017 року були проведені виїзні концерти для бійців АТО Донецької області. В цих заходах взяли участь 140 осіб (в т.ч. 2 дітей).

Учасники художньої самодіяльності активно долучаються до заходів, які допомагають людям з фізичними вадами не втрачати надію, дарують їм нову енергію у боротьбі з недугами, дають можливість показати особисті досягнення в межах таланту, надихають на пошук нових творів. Прикладами таких заходів є:

- фестиваль творчості “Осінні зустрічі” та акція “Передай добро по колу” у Приазовському районі;

- районні відбіркові тури Всеукраїнського фестивалю творчості людей з обмеженими фізичними можливостями “Барви життя” відбулися майже на всіх територіях області. У заходах брали участь люди, яких ускладнено певними фізичними труднощами, але освітлені творчістю та мистецтвом. Із кожним роком збільшується число учасників фестивалю.

- в Оріхівському районі протягом всього року дітям з особливими вадами приділялась окрема увага, зокрема вихованцям Кіровського будинку інвалідів, Оріхівського притулку та дітям з малозабезпечених сімей.

- в Михайлівському районі — художня самодіяльність Плодородненського СБК, Пришибського СБК та Мар’янівського СБК є частими гостями в інтернаті для літніх людей села Показне.

- у К-Дніпровському районі був здійснений виїзний концерт “Від душі” вокального колективу “Червона калина” (Нововодянський СК) в психіатричний інтернат села Ушкалка (Херсонської області). Фахівцями Водянського СК разом з дітьми було проведено акцію “Я – волонтер, готовий допомогти інвалідам та літнім людям”, яка стала традиційною та проводиться при підтримці виконкому Сільської Ради та Ради Ветеранів. Проведено вогник для інвалідів “Теплом своїм зігрій людину” (Благовіщенський СБК). Іванівським СБК проведено акцію “Мандаринка” (вітання дітей-інвалідів).

Соціокультурні пріоритети сучасної аудиторії потребують не лише підготовки керівника високої кваліфікації з широкими функціональними можливостями, а й розвитку його креативності, творчої ініціативи. Саме тому, для керівників колективів художньої самодіяльності у закладах культури проводяться систематично навчання у вигляді семінарів, творчих лабораторій та інших форм навчальних заходів, які покликані оптимізувати умови для професійного розвитку особистості. Також надається методична та практична допомога з питань підбору репертуару, запису фонограм, створенню колективів та організації в них учбово-виховної роботи, по оформленню звітної документації та інше.

Так, у Мелітопольському районі розроблено та направлено в ЗККТ району методичні рекомендації для керівників колективів вокально-хорового жанру “Специфіка роботи з дитячим вокальним колективом. Формування та розвиток основних навичок”;

- у Василівському районі було проведено майстер-клас по збагаченню репертуару вокальних, хорових та фольклорних колективів району літературно-музичними творами. Також, відбулося стажування керівників вокальних колективів (7 учасників) і керівників хореографічних колективів, де розглядались такі питання, як: “Методика викладання сучасного танцю у самодіяльному колективі”, “Специфіка роботи в дитячому самодіяльному колективі”, “Обмін досвідом роботи бального колективу “Грація”. Щодо організації роботи вокальних колективів в Кам’янському СБК, Лугівському СК, Підгірненському СБК на місця були здійснені виїзди фахівцями;

- у Приазовському районі проведені як теоретичні, так і практичні заняття з режисури масових заходів, методика написання сценаріїв, підбору репертуару для творчих колективів. На базі народного театру народної естради “Кураж” РБК (керівник Кірпік О.І.) проводився майстер-клас для ведучих. Його учасники отримали практичний досвід сценічної культури ведучого;

- у Приморському районі в РБК на базі народного ансамблю пісні “Сударушка” (керівник Мартюшова Г.І.) та зразкового хореографічного колективу “Феєрверк” (керівник Ішкова В.Л.) були проведені майстер-класи з вокального та хореографічного жанру для клубних працівників Оріхівського району;

- в Якимівському районі проведений майстер-клас по хореографії "Сюжетна хореографія", у якому взяли участь 18 керівників гуртків, який провела керівник зразкового хореографічного колективу “Сюрприз” Букацелі Н.С. Вона презентувала свій колектив і провела практичне заняття для учасників. Для керівників гуртків художньої самодіяльності пройшов семінар за темою: “Особливість формування соціально–психологічного клімату у самодіяльному колективі”, в ньому взяли участь 35 керівників клубних установ району;

- у Гуляйпільському районі пройшов майстер-клас для керівників вокальних колективів та видані методичні, репертуарні посібники для вокальних колективів “Репертуар для колективів художнього читання”;

- в Оріхівському районі відбувся виїзний семінар школи практичного навчання для керівників вокальних та хорових колективів на базі Нестерянського СБК; В приміщенні РБК на базі зразкового аматорського хореографічного колективу “Веселкові барви” (керівник Власенко Л.О.) відбувся майстер-клас з сучасної хореографії режисера постановника шоу-програм, художнього керівника шоу-балету “Євро-па” Кірейка В.О. Здійснена постановка естрадної композиції “Бі-хеппі” для старшої групи;

- в Токмацькому районі з метою організації підвищення кваліфікації керівників художньої самодіяльності проведено 4 семінари за напрямками: театральний жанр - “Робота режисера з акторами”, музичний напрямок - “Вдосконалення навиків колективного виконання”, хореографічний жанр - “Проблеми і розвиток сучасного танцю на самодіяльній сцені”, вокально-хоровий жанр - “Виразність співу”. А також видані методичні рекомендації: добірка пісенних творів Запорізьких композиторів “Наші пісні”, добірка пісень козацької доби “Козацького роду — нема переводу”, “Сучасні танці для молоді”, добірка одноактівок для керівників театральних колективів, добірка “Музичні вечори” для керівників ВІА;

- у Чернігівському районі проводилися практичні заняття з керівниками художніх колективів всіх жанрів: “Засоби виразності у виконавському процесі”, “Концерт як творчий звіт і свято для колективу”, “Робота над динамікою та тембровою виразністю”, “Різновиди сучасних танцювальних жанрів та їх вплив на формування культури спілкування дітей і молоді”;

- у Запорізькому районі - семінар-практикум для керівників колективів вокального жанру за тематикою: “Прийоми вокально-виконавської техніки” за участю 7 працівників Балабинського будинку культури, Кушугумського клубу, Малокатеринівського будинку культури (Балабинський БК); майстер-клас з хореографічного жанру за тематикою “Сучасна естрадна хореографія” за участю 5 працівників Широківського, Відрадненського, Лукашівського, Миколай-Пільського та Ручаївського закладів культури (Широківський БК); практикум з театрального жанру за тематикою “Новий театр: види, форми” за участю 6 працівників Новоолександрівського, Юльївського, Степненського, Шевченківського, Лежинського, Григорівського та Веселянського закладів культури (Новоолександрівський БК); семінар-практикум з вокального жанру за тематикою “Секрети вокального мистецтва” за участю 10 представників Мар’ївського, Біленьківського, Лисогірського, Канівського, Новозапорізького, Долинського, Бабурського, Високогірного, Розумівського, Нижньохортицького закладів культури (Мар’ївський БК);

- у Михайлівському районі — семінар “Форми концертної діяльності гуртків художньої самодіяльності”. Під час семінару керівники гуртків обмінялися досвідом роботи, репертуаром. Також, проводилися практичні заняття на базі народного театру танцю “Надія” Михайлівського РБК (керівник Коваль Н.М.), на базі народного вокального колективу “Мелодія” Михайлівського РБК (керівник Дремлюга В.М.), на базі вокального колективу “Калинонька” Любимівського СБК (керівник Мальченко А.О.);

- у Пологівському районі на семінарах розглядалися питання репертуару творчих колективів, де акцентувалась увага на його актуальність, різнохарактерність, ретельний відбір музичного матеріалу, сюжету, сценічного образу та вбрання. Про правила поведінки керівників та учасників колективів самодіяльної творчості під час репетицій, виступів, виїздів. Порядок оформлення виїзних заходів;

- у К-Дніпровського району для підвищення рівня майстерності районних хореографічних колективів було запрошено для майстер-класу зразковий хореографічний колектив з міста Енергодара “Ельдорадо” (керівник Петрішак І.).

Свої творчі ювілеї з успіхом відзначають колективи з багатовіковим стажем. Так, 25 листопада в с. Мирне Оріхівського району відбувся святковий вечір з нагоди 25-річного ювілею народного вокального ансамблю “Журавка” відділу організації культурно-дозвіллєвої діяльності на базі с. Мирне при комунальному закладі “Оріхівський районний будинок культури (керівник Островершенко Людмила Іванівна). Учасники колективу та мешканці села пригадали тих ентузіастів, які 25 років тому стояли у його витоків. Йшли роки… В колектив поступово вливались нові талановиті учасниці. Програма заходу була як “творчий екскурс” із минулого у майбутнє. Всім учасникам та глядачам були адресовані теплі слова та нові пісні. На сцені колектив вітали творчі колективи села: дитяче тріо “Щебетушки”, вокальний ансамбль “Конвалія” та молодіжний ансамбль “Лілея”. З ювілеєм колектив привітали голова Оріхівської районної ради та Оріхівській міський голова, які подарували самодіяльним артистам святковий торт. За дорученням начальника відділу культури і туризму райдержадміністрації Качур О.Д. учасників колективу та його керівника Людмилу Островершенко привітали художній керівник Оріхівського районного будинку культури Басенко О.В. та голова профспілки працівників культури району Крячко Ю.С., були вручені почесні грамоти, оголошені подяки.

З метою розвитку та пропаганди театрального жанру, підвищення виконавської майстерності театральних колективів, збагачення репертуару та встановлення творчих зв’язків між колективами в червні місяці на базі Василівського центру культури та дозвілля, вдруге відбувся мюзикл “По следам бременских музыкантов” в оновленій версії, у виконанні народного театрального колективу, та за участю зразкового хореографічного колективу “Глорія” (керівник Чабан А.В.), народного вокального колективу “Гарячі серця” (керівник Бабакова Ю.А.), дитячий театр “Буратіно” Василівського ЦКД презентував музичну казку “Незнайка” до Дня захисту дітей. У 2016 році, ляльковий театр Василівського ЦКД (керівник Ведмідь Л.І.) показав виставу “Аліса в країні мрій”. У грудні місяці в Дніпрорудненському ПК “Гірник” проводилась новорічна театралізована вистава “Аліса в країні новорічних чудес” за участю хореографічного колективу “Пілігрим” (керівник Тімакова Г.О.), зразкового циркового колективу “Романтики” (керівник Титаренко М.О.), вокального колективу “Бриз” (керівник Беспалько О.М.), дитячого вокального колективу “Намистечко” (керівник Лисенко В.В.).

У Приморському районі відбулася прем'єра мюзиклу для дорослих і дітей “Подорож у чарівний світ”. У заході взяли участь близько 200 учасників колективів художньої самодіяльності РБК. Оригінальна креативна постановка з фіналом, де добро, дружба і примирення перемагають зло. Сюжет віддалено нагадує казку Л. Нерролла про Алісу, але герої потрапляють в сучасні пригоди, зустрічають нових вигаданих персонажів. Нові яскраві костюми, хореографічні постановки, святковий настрій заполонили глядача в залі. Сучасні світові ефекти, проекція на екран, використання “снігової машини” - все це було задіяно в мюзиклі.

У Якимівському районі в приміщенні Кирилівського СБК №1 відбулася прем’єра вистави “Пригоди Чиполіно”, яку представив глядачам дитячий театральний колектив “Мозаїка” (керівник Кольчієнко В.В., хореограф Бєлічкова М.Г.). Осіннє свято було незвичайним. Глядачі потрапили у чарівне королівство овочів та фруктів. По завершенню вистави всі персонажі станцювали танок “Друзі”. Закінчилося свято пригощанням солодощів від представників місцевої влади.

Помітною подією у культурному житті Оріхова стала прем’єра народного аматорського театру - вистава “Кайдашева сім’я” за реалістичною соціально – побутовою повістю українського класика І. Нечуй-Левицького, яка відбулася на сцені районного будинку культури у березні в Міжнародний День театру і присвячена 65-річчю з дня заснування у місті драматичного колективу. Талановитою грою порадували глядача актори народного театру, які створили сценічні образи персонажів п’єси, через призму емоцій передавши їхні характери.

На базі Шевченківського клубу Запорізького району організовано нову форму роботи – форум-театр за участю присутніх глядачів театралізованої вистави “Вечори на хуторі біля Диканьки”.

В Олексіїському сільському будинку культурм Смирновської територіальної громади до Дня Незалежності України відбулася вистава за п`єсою українського письменника, драматурга В. Канівця “Знаки зодіаку, або Шлюб за оголошенням” (режисер – постановник керівник театру Кузьменко Л.В.). Вистава пройшла на одному подиху, в залі був аншлаг, артистам дарували квіти та гучні оплески. Над постановкою п`єси також працювали звукорежисер – директор Олексіївського СБК та суфлер – художній керівник СБК.

На сучасному етапі розвитку художньої самодіяльності існує ряд проблем, а це і недостатнє фінансування галузі, особливо на придбання звукопідсилюючої апаратури, незадовільний стан приміщень для занять та їх опалювальних систем (більшість сільських закладів культури в осінньо-зимовий період не опалюються). Сценічні костюми творчих колективів багато років не оновлювались. Але, не зважаючи на труднощі, аматорським колективам за підтримки органів влади, спонсорських, спецкоштів, батьківських коштів знаходилися фінансові та творчі можливості для придбання сценічних костюмів та взуття. Зокрема, у Мелітопольському районі було виготовлено 6 комплектів костюмів, а також головні убори для танцювального колективу “Натхнення” та комплект костюмів для вокального ансамблю “Веселі дзвіночки” Н.- Городківського СБК. Пошиті костюми для танцювального колективу “Гранд” Спаського СК, а також комплект костюмів для вокального ансамблю “Івушкі”, комплект костюмів для ВІА “Товариш пісня”, 5 комплектів костюмів для зразкового ансамблю танцю “Цвіт” Cеменівського СБК та для зразкового ансамблю естрадного танцю “Фантазія” Костянтинівського СБК;

- у Приазовському районіпридбані комплекти костюмів для танцювальних колективів — Приазовського РБК, Ботіївського СБК, Олександрівського СБК. Для вокальних колективів — Олександрівського СБК, Дунаївського СБК, Ботіївського СБК, Примпосадського СБК, Миколаївського СК;

- у Приморському районі пошиті 7 нових комплектів танцювальних костюмів, та комплект взуття для зразкового танцювального колективу “Феєрверк” РБК, сценічні костюми для колективів Борисівського СБК, Гюнівського СБК, Інзівського СБК, Мануйлівського СБК, Преславського СБК та Петрівського СК.

- у Якимівському районі пошиті костюми для театрального дитячого колективу “Мозаїка” Кирилівського СБК №1, взуття жіноче для танцювального колективу “Веселі молодички”, українські жіночі костюми, чоботи, чоловічі сорочки для хорового колективу “Азовські зорі” Кирилівського СБК №2, спідниці для вокальної жіночої групи “Мрія” і 6 вишиванок для дитячого ансамблю “Барвінок” Атманайського СБК.

- у Гуляйпільському районі: матеріальна база колективів художньої самодіяльності поповнилася українськими костюмами у с. Воздвижівці та сценічними костюмами у Полтавському СБК.

- в Оріхівському районі придбані сценічні костюми для вокальних колективів Жовтокручанського СК, Новоданилівського СК, Заріченського СБК, українські костюми для колективів РБК, костюми для фольклорного колективу Малотокмачанського СБК, сценічні костюми для Новоіванівського СК.

- у Запорізькому районі спонсорами надано благодійну допомогу для 7 учасників “народного” вокального ансамблю “Джерело” Новопетрівської бібліотеки з розширеною формою діяльності та на ремонт сценічного взуття танцювального колективу “Байда” Ручаївського СК.

- у Михайлівському районі придбані сценічні костюми дитячим танцювальним колективам: театру танцю “Надія” РБК, зразковому клубу спортивного бального танцю “Елегант” ЦД та танцювальному колективу “Алегро” Роздольненського СБК.

- у Пологівському районі були придбані сценічні костюми для учасниць вокального колективу Вербівського СБК та для вокального колективу Федорівського СБК.

- у К-Дніпровському районі придбано сценічні костюми для вокального колективу “Колорит” Знам`янського СБК, вокальному колективу “Гармонія” РБК та театральному колективу Водянського СК.

- у Більмацькому районі придбані сценічні костюми для танцювального колективу “Юнона” РБК та танцювального колективу Білоцерківського СБК.

Головною проблемою у розвитку дитячої художньої самодіяльності та стабільної роботи народних колективів залишається відсутність фахівців з різних жанрів народного мистецтва (вокально-хорового, хореографічного та ін). Ці фактори заважають стабільно працювати клубним формуванням. Але поряд з цим, все ж таки відбувається практика створення творчих формувань. У деяких районах області протягом року з’явилися нові колективи:

- у Мелітопольському районі — вокальний колектив (Відродженський СК), вокальний колектив малих форм (Зарічненський СК), театр народної естради (Долинський СК), дитячий театральний колектив (Федорівський СК), 2 хореографічні групи зразкового ансамблю танцю “Мрія” (Терпіннівський СБК), хореографічний колектив (Фруктовський СБК), додаткова група хореографічного колективу (Проміневський СБК), хореографічний колектив (Зарічненський СК); хореографічний колектив (Новенський СК), хореографічний колектив (Яснівський СК), музичний колектив малої форми (Мордвинівський СК).

- у Василівському районі - вокальний колектив (В – Криничанський СК), театральний колектив та вокальний колектив (М-Білозерський СБК №2), естрадний оркестр та дитячий вокальний колектив (Дніпрорудненський ПК “Гірник”), малі форми вокального жанру (Лугівський СК), вокальний колектив (Балківський СК), малі форми вокального жанру (В-Криничанський СК);

- у Приазовському районі — вокальні колективи (Олександрівський СБК, Воскресенський СБК, Миколаївський СК);

- у Якимівському районі - малі форми вокального жанру (Кирилівський СБК №2, Переможненський СБК, Розівський СБК, Ліманський СК, Вовчанський СК), хоровий колектив “Тавричанка” (КСЗ “Скіф”), дитячий театральний колектив (Охримівський СБК), колективи художнього читання (Горьківський СБК, Вовчанський СК), дорослий театральний колектив (Чорноземненський СБК), дитячі хореографічні колективи (Кирилівський СБК №1, Н.-Данилівський СБК, Переможненський СБК, Шелюгівський СБК), вокально-інструментальний ансамбль (Кирилівський СБК №1);

- у Михайлівському районі — дитячий танцювальний колектив “Дикий вогонь” (РБК), дитячий танцювальний колектив (Любимівський СБК);

- у К.-Дніпровському районі - хореографічний колектив бального танцю (РБК);

- у Більмацькому районі - клуб любителів кулінарії (Шевченківський СБК), відновили роботу клуб “Єдність” (Білоцерківський СБК) та дитяче любительське об’єднання “Фантазія” (Ланцівський СБК).

Найдієвішою можливістю для посилення культурної мобільності аматорських колективів існує практика обмінних концертів. Учасники з задоволенням виїжджають з виступами в інші села району, щоб продемонструвати свою виконавську майстерність і поділитись творчим надбанням. Так, в цьому році обмінні концерти відбулися в Мелітопольському, Якимівському та Гуляйпільському районах.

Обмінні концерти стали доброю традицією серед мистецьких колективів Оріхівщини. Такі концерти є стимулом для пожвавлення роботи гуртків аматорської творчості, підвищення рівня виконавської майстерності та досягнення нових творчих висот.

За звітний період обмінні концерти відбулися між колективами Кам`янсько-Дніпровського та Великобілозерського району, Василівського району та м. Енергодар.

Аналізуючи роботу 2016 року можна зазначити, що колективи за всіма жанрами художньої самодіяльності розвиваються, їх керівники постійно працюють над творчим потенціалом учасників та над підвищенням свого професійного рівня. А обмін досвідом інших колективів міст та районів області дає потужний імпульс до дій та змін у творчості, тому що коли є нові можливості, фінансування, партнери, певна стратегія, коли є допомога і досвід колег, то це призводить до створення якісно нового культурного продукту.

Любительські об’єднання, клуби за інтересами та вітальні

Народна творчість займає чільне місце у діяльності клубних закладів, є однією з провідних функцій цих установ, найбільш повно передає сутність процесу формування національної свідомості, соціального становлення особистості. В значній мірі вона реалізовується в таких культурно-дозвіллєвих формуваннях як любительські об’єднання і клуби за інтересами.

Станом на 01.01.2017 року в області функціонує 616любительських об’єднань та клубів за інтересами, в яких бере участь12774чоловік (421 — у сільській місцевості, учасників — 6716).

За напрямками діяльності: громадсько-політичних - 7, військово-патріотичних - 35, виробничо-технічних - 3, художньо-естетичних - 262, природничо-наукових - 19, фізкультурно-оздоровчих - 82, багатогалузевих — 111. Серед них: 215 дитячих, 33 молодіжних, 148 жіночих, 17 сімейних, 10 фольклорних, 114 об’єднань змішаного складу.

В порівнянні з 2015 роком кількість формувань збільшилася на 7, 4 об'єднання припинили свою діяльність, 11 — новостворено.

Найкраще розвинені клубні об'єднання у містах Запоріжжі і Бердянську, Бердянському, Вільнянському, Гуляйпільському, Запорізькому, Мелітопольському, Оріхівському та Приазовському районах, які налічують від 29 до 60 формувань.

Звання «народний» мають 11 клубних формувань: військово-патріотичні клуби «Ветеран», які функціонують на базі Більмацького, Приморського, Якимівського РБК; клуб сімейного відпочинку «Бухта влюбленных сердец», літературно-поетичний клуб «Магія пера» та клуб любителів пісні Приазовського РБК; 5 творчих об’єднань майстрів декоративно-прикладного та образотворчого мистецтва: «Азовська перлина» Бердянського МПК, «Надія» Мелітопольського МПК ім. Т.Г. Шевченка, «Приморські візерунки» Приморського РБК, «Сузір’я» Приазовського РЦНТ та «Рукодільниця» Горьківського СБК Якимівського району.

Заходи з патріотичного виховання молоді та авторсько-видавнича діяльність, організація культурного дозвілля ветеранів війни і праці, людей похилого віку, підготовка та проведення виставок декоративно-прикладного і образотворчого мистецтва, тематичних вечорів, розважальних програм — пріоритетні напрямки роботи даних формувань. Найбільш змістовними та яскравими з них були: проект «З Україною в серці» (народне творче об'єднання майстрів декоративно-прикладного та образотворчого мистецтва «Сузіря» Приазовського РЦНТ), вечір відпочинку «Першоквітнева сміхотерапія» (народне любительське об'єднання «Бухта влюбленных сердец» Приазовського РБК), засідання за темою «Кольори та символи української народної вишивки. Рушник» (народне творче любительське об'єднання «Ветеран» Якимівського РБК).

Значну роботу проводять учасники об'єднань громадсько-політичного та військово-патріотичного напрямку. На їх базі організовуються зустрічі з молоддю, акції, дискусії, святкові вогники та інші заходи. Протягом 2016 року проведено: година патріотичного виховання «Ціна чужої війни» (Більмацький р-н),вечір «Зустріч з героями» (Вільнянський р-н), акція «Пам'ятати. Відродити. Зберегти» Гуляйпільський р-н), екскурс «Історія села — душі криниця мила» (Чернігівський р-н).

Любителів різних видів спорту об'єднують клуби фізкультурно-оздоровчого напрямку. Результатом їх активної діяльності є спортивні змагання, тенісні, шахово-шашкові турніри, заходи із пропаганди здорового способу життя: шаховий турнір «Першість міста» (м. Енергодар, всі призові місця взяли учасники клубу «Белая ладья»); спортивні естафети: «Бережи здоров'я з молоду» (Якимівський р-н), «День здоров'я» (Василівський р-н), «Спортивна сім'я» (Гуляйпільський р-н). Учасники спортивних клубів «Богатир» і «Стела» Костянтинівського СБК Мелітопольського району неодноразово ставали призерами Всеукраїнських змагань, мають звання майстрів спорту та чемпіонів України.

Любительські об'єднання та клуби за інтересами художньо-естетичного напрямку є найбільш поширеними в області із забезпечення змістовного дозвілля населення. Там, де працюють такі формування, завжди відбувається пожвавлення всієї культурно-просвітницької роботи: виникають сприятливі умови для духовного і естетичного виховання, розкриття творчих здібностей та обдарувань різновікових категорій населення. В їх активі різноманітні за формою і змістом заходи. Наприклад: виставка-презентація «На білих крилах рушників несе надію Україна» (Мелітопольський р-н), конкурсна програма «Осінь багряну сторінку відкрила» (Новомиколаївський р-н), вечорниці «З Різдвом Хрестовим! Колядує Україна» (Комиш-Зорянська ОТГ) та «Масляна-маснуха, не відтягнеш за вуха» (Більмацький р-н), вечір «На гостини до Тетяни» (Смирновська ОТГ), виставки дитячих робіт «Хай буде мир на землі» (Кам'янсько-Дніпровський р-н), розважальна програма «Меланка та веселі козаки» (Приморський р-н).

Різноманітна за тематикою діяльність сімейних та жіночих клубів, в яких проводяться вечори-діалоги, години спілкування, дискусії, сімейні вікторини, конкурси, родинні свята та багато інших: вечір «Осіння мелодія» (Вільнянський р-н), конкурс страв «Господарочки чудові в Знам'янці у нас» (Кам'янсько-Дніпровський р-н), свято «Чайна церемонія» (Оріхівський р-н), вікторина «Моя сім'я — рід і я» (Михайлівський, Приморський р-н).

Успішна змістовна діяльність любительських об’єднань та клубів за інтересами, різностороння внутрішня робота зробила їх членів активними учасниками міських, районних та обласних культурно-мистецьких заходів.

В області працює 118 віталень, серед яких 18 літературно-музичних, 14 клубних, 81 українська, 5 національних (болгарських, російських).

В зв'язку з утворенням об'єднаних територіальних громад та реорганізацією клубних закладів припинили діяльність 17 віталень. Протягом 2016 року було створено 3 нові вітальні в закладах культури Василівського, Вільнянського та Гуляйпільського районів. Найбільш розвинені українські світлиці, разом з тим функціонують клубні вітальні широкого профілю та цільового спрямування – літературно-музичні та вітальні національних меншин.

Різновиди віталень мають художньо-мистецьку спрямованість, їхня робота в основному направлена на естетичне виховання населення, збереження та розвиток традиційної української культури та культури національних товариств.

Інтер'єри віталень постійно оновлюються та поповнюються в залежності від напрямку діяльності, категорія відвідувачів має широкий спектр за віком та соціальним статусом.

В доробку віталень такі форми роботи, як літературні та літературно-музичні вечори, вогники для ветеранів війни і праці, відзначення календарних та народних свят, зустрічі з цікавими людьми та майстрами народної творчості, оформлення виставок декоративно-прикладного мистецтва, уроки народознавства, майстер-класи та інші.

Популярними у вітальнях та світлицях стали заходи: привітання іменинників на честь святих «Катерини», «Тетяни», «Віри, Надії, Любові»; відзначення Різдвяних свят з колядками і щедрівками; ігрові програми до Великодніх свят; ознайомлення дітей та молоді з традиціями, звичаями і обрядами українського народу та національних товариств, які проживають на даних територіях; зустрічі з самодіяльними поетами, композиторами та художниками.

Найбільш яскравими та змістовними заходами протягом 2016 року були: лабораторія митця «Художниці із сонячними очима» (Переможненський СБК Якимівського р-ну), народознавча година «Обереги нашого дитинства» (Новоолексіївський СБК Приморського р-ну), тематична година «Весняні звичаї та обряди» (Біленьківський СБК Запорізького р-ну), конкурс читців «Його дума, його пісня не вмре, не загине» (Терсянський СБК Новомиколаївського р-ну), «Свято вареника» (Скельківський СБК Василівського р-ну), народознавча година «Із народної скарбниці» (Великобілозерський РБК), диспут «Прекрасне слово — життя!» (Дорожнянський СБК Гуляйпільського р-ну), конкурсна програма «Болгарочка-господарочка» (Петрівський СК Приморського р-ну), свято-ярмарок «До борщу та пампушок я додам ще й галушок) (Молочанський БК Токмацького р-ну).

Створення віталень та світлиць є одним із перспективних напрямків діяльності клубних закладів і дає можливість урізноманітнити та розкрити нові форми забезпечення змістовного відпочинку населення, створити умови для максимального прояву особистих здібностей, широко використовувати усі творчі набутки естетичного та художнього виховання молодого покоління.

Самодіяльне вокально-хорове мистецтво

Провідним жанром згідно статистичних даних станом на 01.01.2017 р. в Запорізькій області залишається вокально-хорове мистецтво. Загальна кількість колективів по області складає 1023 колективи, в них учасників - 8462, з них дитячих колективів - 430, в них учасників - 3714.

Із загальної кількості у районах та об’єднаних територіальних громадах в області колективи певного жанру працюють за такими напрямками:

- хорових колективів — 43 (790 учасників), з них дитячих -12 (198 учасників);

- вокальних колективів — 481 (4220 учасників), з них дитячих — 210 (2023 учасників);

- малих форм — 429 (2340 учасників), з них дитячих — 186 (1087 учасників);

В сільській місцевості нараховується 827 колективів, в них 5832 учасників, із них дитячих колективів — 369 (2676 учасників).

Порівняльна таблиця вокально-хорового жанру

 

 

Всього колективів

В них учасників

Дитячих колективів

В них учасників

2014 рік

953

8047

392

3379

2015 рік

978

8092

410

3467

2016 рік

1023

8462

430

3714


Порівнюючи у розрізі показників 2015-2016 років, ми бачимо збільшення кількості колективів на 45 одиниць (учасників на 370), дитячих колективів на 20 (учасників на 247), а це свідчить про позитивні перспективи розвитку хорового та вокального напрямку в області.

Плідно працюють колективи у Василівському районі — 83, Приазовському — 76, Приморському — 72, Мелітопольському та Гуляйпільському — 60. Розвитку творчих здібностей молодого покоління, зацікавленності вокально-хорової культури сприяє участь дітей та підлітків у дитячих колективах, яких найбільша кількість налічується у Василівському — 38, Приазовському — 36, Мелітопольському — 31 та Гуляйпільському — 30.

Динаміка збільшення колективів спостерігається у м. Бердянську (+2), Більмацькому (+4), Василівському (+11), Великобілозерському (+1), Веселівському (+19) Вільнянському (+3), Гуляйпільському (+11), Мелітопольському (+2), Оріхівському (+1), Пологівському (+5), Токмацькому (+5), Якимівському (+2) районах.

Аматорськими колективами у закладах культури районного та територіального значення керують 423 фахівці, які мають: 52 — вищу фахову освіту, 15 — базову фахову освіту, 163 — неповну вищу фахову освіту, 145 — без фахової освіти, 48 — без освіти та 5 — навчаються за фахом.

Найбільшою кількістю серед творчих колективів із почесними званнями “народний (зразковий) аматорський колектив” також посідає вокально-хоровий жанр в області. В загальній кількості у закладах культури системи Міністерства культури України налічується — 67 колективів, із них:

- 1 “заслужений” аматорський колектив;

- 62 “народний” аматорський колектив;

- 4 “зразковий” аматорський колектив.

За високий художній рівень виконавства, сценічну культуру, популяризацію української пісні у 2017 році було присвоєно звання “народний” аматорський колектив - вокальному ансамблю “Співзвуччя” комунального закладу “Палац культури “Орбіта” м. Запоріжжя (керівник Дузбенов Б.М.).

Звання “народний” аматорський колектив підтвердили — 10 колективів з м. Запоріжжя, Мелітополя та Мелітопольського, Василівського районів. Звання “зразковий” - 2 колективи з м. Бердянська.

Позбавили звання “народний” - 3 колективи з Запорізького та Приморського районів, 1 “зразковий” колектив з м. Запоріжжя.

Аматорські колективи та окремі виконавці активно популяризують мистецтво Запорізького краю за межами області. Цеє можливістю підвищення виконавської майстерності, поповнення репертуарного матеріалу та встановлення творчих зв'язків. Серед них низка мистецьких здобутків у 2016 році:

- лауреатами І ступеня VIІ Відкритого фестивалю-конкурсу стрілецької пісні “Красне поле” (м. Хуст, Закарпатська область) стали народний хор “Гетьман” та чоловічий гурт “Гетьман” Більмацького районного будинку культури (керівник Родіонов Олександр Вікторович);

- І місце у Всеукраїнському благодійному фестивалі народної творчості “Купальські зорі” (м. Гола Пристань, Херсонська область) отримала Валентина Лисенко солістка Дніпрорудненського палацу культури “Гірник” Василівського району;

- лауреатом II премії III Міжнародного фестивалю – конкурсу мистецтв “Покори сцену” (м. Київ) стала Ганна Чмирь-Протасова солістка Кирилівського селищного будинку культури №1 Якимівського району;

- лауреатами ІІ та ІІІ премії Всеукраїнського фестивалю-конкурсу “Сузір’я успіху” (м. Синельниково, Дніпропетровська область) стали Катерина Чудіна, Анна Півоварова, Аліна Прохоренко - солістки вокального ансамблю “Каприз” Вільнянського районного будинку культури та дозвілля (керівник Охріменко Тетяна Анатоліївна);

- лауреата ІІ ступеня Міжнародного фестивалю-конкурсу мистецтв “Стежками Гоголя” (с. Великі Сорочинці, Полтавська область) отримав Дмитро Бабчук соліст Балабинського будинку культури Запорізького району;

- ІІ місце у Всеукраїнському фестивалі народної творчості “Барвистий віночок” (м. Дніпропетровськ) та ІІІ місце у конкурсі-фестивалі народного мистецтва “Сорочинський ярмарок” (с. Сорочинці, Полтавська область) отримав народний вокальний ансамбль “Два кольори” Новомихайлівського сільського будинку культури Чернігівського району (керівник Полулях Тетяна Миколаївна);

- ІІ місце в номінації “Естрадний вокал” у Міжнародному конкурсі-фестивалі “Kharkiv International Song Forum-2016” (м. Харків) та лауреата 1-го ступеня у номінації “Естрадний вокал” 1-ої категорії у ІІ Міжнародному фестивалі-конкурсі “Зоряний Лев” (м. Львів) отримала Аріна Закарлюка солістка комунальної установи “Пологівський районний будинок культури” Пологівської районної ради Запорізької області (керівник Самойлик Наталя Гівіївна);

- Лауреатом 2-го ступеню у номінації “Вокал” у ІV Всеукраїнському фестивалі-конкурсі дитячої та юнацької творчості “Перші проліски” (м. Дніпро) стала Марія Абатурова солістка комунальної установи “Пологівський районний будинок культури” Пологівської районної ради Запорізької області (керівник Самойлик Наталя Гівіївна);

- ІІ-гі місця у VIIфольклорно-етнографічному фестивалі “Золоті ключі” ім. В. Верховинця (м. Гостомель, Київська область) та Всеукраїнському фестивалі аматорського мистецтва “Пісенні візерунки” (м. Буча, Київська область) отримав вокальний колектив “Лілея” Олександрівського сільського будинку культури Приазовського району (керівник Савченко Вікторія Володимирівна);

- ІІІ місце у конкурсі-фестивалі “Козацькими шляхами” (м. Нікополь, Дніпропетровська область) та диплом учасника XIX регіонального фестивалю виконавчого хорового мистецтва “Чорнобаївський заспів” отримав народний жіночий вокальний колектив “Калинонька” палацу культури “Зоряний” с. Запоріжжя Токмацького району (керівник Махура Анатолій Олексійович);

- ІІ та ІІІ місця у Всеукраїнському конкурсі фольклорних колективів у рамках фестивалю народної творчості на Національному Сорочинському Ярмарку отримали народний жіночий вокальний ансамбль української пісні “Криниченька” та вокальне жіноче тріо Новопрокопівського сільського будинку культури Токмацького району (керівник Минака Світлана Йосипівна) та ІІІ місце - народний жіночий вокальний колектив “Калинонька” палацу культури “Зоряний” с. Запоріжжя Токмацького району (керівник Махура Анатолій Олексійович);

- учасником Міжнародного конкурсу вокалістів “Поліфонія голосів” (м. Івано-Франківськ) став Валерій Бойко соліст Ланцівського сільського будинку культури Комиш-Зорянської об’єднаної територіальної громади;

- грамоту учасника Міжнародного фестивалю народної творчості людей з обмеженими можливостями “Долина нарцисів” (м. Хуст, Закарпатська область) отримала Тетяна Ємченко солістка Комиш-Зорянського селищного будинку культури Комиш-Зорянської об’єднаної територіальної громади;

- дипломантом обласного Міжнаціонального фестивалю "Таврійська родина-2016" (м. Генічеськ, Херсонська область) став народний ансамбль бандуристів “Джерела” палацу культури ім. Т.Г. Шевченка м. Мелітополя (керівник Кривошей Зінаїда Іванівна).

Великого значення на сучасному етапі у розвитку вокального мистецтва набуває участь чисельних молодих виконавців, гуртів у конкурсах сучасної пісні. Саме тому, 09 квітня 2016 року в м. Запоріжжя з метою залучення української молоді до формування патріотичної свідомості засобами української масової музики, здійснення пошуку молодих обдарованих виконавців відбувся обласний відбірковий конкурс XV Всеукраїнського фестивалю сучасної пісні та популярної музики “Червона рута”. (див. розділ “Культурно-мистецькі заходи”).

Протягом березня-листопада 2016 року в міських та районних закладах культури Запорізької області відбувся обласний огляд колективів художньої самодіяльності та майстрів народного мистецтва, присвяченого 20-й річниці прийняття Конституції України та 25-й річниці Незалежності України. Найбільш широко були представлені концертні номери саме у вокально-хоровому жанрі. Це — хоровий академічний і камерний спів, народно-хорове, вокальне та естрадне виконавство. Колективи вражали чудовим ансамблем, сценічною культурою. Аналізуючи репертуар вокально-хорових колективів, слід відзначити його високий ідейний зміст і тематичне різнобарв’я: він поповнюється не тільки українськими народними піснями, але й творами сучасних та місцевих авторів. Найбільшою кількістю були представлені вокальні колективи та сольне виконавство. До деяких недоліків слід віднести у колективах відсутність постійних фахових акомпаніаторів, що впливає на якість їх роботи і проведення концертної діяльності. Простежується домінуванням малих ансамблевих форм вокальних колективів. (див. розділ “Культурно-мистецькі заходи”).

Аналізуючи роботу колективів художньої самодіяльності вокально-хорового жанру у 2016 році можна сказати, що обласний огляд все ж таки надихнув учасників. Значно зріс рівень виконавської майстерності в вокально-хоровому жанрі, зросла кількість учасників у колективах, спостерігається тенденція до оновлення і омолоджування складів хорових та вокальних колективів, які з великим задоволенням демонструють свої навички та вміння.

Самодіяльне музичне мистецтво

Колективи музичного жанру займають гідне місце серед аматорських колективів області. Митці Запорізького краю знайомлять нас з кращими зразками, як вітчизняної так і зарубіжної культури, пропагують, популяризують та відроджують українське музичне мистецтво.

В музичному жанрі згідно статистичних даних в Запорізькій області станом на 01.01.2017 року діє 122 колективи, в них учасників — 986, із них дитячих колективів — 35, в них учасників — 363.

Із загальної кількості колективів визначаються декілька видів музичних колективів по районах області:

- духові оркестри — 21 колективи (197 учасників), із них 5 дитячих колективів (74 учасників);

- оркестри народних інструментів — 10 колективів (94 учасників), в них дитячих — 4 (41 учасників);

- вокально-інструментальні ансамблі — 58 (312 учасників), із них дитячих колективів — 13 (74 учасників);

- естрадні оркестри — 8 (53 учасників), із них дитячих — 2 (16 учасників).

В сільській місцевості нараховується 64 колективи, в них учасників 456, із них дитячих — 22, в них учасників — 200.

Порівняльна таблиця у музичному жанрі

 

 

Всього колективів

В них учасників

Дитячих колективів

В них учасників

2014 рік

124

1037

45

417

2015 рік

121

993

41

400

2016 рік

118

963

34

359

 

Зменшення колективів, передусім відбувається у народній інструментальній та духовій музиці, а саме через втрату популярності серед молоді, недостатність фінансів. Оновлення музичних інструментів сьогодні відбувається доволі складно.

Немало зусиль для збереження і розвитку музичного жанру докладають керівники та аматори закладів культури області, найбільша кількість колективів спостерігається у Якимівському (10) та Приазовському (10) районах та м. Бердянську (11).

Нові колективи створилися у Приазовському (+2), Мелітопольському (+1), К-Дніпровському (+1), Гуляйпільському (+1) та Василівському (+1) районах та м. Бердянськ (+1).

Керують колективами 82 фахівця, з них вищу фахову освіту мають - 16, базову вищу фахову освіту — 3, середньо-спеціальну - 33, без фахової освіти - 19, без освіти - 11 керівників.

17 колективів мають звання “народний аматорський колектив” із них:

- 15 - в закладах культури системи Міністерства культури України;

- 2 - в навчальних закладах системи Міністерства культури України.

- 4 - колективи мають звання “зразковий аматорський колектив” із них:

- 3 - в закладах культури системи Міністерства культури України;

- 1- в навчальних закладах системи Міністерства культури України.

У 2016 році підтвердив звання “народний аматорський колектив” народний вокально-інструментальний ансамбль “Візит” комунального закладу “Палац культури “Орбіта” м. Запоріжжя.

Активними учасниками Міжнародних фестивалів у 2016 році стали аматорські колективи МПК “Сучасник” м. Енергодара:

- лауреата І ступеня XXVIВідкритогоМіжнародного фестивалю-конкурсу вокалістів “Золота нотка” (м. Дніпро) отримав інструментальний ансамбль народного хору “Червона калина” (керівники Ляшко Наталя Вікторівна та Марієв Сергій Миколайович);

- лауреата І ступеня VIМіжнародного фестивалю-конкурсу “Планета мистецт 2016” (м. Київ) отримав народний оркестр “Джерела” (керівник Наумов Андрій Євгенович).

У лютому в концертному залі університету імені Бориса Грінченка в м. Києві відбулася Всеукраїнська музична олімпіада “Голос країни”, в якій взяла участь А. Жеріхова (Більмацький РБК).

Значною мірою активізації діяльності колективів даного напрямку у 2016 році сприяв ІII Всеукраїнський конкурс виконавців-інструменталістів та  фольклорних колективів “Грай, музико!” на базі Палацу культури ім. Т.Г. Шевченка (м. Мелітополь). Організаторами конкурсу виступили Департамент культури, туризму, національностей та релігій Запорізької облдержадміністрації, комунальний заклад “Мелітопольське училище культури” Запорізької обласної ради, відділ культури Мелітопольської міської ради, комунальна установа “Обласний методичний центр культури і мистецтва” Запорізької обласної ради, обласне відділення Українського фонду культури. На базі Палацу культури та Мелітопольського училища культури пройшли прослуховування конкурсних виступів у шести номінаціях - солісти-інструменталісти, малі форми (дуети, тріо), фольклорні інструментальні ансамблі, оркестри, фольклорні вокальні ансамблі з інструментальним супроводом. За підсумками конкурсу “Гран-Прі” і премію імені Віктора Грицаненка отримав баяніст-гармоніст М. Бєляєв (Вознесенський ЦК “Олівія” Мелітопольського району). Такі мистецькі проекти вкрай необхідні, адже вони закладають міцне підґрунтя для формування плеяди нових яскравих імен у музичному мистецтві.

Зрозуміло, що наша діяльність відбувається у сучасному середовищі, для якого актуальними є певні проблеми, які впливають і на розвиток музичного жанру.Незважаючи на це, колективи музичного жанру Запорізької області продовжують розвиватися та працюють у пошуку нових форм та методів роботи.

Самодіяльне хореографічне мистецтво

Згідно статистичним даним протягом 2016 року діяло 464 хореографічних колективи, в них — 7759 учасників, із них дитячих колективів — 415, в них учасників — 7166.

В закладах культури районного та територіального значення нараховуються колективи за такими напрямками:

- народного танцю — 87 колективів, в них учасників — 1454, із них - 74 дитячі колективи, в них — 1348 учасників;

- бального танцю — 16 колективів, в них учасників — 260, із них - 16 дитячих колективів, в них - 260 учасників;

- естрадного танцю — 281 колектив, в них учасників — 3575, із них — 252 дитячих колективів, в них учасників — 3312;

- циркового — 6 колективів, в них — 112 учасників, із них — 6 дитячих колективів, в них — 112 учасників.

У сільських закладах культури працює 332 колективи хореографічного мистецтва, в них учасників — 4048, із них дитячих колективів — 285, в них учасників — 3667.

Порівняльна таблиця у хореографічному жанрі

 

 

Всього колективів

В них учасників

Дитячих колективів

В них учасників

2014 рік

442

7085

383

6220

2015 рік

442

7251

385

6536

2016 рік

464

7759

415

7166

 

Із даних показників ми бачимо позитивні перспективи розвитку хореографічного мистецтва в області. Розвитку та популярності цьому сприяє сучасна хореографічна культура, як показник світоглядних інновацій серед молодого покоління.

Переважна кількість колективів спостерігається у Приморському (58), Мелітопольському (42), Запорізькому (34), Бердянському (31), Якимівському (30) районах та м. Запоріжжя (29) і Бердянську (27).

Збільшення колективів відбулося у м. Запоріжжя (+1), Вільнянському (+8), Гуляйпільському (+1), Мелітопольському (+6), Михайлівському (+2), Оріхівському (+1), Приморському (+6), Розівському (+1), Токмацькому (+1), Якимівському (+1) районах.

Діяльність колективів хореографічного напрямку забезпечують 423 фахівці, з них 52 мають вищу фахову, 15- базову вищу фахову, 163 — неповну вищу фахову, 145 — без фахової освіти, 48 — без освіти, 5 — навчаються за фахом.

Звання “народний (зразковий) аматорський колектив” в Запорізькій області мають 51 колектив, із них:

19 колективів мають звання “народний”:

- 17 - в закладах культури системи Міністерства культури України;

- 2 - в навчальних закладах системи Міністерства культури України.

32 колективи мають звання “зразковий”:

- 26 - в закладах культури системи Міністерства культури України;

- 6 - в навчальних закладах системи Міністерства культури України.

Протягом 2016 року колективам хореографічного напрямку області за високий рівень виконавської майстерності, пропагування хореографічного мистецтва в сучасному соціумі, рішенням колегії Департаменту культури, туризму, національностей та релігій облдержадміністрації було присвоєно звання “зразковий аматорський колектив”:

- хореографічному ансамблю “Каприс” комунального спеціалізованого мистецького навчального закладу “Василівська дитяча музична школа” Василівської районної ради Запорізької області;.

- ансамблю естрадного танцю “Перлина” Новопетрівського сільського будинку культури Бердянського району;

- ансамблю естрадного танцю “Фантазія” Костянтинівського сільського будинку культури Мелітопольського району;

- хореографічному ансамблю “Золотий ключик” комунального будинку культури “Гірник” Пологівської міської ради Запорізької області.

“Народний аматорський колектив”:

- ансамблю танцю “Дивертисмент” міського центру культури і мистецтвм. Бердянська;

- шоу-балету “Форс” комунальної установи “Вільнянський районний будинок культури та дозвілля” Вільнянської районної ради.

Підтвердили почесні звання — 3 народні колективи з міст Запоріжжя та Мелітополь; 6 зразкових колективів з міст Запоріжжя та Мелітополь, Пологівського району.

У зв’язку з невиконанням основних вимог щодо діяльності зразкового аматорського колективу у 2016 році позбавили звання хореографічної студії “Діверсіте” комунального закладу “Палац культури “Титан” м. Запоріжжя.

Хореографічні колективи області протягом 2016 року успішно представляли Запорізький край на різноманітних конкурсах та фестивалях Всеукраїнського та Міжнародного рівня. Серед них маємо гарні успіхи:

- лауреатом І ступеню Міжнародного фестивалю “BukovelChabanFest” (м. Яремче) та лауреатом ІІ ступеню І Всеукраїнського фестивалю – конкурсу дитячої та юнацької творчості “Золота осінь Карпат” (м. Яремче) став денс ансамбль “Юнона” Кирилівського селищного будинку культури №2 (керівник Кузьменко Людмила Юріївна);

- ІІІ місце у Міжнародному конкурсі-фестивалі “Кришталева Мрія” (м. Київ), дипломанти І та ІІІ ступеня у Міжнародному фестивалі-конкурсі “Майбутнє Країни” (м. Маріуполь), два ІІ місця у Міжнародному фестивалі-конкурсі мистецтв “Зірковий парад 2016” (м. Львів) отримав зразковий ансамбль естрадного танцю “Перлина” Новопетрівського сільського будинку культури Бердянського району (Ковтун Олена Петрівна);

- І місце у Всеукраїнському фестивалі талантів “GoldStar” (м. Київ) отримав театр мод “Бурлеск” Василівського центру культури і дозвілля (керівник Куліш Вікторія Вікторівна);

- І місце у Міжнародному фестивалі “Мегаполіс” (м. Харків) та ІІІ місце у чемпіонаті України з версії WORLDUCA “TRIUPH-2016” (м. Київ) отримав зразковий зразковий ансамбль естрадного танцю “Динозаврик” міського будинку культури м. Токмака (керівник Дульченко Людмила Георгіївна);

- Гран-прі та два ІІ місця у ІІ Міжнародному конкурсі-фестивалі мистецтв “SUNNYSMILE” (м. Кітен, Республіка Болгарія) отримали учасники народного танцювального колективу “Веселка” Вільнянського районного будинку культури та дозвілля (керівник Беспала Тетяна Миколаївна);

- Гран-прі та ІІ місце у Всеукраїнському фестивалі-конкурсі “Сузір’я успіху” (м. Синельниково, Дніпропетровська область) та два ІІІ місця у VI Міжнародному фестивалі-конкурсі “Мегаполіс” (м. Харків) отримав народний шоу-балет “Форс” Вільнянського районного будинку культури та дозвілля (керівник Соловйова Валентина Іванівна);

- ІІ місце у Всеукраїнському фестивалі-конкурсі “Сузір’я успіху” (м. Синельниково, Дніпропетровська область) отримав народний танцювальний колектив “Аеліта” Вільнянського районного будинку культури та дозвілля (керівник Юнацька Ірина Вікторівна);

- лауреатам І-го ступеня ІІ Всеукраїнського фестивалю-конкурсу талантів "Феєрія зірок” (м. Київ), Міжнародного фестивалю-конкурсу мистецтв “Ритми літа” (м. Одеса) та І-е місце (старша категорія), І-е місце в батлах, ІІ-е місце (молодша категорія) у Міжнародному фестивалі-конкурсі мистецтв “Зоряна осінь”, І-е місце у VI Всеукраїнському хореографічному фестивалі-конкурсі “Київ АРТ Тайм” (м. Київ) отримав театр танцю “Эльдорадо” палацу культури “Сучасник” м. Енергодару (керівник Петришак Ірина Іванівна);

- Гран-прі у старший категорії, І-е місце у змішаній категорії у VI Всеукраїнському фестивалі-конкурсі “Квітуча країна” (м. Умань, Черкаська область) та диплом за участь у Міжнародному фестивалі мистецтв “Сонячна Олімпія” (Республіка Болгарія) отримав зразковий ансамбль танцю “Любисток” палацу культури “Сучасник” м. Енергодару (керівник Литвинець Світлана Олександрівна);

- ІІІ-ті місця у Всеукраїнському фестивалі-конкурсі “DIAMANT ТАНЦЮ” (м. Дніпро) отримала хореографічна студія народно-сценічного та сучасного танцю “STAGE” Балабинського будинку культури Запорізького району (керівник Неткал Ірина Віталіївна);

- І місце у Міжнародному вокально-хореографічному конкурсі-фестивалі “KievArtTime” (м. Київ) отримав зразковий ансамбль естрадного танцю Костянтинівського сільського будинку культури Мелітопольського району (керівник Близнюк Ольга Анатоліївна);

- ІІ місце в номінації “Вільна танцювальна категорія” у міжнародному фестивалі “Megapolis” (м. Харків) отримав зразковий ансамбль танцю “Мрія” Терпіннівського сільського будинку культури Мелітопольського району (керівник Вакуленко Катерина Андріївна);

- І місце та ІІ місце у Міжнародному фестивалі “Алегро-Карпат” (м. Яремче, Івано-Франківська обл.) та лауреатів 1 та 2 ступенів Міжнародого фестивалю-конкурсу хореографічного мистецтва України “Сузір`я України” (м. Київ) отримав театр танцю “Терпсихора” комунального будинку культури ”Гірник” Пологівської міської ради (керівник Чернявська Т.В.);

- І місце у номінації “Естрадна хореографія” у Всеукраїнському фестивалі-конкурсі “Імперія зірок” отримав зразковий хореографічний ансамбль “Золотий ключик” комунального будинку культури “Гірник” Пологівської міської ради (керівник Карпенко Алла Володимирівна);

- І-ші місця у телевізійному Міжнародному конкурсі “Створюй своє майбутнє зараз”(м. Київ), Міжнародному фестивалі-конкурсі мистецтв “Golden Lion” (м. Львів), Міжнародний фестиваль-конкурс “День танцю” (м. Львів), а також 2-та 3 місця у Міжнародному фестивалі-конкурсі “Салют Буковель - Артек” (м. Буковель) отримав зразковий театр танцю “Золушка” та народний театр танцю “Золушка” палацу культури залізничників м. Мелітополь (керівник Шпілєва Галина Павлівна);

- І-ші місця та дипломи учасників у Фестивалі-конкурсі “Кубок Чорного моря” (м. Коблево, Миколаївська область), дипломи учасників у чемпіонаті України по спортивним бальним танцям (м. Херсон) отримали учасники зразкового ансамблю спортивного бального танцю “Веселка” (керівник Романцов Сергій Станіславович) та народного ансамблю спортивного бального танцю “Радуга” (керівник Романцова Світлана Олександрівна) палацу культури ім. Т.Г. Шевченка м. Мелітополя;

- призові місця у Відкритому кубку України по сучасним танцям (World Cup of Modern dance Hip-hop, Disko, Disko - slow, Hause, Jazz-fank,), Міжнародних змаганнях по сучасним танцям "Днепр-А-Стиль", Міжнародному фестивалі вуличного танцю "Битва за Днепр" отримали учасники зразкового ансамблю сучасного танцю “Гілея Dance” палацу культури ім. Т.Г. Шевченка м. Мелітополь (керівник Тесля Наталя Вікторівна);

- Лауреатом 1-го ступеню у номінації “Хореографія” у змішаній категорії ІV Всеукраїнського фестивалю-конкурсу дитячої та юнацької творчості “Перші проліски” (м. Дніпро) та І місце у Міжнародному конкурсі “Веселкова Терпсихора” (м. Київ) отримав зразковий хореографічний колектив “Союз” комунальної установи “Пологівський районний будинок культури” Пологівської районної ради Запорізької області (керівник заслужений працівник культури України, Гаспарян Ромео Самвелович);

- золоті та срібні медалі у чемпіонаті “Весняна мозаїка” (м. Київ) отримала дитяча студія бального танцю “Dance Hаll” палацу культури залізничників м. Мелітополь (керівник Вінник Христина Олександрівна);

- срібними та бронзовими призерами у Міжнародному конкурсі “Megapolis” (м.Харків) стали учасники дитячої студії сучасної хореографії “My life” палацу культури залізничників м. Мелітополя (керівник Наталя Миколаївна);

- III-ті місця у Міжнародному фестивалі – конкурсі хореографії “DayoftheDance” (м. Львів) отримав дует: Саркісова Ганна та Литвак Катерина Кирилівського селищного будинку культури №1 Якимівського району (керівник Саркісова Анна Віталіївна) та дует: Тисячна Софія та Зрожевська Катерина Кирилівського селищного будинку культури №1 (керівник Тисячна Юлія В’ячеславівна);

- дипломантом обласного міжнаціонального фестивалю "Таврійська родина-2016" (м. Генічеськ, Херсонська область) став народний кримсько-татарський ансамбль пісні та танцю “Гузель Къырым” палацу культури ім. Т.Г. Шевченка м. Мелітополя (керівник Шабанова Ельміра Аджимуратівна);

- дипломантом регіонального фестивалю пісні та танцю “Яхад” (м. Дніпро) став зразковий ансамблю єврейського танцю “Мааян” палацу культури ім. Т.Г. Шевченка м. Мелітополя (керівник Кучеренко Марина Олексіївна).

Обласний огляд колективів художньої самодіяльності (вище сказано) показав, що все більше керівники-хореографи звертаються до створення стилізованих народних номерів, поєднання традиційності та сучасності, а також до сучасної, бальної та спортивної хореографії. Труднощі, які існують в розвитку народної хореографії — переважно через непопулярність народної хореографії в молодіжному чоловічому середовищі, а також фінансовий брак щодо забезпечення костюмами та взуттям учасників колективів.

Хореографічні колективи протягом року активно брали участь у всіх масових заходах закладів культури, прикрашали виступами культурно-мистецькі заходи. Увага керівників акцентувалась на створенні нових цікавих композицій та залученні до своїх колективів нових учасників, адже саме сьогодні в час політичної незалежності та бажаної свободи творчості у фахівців хореографічних колективів є можливість бути безпосередніми учасниками і будівниками соціальних змін у суспільстві.

Самодіяльне театральне мистецтво

В закладах культури клубного типу Запорізької області протягом 2016 року діяло 556 формувань, в них 5394 учасників, із них дитячих колективів — 112, в них учасників — 2976.

Із загальної кількості по районах області виділяється:

- театральних колективів — 194, в них учасників — 2139; дитячих колективів — 107, в них учасників — 1248;

- гуртки художнього читання — 236, в них учасників — 1809; дитячих колективів — 148, в них учасників — 1229;

- театри ляльок — 4, в них учасників — 37; дитячих колективів — 4, в них учасників — 37;

- театри народної естради — 66, в них учасників — 714; дитячих колективів — 25, в них учасників — 275.

У сільській місцевості налічується - 460 колективів, із них учасників — 4017, із них — 259 дитячих колективів, в них 2483 учасників.

Порівняльна таблиця у театральному жанрі:

 

 

Всього

колективів

В них

учасників

Дитячих

колективів

В них

учасників

2014 рік

547

5300

284

3146

2015 рік

541

5229

317

3186

2016 рік

556

5394

312

2976

 

Показники демонструють збільшення кількості колективів та в них учасників. Найяскравіше це виявляється в молодіжному середовищі, які мають схильність до експериментування, поєднання різних видів і жанрів мистецтва.

Найбільша кількість колективів театрального жанру спостерігається у Приазовському (52), Приморському (47), Якимівському (41) та Вільнянському (39) районах.

Створення нових колективів театрального напрямку відбулися у Василівському (+1), Гуляйпільському (+1), Запорізькому (+1), Мелітопольському (+2), Михайлівському (+1), Приазовському (+1), Приморському(+ 1), Токмацькому (+1), Якимівському (+1) районах.

16 колективів театрального жанру мають звання “народний”, 5 - “зразковий аматорський колектив”, 4 з яких в закладах культури системи Міністерства культури України, 1 — в навчальних закладах системи Міністерства культури України.

У 2016 році присвоєно звання “зразковий аматорський колектив” - театральному колективу читців “Прем'єра” Запорізької дитячої школи мистецтв №4 (керівник Бойко Тетяна Володимирівна).

Творчими колективами театрального жанру керують 342 фахівці: із них вищу фахову освіту мають — 13, базову вищу фахову освіту — 14, середньо спеціальну — 108, без фахової освіти — 164, без освіти — 43, навчаються за фахом — 12.

Проблеми розвитку театрального жанру в основному пов’язані з фінансовими затратами, необхідними при постановці вистави і практичною відсутністю гастрольної діяльності колективів. Але ж все ж таки деякі колективи та окремі учасники взяли участь у фестивалях та конкурсах Всеукраїнського та Міжнародного рівня. Серед, них:

- учасниці зразкового аматорського театрального колективу “Браво” Пологівського районного будинку культури (керівник Гаспарян Марина Петрівна) - Курасова Крістіна та Хілько Злата отримали дипломи лауреата І-ї премії у номінації “Розмовний жанр” ІV Всеукраїнського фестивалю-конкурсу дитячої та юнацької творчості “Перші проліски” (м. Дніпро);

- театральний колектив “Азов” та читці Щербина Владлен та Щусь Вікторія Кирилівського СБК №2 Якимівського району (керівник Шиян Світлана Миколаївна) взяли участь та отримали дипломи лауреатів І премії Міжнародного фестивалю “BukovelChabanFest” (м. Яремче);

- читці Щербина Владлен та Щусь Вікторія Кирилівського СБК №2 Якимівського району (керівник Шиян Світлана Миколаївна) отримали дипломи лауреатів І та ІІ ступеню І Всеукраїнського фестивалю – конкурсу дитячої та юнацької творчості “Золота осінь Карпат” (м. Яремче);

- театр мініатюр “Браво” Вільнянського районного будинку культури та дозвілля (керівник Островська Тетяна Анатоліївна) став учасником Міжнародного фестивалю “Сорочинський ярмарок” (с. Великі Сорочинці, Полтавська область).

Репертуар театральних колективів складають театралізовані вистави, літературно-музичні композиції, казки для дітей, мініатюри, авторські твори та творивідомих українських, зарубіжних письменників. Головною темою є розкриття проблем сьогодення, критика та іронія різних сторін нашого життя. Перевагою колективів є здатність трансформуватися у формат малих форм: постановка фрагментів вистав, сценки, естрадні мініатюри, водевілі, як правило комедійного напрямку. У арсеналі засобів використовуються музичний супровід, комп'ютерні технології, що привносять у театральне мистецтво певні новації. У більшості, на жаль, керівники театральних колективів, не мають фахової підготовки, вони працюють, використовуючи лише життєвий досвід та інтуїцію, але все ж таки творчу діяльність спрямовують на виховання особистості з високими духовними, моральними та фізичними якостями. Попри всі негаразди, театральні колективи продовжують плідно працювати і розвиватися, залишаючись незгасним вогнищем національної культури.

Розвиток народної фольклорної творчості,

традицій, обрядів області

Народна творчість є невід'ємною складовою культури українського народу. До неоціненних скарбів фольклору українського народу належить пісенне мистецтво та усна народна творчість. Сьогодні заклади культури клубного типу є основним, а подекуди і єдиним осередком національних культурних традицій.

Станом на 01.01.2017 р. в закладах культури клубного типу Запорізької області налічується 105 фольклорних колективів (у 2015 — 130) в яких займаються 1308 учасників, із них28дитячих колективів, 397 учасників. Збирачів фольклору нараховується 225осіб, носіїв — 379. У переважній більшості збирачами фольклору є працівники культури, носіями — старожили, яких дуже мало залишилось, а також учасники фольклорних колективів.

Працівниками закладів культури постійна увага приділяється роботі “народних” фольклорних колективів. На сьогодні 25 мають звання “народний” і 2 “зразковий”. Колективи очолюють 94 спеціалісти, із них 18 мають повну вищу освіту, 38 — фахову, 26 — без фахової освіти, 12 — працюють без освіти. Із загальної кількості керівників 51 працюють на громадських засадах.

З метою популяризації культурного надбання українського народу фольклорні колективи беруть активну участь у проведенні різноманітних культурно-мистецьких заходів - святах за народним і церковним календарем, театралізованих, обрядових дійствах. В клубних закладах створені світлиці та вітальні, де зібрані предмети національного побуду, проводяться заходи з використанням народних обрядів та звичаїв, які прийшли до нас від наших пращурів та обрядові дійства сучасності.

Крім українського фольклору своє національне мистецтво зберігають і популяризують фольклорні колективи національних меншин, яких в області налічується 25 (у переважній більшості болгарські). Колективи тісно співпрацюють з громадськими товариствами національних меншин, благодійними фондами.

Протягом року фольклорні колективи області взяли участь у Всеукраїнських та Міжнародних мистецьких фестивалях. Кращі фольклорні колективи представляють наш Запорізький край на всеукраїнських та міжнародних фестивалях.

Усі працівники культури клубних закладів і установ культури області доклали чималих зусиль до збереження народних традицій. Розглянемо детальніше роботу фольклорних колективів міст і районів області та основні заходи народознавчого спрямування:

Бердянський район: У 2016 році на базі Осипенківського СК створено український фольклорний ансамбль “Обрій” (керівник — Тристан В.В.). В с. Андрівка фольклорні колективи “Ластовіца”, “Цветніца” Андрівського БК і “Трендафіл” Троянівського СК співпрацюють із районним національно-культурним товариством “Бодрак”. Колективи беруть участь у проведенні свят за народним календарем - “Колда”, “Сурва” та інших святах болгарської культури. 17 жовтня в с. Андрівка пройшов Малий Болгарський собор — свято болгарської культури і побуту.

Проведено цикл свят до Різдва Христового: “Яскрава зірочка зійшла, свята вечеря підійшла” (Азовський СБК); “Різдво Христове” (Осипенківський СК); вертепи в клубних закладах Андівської, Троянівської, Новопетрівської сільських рад; “Ой, радуйся, земле” (Дмитрівський СБК); привітання з різдвяними святами трудових колективів та мешканців сіл району; свято Маланки на території Берестівської СОТГ; театралізовані вечори “Щедра Маланка” (Миколаївський, Троїцький СБК); Різдвяні вечорниці (Старопетрівський СК); щедрування “Селом походжаємо, щастя вам бажаємо” (Червонопільський БК № 2). Традиційно проводиться свято Масляної неділі (Осипенківський, Азовський СБК); Івана Купала (заклади культури Берестівської СОТГ, Осипенківської сільської ради); театралізоване дійство “Ой, зав”ю віночок та пущу на бистру воду” (Азовський СБК); святкування Пасхи в Троянівському СК та ін.

Більмацький район: На базі народного любительського об”єднання “Ветеран” (керівник заслужений працівник культури Панасевич Г.М.) Більмацького РБК плідно працює фольклорний колектив “Цілюще джерело”, який є окрасою багатьох заходів селища і району. Вже 5 років цей колектив бере участь у Фестивалі народної творчості в рамках Національного Сорочинського ярмарку. У репертуарі колективу пісні, які зберігають народні звичаї, обряди українського народу.

Учасниці фольклорного колективу “Горлиця” Мар”янівського СБК із задоволенням беруть участь у місцевих культурно-мистецьких заходах та засіданнях любительського об”єднання “Берегиня”. Репертуар колективу постійно поповнюється новими “перлинами” із скарбниці народу.

Учасники фольклорного колективу “Вершинські переспіви” Вершинського СБК, не зважаючи на поважний вік, брали участь у місцевих культурно-мистецьких заходах (до Дня Перемоги, Дня незалежності, святі Івана Купала, новорічних і різдвяних заходах). У 2016 році був записаний диск із 12 піснями колективу.

На території Смирновської ОТГ проведені колядки, різдвяні привітання жителів громади; народні свята Василя та Маланки - “Господине, пусти щедрувати” (Титовський СБК); театралізоване дійство з обрядом “водіння кози”, щедрівки.

Василівський район: Проведені обрядові дійства до народних свят: маланкування “Ой, чи є, чи нема пан-господар вдома?”, “Меланка ходить, козу водить”(Щербаківський СК); театралізоване дійство “Проводжаємо масляну” (М-Білозерський СБК № 2); до свята Трійці “Заквітчаймося рутою-травою”; до дня Катерини “Доля, іди до мене вечеряти!” (Кам”янський СБК); театралізоване дійство до Дня Св. Миколая “Він людям робить добро” (Кам”янський СБК); театралізоване дійство “Сватання по-верхньокриничанські” (В-Криничанський СК); районне свято “Купальські чари” в с. Мала Білозерка.

Три фольклорних колективи - “Струни серця” Василівського ЦКД (керівник Бедрик С.В.), “Водограй” Балківського СК (керівник Дон Н.І.) і народний фольклорний колектив “Хуторяночка” Малобілозерського СБК № 2 (керівник Червоненко О.В.) були запрошені на зйомки телевізійної програми “Фольк-music” (м. Київ).

Валентина Лисенко (Дніпрорудненський ПК “Гірник”) взяла участь у Всеукраїнському благодійному фестивалі народної творчості “Купальські зорі” (м. Гола-Пристань Херсонська обл.) - диплом за І місце.

Фольклорний колектив “Хуторяночка” здійснив виїзди в міста Дніпрорудне і Василівка на свято Масляної та в смт. Велика Білозерка на День села.

В картотеці звукозапису є записи збирачів фольклору, записи пісень фольклорних колективів, різдвяні та купальські пісні. Поповнено фольклорний фонд відео та фонозаписами. Виготовлено буклет фольклорних колективів міста та району.

Вільнянський район: Проведено обрядові свята: “Хай святиться-веселиться святая Йорданська водиця” за участю народних фольклорних колективів району та працівників ЗККТ; “Йордан-водичка, умий моє личко” (Новософіївський СБД); “Свято Водохреща” (Московський СБК); до Стрітення Господнього “Як лютий не лютуй, а на весну брів не нахмурюй!” (Купріянівський СБНТД); “Масляна запрошує на млинці та на проводи Зими” (Новософіївський СБД); “Прощавай Масляна-ласуха” (Нововасилівський СБНТД); театралізоване свято “Буде сите все село — свято Масляної пройшло” (Матвіївський СЦКД); “Свято Пасхи зустрічаємо, Христос воскрес — усіх вітаємо” (Матвіївський СЦКД); дитяче обрядове свято до Дня Св. Миколая та ін.

Великобілозерський район: З 6 по 14 січня проводились традиційні колядування, щедрування на території Червоної сільської ради за участю учасників клубних формувань СБК та вихованців недільної школи при Свято-Покровському храмі на чолі з настоятелем храму, ієреєм Олексієм; різдвяні привітання мешканців району “Добрий вечір тобі, пане-господарю” за участю фольклорного колективу “Вербиченька” (СК Вселикобілозерської сільської ради).

20 травня на базі РБК відбувся ювілейний вечір з нагоди 25-ї річниці створення фольклорного колективу “Вербиченька”.

У 2016 році на базі сільського клубу Великобілозерської сільської ради створений дитячий фольклорний колектив “Калинонька”.

Веселівський район: Новорічні щедрівки, вечорниці (Матвіївський СБК); обрядове свято “На Івана, на Купала” (Веселівський СК); театралізоване свято “Пущу вінок на бистру воду” (Корніївський СБК); свято борщу “Традиції одного села” (Корніївський СБК); театралізоване дитяче свято до Дня Св. Миколая “Святий Миколай — всіх дітей оберігай” (Новоуспенівський СБК); цикл свят за народним календарем — Масляна, Івана Купала, Покрова, Спас (Чкаловський БК).

Закладами культури Веселівської ОТГ спільно з духовенством проведено: свято Різдва Христового, Водохреща, Масляної “Масляна прийшла — млинців нам принесла”; різдвяні театралізовані дійства “Над Вертепом зірка стала” (Веселівський СБК, Широківський СБК); концертні програми до Христового Воскресіння “Пасхальне яєчко — зціляє сердечко”. У Веселівському СБК проведено театралізоване новорічне свято “Син Божий народився”; театралізований виступ до свята Василя “Коза до двору — хліб у комору!”; свято Масляної “Хто святкує разом з нами, пригощаємо млинцями”; обрядове і театралізоване дійство до Великодня “Пасхальний коровай”; театралізована вистава “Христос воскрес”.

Гуляйпільський район: Учасниками народного хору “Вольниця” (керівник — заслужений працівник культури Барбура Б.) РБК проведено “Обряд весілля”, “Козування”, колядки, щедрівки; вокальний ансамбль “Воздвижаночка” та театральний колектив “Маска” Воздвижівського СБК впроваджують обряди: “Перше закосичення”, “Обжинки”. Дитячий вокальний ансамбль “Джерельце” та театральний колектив Долинського СБК відродили обряд посвячення в козаки “Козацькому роду — нема переводу”.

Методичною службою виданий буклет обряду “Закосичення”.

м. Енергодар: Зразковий фольклорний колектив “Родослав” (керівник — заслужений працівник культури Синиченко В.М.) взяв участь у проекті “Схід-Захід разом” м. Львів; у регіональному фестивалі-конкурсі фольклорних та народних колективів до Дня Соборності України; у регіональному фестивалі народної творчості “Срібна Купальська роса” (с. Кутузівка Токмацького району); у Всеукраїнському фестивалі “Покрова на Хортиці” (м. Запоріжжя) та ін. культурно-мистецьких заходах.

Запорізький район: Проведені фольклорні театралізовані дійства: “Українські обрядові традиції” (с. Канівське), “Купальська роса” (с. Горлиця), “Щндрик, щедрик, щедрівочка..” (с. Шевченківське), “На зелені свята назбираю трави” (с. Відрадне), “Традиційна обрядова їжа та Святвечір в Україні” (с. Степне), “Зимові звичаї українського краю”, “Веснянки”, “Гаївки” (смт. Малокатеринівка) та ін.

Фольклорні колективи “Передзвін” (с. Степне) та “Канівчанка” (с. Канівське) продовжують відтворювати обряди реєстрації шлюбів за народними звичаями. Народний фольклорний ансамбль “Тавричанка” відтворює обряд українського автентичного весілля.

У січні фольклорний колектив “Горлиця” (с. Миколай-Поле) організував на базі КУ “Веселівський психоневрологічний інтернат” ЗОР святкову тематичну програму “Різдвяні зустрічі” для підопічних закладу.

За участю фольклорного колективу “Передзвін” (с. Степне) відбулося обрядове поздоровлення жителів села з Різдвом Христовим.

У липні проведено фольклорне свято “Прийшла до мене пора дівоча, я свою долю пізнати хочу”, під час якого народний фольклорний ансамбль “Тавричанка” (смт. Малокатеринівка) відтворив купальські обряди.

Народний фольклорний ансамбль “Тавричанка” Малокатеринівського БК (керівник — Бежан Л.О.) та народний вокальний колектив “Джерело” взяли участь у зйомках телевізійного проекту “Фольк-music” (м. Київ).

У травні народний фольклорний ансамбль “Тавричанка” Малокатеринівського БК взяв участь у І відкритому конкурсі-фестивалі мистецтв “Гуцульська родина” (м. Ясіня, Закарпатська обл.). У номінації “народна пісня” - “Лауреат ІІ ступеня”; у номінації “Авторська пісня” - диплом з відзнакою. 16-21.08.2016 колектив взяв участь у Всеукраїнському конкурсі фольклорних колективів в рамках проведення Сорочинської ярмарки (с. Великі Сорочинці, Полтавська обл.).

Кам’янсько-Дніпровський район: Фольклорні колективи району проводять велику роботу із пропаганди фольклору та народної творчості серед дітей та учнів навчальних закладів: в районному історико-археологічному музеї відбулась виставка старовинних експонатів, зібраних керівником та учасниками народного фольклорного колективу “Надвечір”я” (керівник - Г.І. Трошина) РБК; творчі зустрічі народного фольклорного колективу “Надвечір”я”: з учнями ліцею мистецтв “Дивосвіт” (с. Мала Білозерка); з творчою делегацією Угорщини під керівництвом відомого фольклориста Ніколаша Бота; з місцевими школярами на тему: “Фольклор — скарбниця українського народу” у районному історико-археологічному музеї. Проведені фольклорні ранки для дітей за участю народного фольклорного колективу “Джерело”: “Народна мудрість”, “Колискова від матусі”, “Український рушник”, “Верба і калина — символи України” (Водянський СК); зустріч народного фольклорного колективу “Хозяюшка” (РБК) з учнями гімназії “Скіфія” на тему: “Народна пісня — душа народу”; уроки народознавства на тему: “Як вірно колядувати та щедрувати” (фольклорний колектив “Дніпряночка” Новодніпровського СБК).

Проведено свята: Івана Купала на березі Каховського водосховища (Іванівський СК); свято Водохреща на березі Каховського водосховища (РБК); фольклорне дійство з Маланкою та козою “Україна колядує — колядує вся земля” (РБК); різдвяні привітання “Христос народився”, “Щедрик-ведрик” (усі СБК); фольклорне свято “Зелені святки” до Дня Св. Трійці (Великознам”янський СБК); свята: “Андріївські вечорниці”, “Від Миколи до Миколи” та обряд “Українське весілля у побуті” провів народний фольклорний колектив “Джерело” Водянського СК; театралізоване фольклорне свято “Масляна-розгуляй” (Водянський СК, Нововодянський СК, Благовіщенський СБК).

Народний фольклорний колектив “Надвечір”я” РБК взяв участь: у VІ Всеукраїнському фестивалі народної творчості “Червона калина”, м. Кривий Ріг — Гран-прі фестивалю; в обласному фестивалі народного мистецтва “Вольниця”, м. Гуляйполе — Гран-прі фестивалю; в обласному фестивалі “Пісня моєї родини”, м. Запоріжжя — Гран-прі.

Народний фольклорний колектив “Джерело” Водянського СК взяв участь у ІІІ Всеукраїнському конкурсі “Грай, музико!”, м. Мелітополь - ІІ місце.

Народний фольклорний колектив “Хозяюшка” взяв участь в обласному фестивалі народного мистецтва “Вольниця”, м. Гуляйполе — ІІІ місце.

м. Мелітополь: Народним болгарським фольклорним ансамблем “Балкани” (керівник — Мітєва А.М.) проведено: свято для дітей “Сурва година” (14.01); свято до Дня слов”янської писемності (24.05) та ін.

Колектив взяв участь: у Всеукраїнському молодіжному фестивалі національних культур “Віра. Надія. Любов” (22.10, м. Мелітополь); у регіональному молодіжному фестивалі болгарської культури “Младост” (18.06, м. Приморськ); у Всеукраїнському козацькому фестивалі “Покрова на Хортиці” (14.10, м. Запоріжжя); у ХІІІ Міжнародному болгарському фестивалі “С България в сърцето” (12-15.05, м. Каварна, Болгарія); у VІІІ Всеукраїнському соборі болгар (30-31.08, м. Белгород-Днестровський, Одеська обл.); а акції “Ніч у музеї” до Дня Європи (21.05, Мелітопольський краєзнавчий музей) та в інших місцевих культурно-мистецьких заходах.

Завдяки участі у грантових проектах колектив у 2016 році отримав комплекти нових болгарських костюмів для молодшої, середньої та старшої груп, які були замовлені в Болгарії і зроблені по авторським ескізам майстрів.

Караїмським фольклорним колективом “Джамаат” (керівник — Пушкар Ю.В.) проведено: дитячий новорічний ранок (11.01, музей “Кале”); наукова конференція пед. Університету (07.02, музей “Кале”); інтеркультурний концерт (09.02, музей “Кале”) та ін.

Колектив взяв участь: у міжнародному етнографічному фестивалі “Гусарська бульба” (01.10, с. Гусарка, Більмацький район); у Всеукраїнському фестивалі “Покрова на Хортиці” (м. Запоріжжя); у Всеукраїнському молодіжному фестивалі “Віра. Надія. Любов” (22.10, ПК Шевченка) та в інших місцевих культурно-мистецьких заходах.

Мелітопольський район: Окрасою району є народний аматорський фольклорний ансамбль “Веснянка” Д-Іванівського СБК (керівник — Сергєєва Т.А.), який відтворює місцеві автентичні пісні та традиції українського народу. Ансамбль систематично проводить пошуково-дослідницьку роботу в с. Д-Іванівка та в сусідніх селах — Нове, Садове, Зелене, Долинське.

Учасники народного аматорського фольклорного гурту “Чарівниці” Костянтинівського СБК (керівник — Овсянніков С.О.) вивчають та виконують зразки пісенного фольклору свого і інших регіонів України, відроджують традиційну народну обрядовість. У репертуарі колективу старовинний різдвяний обряд та інші обрядові дійства за народним календарем. Гурт взяв участь у Всеукраїнському науково-методичному семінарі “Інноваційні підходи розвитку художньо-творчої активності дітей дошкільного та молодшого шкільного віку в культурно-освітньому просторі” (ДПУ ім. Б. Хмельницького, м. Мелітополь).

Фольклорні колективи району взяли участь у ІІІ Всеукраїнському конкурсі виконавців-інструменталістів та фольклорних колективів “Грай, музико!”. Призові місця зайняли: народний аматорський фольклорний ансамбль “Веснянка” Данилоіванівського СБК — І місце; народний аматорський фольклорний гурт “Чарівниці” Костянтинівського СБК — ІІ місце у номінації “Фольклорні вокальні ансамблі з інструментальним супроводом”. Соліст-інструменталіст Микола Бєляєв (Вознесенський ЦК “Ольвія”) виборов “Гран-прі” і став лауреатом премії В.В. Грицаненка.

Народний ансамбль “Веснянка” взяв участь у зйомках телевізійної програми “Фольк-music” (19-22.10, м. Київ).

Народний аматорський ансамбль чеської пісні “Чехоградська Гудба” взяв участь у Всеукраїнському фольклорному фестивалі чехів України “Плес-2016”.

В рамках районного фестивалю народної творчості та фольклору “Степова симфонія відродження” проведено свято народної пісні “Українська пісня — диво незрівняне” (Всеукраїнський центр культури “Олівія”). На фестивалі проведені майстер-класи по оволодінню народними шумовими інструментами та по розучуванню побутових танців “Краков”як” і “Полька”.

Проведено свята: “Калита наша з жита сповита та й сонцем налита” (Терпіннівський СБК); “Дуже гарний наш Дідух, солом”яний в нього дух” (Новопилипівський СБК); “Співаймо та Христа прославляймо!” (Новенський СК); “Хай родиться в полі жито, тугим колосом налито” (Семенівський СБК); “Щастя, здоров”я бажаємо, з Новим роком вітаємо!” (Високівський СК); свято Калити за участю вихованців театральних колективів (Терпіннівський, Семенівський СБК, Новенський та Високівський СК); різдвяні вертепи, колядки, щедрівки; старовинний обряд освячення води на Водохреща “Хай не згаса Йорданський знак над нашим рідним краєм” біля цілющого джерела та дубу-патріарху (с. Терпіння); яблуневий ярмарок з народними іграми та розвагами до Преображення Господнього “Чудовий Спаса яблучного день!” (Спаський СК, Високівський СК, Новопилипівський СБК, Федорівський СК); театралізовані дійства на Стрітення “Проводи Зими”; свято Масляної (Вознесенський ЦК “Олівія”, Семенівський СБК, Садовський СК, Полянівський СК); купальське свято в с. Орлове.

В національних вітальнях проведено цикл культурно-мистецьких заходів народознавчого спрямування.

У грудні для керівників фольклорних колективів району відбувся практикум на тему: “Манера виконання соціально-побутових пісень. Автентичний спів” (викладач — Сергєєва Т.А.); проведено презентації методичних посібників, надавались консультації з питань фольклору, видано ряд методичних видань з фольклору.

Михайлівський район: Народний фольклорний колектив “Тавричанка” взяв участь у різдвяному концерті в ПК “Дніпроспецсталь”, а також у святковому концерті до Старого Нового року. Колектив провів обрядові дійства “Гаївки, веснянки” (01.05); програму до свята “Ой, на Івана та й на Купала”. Колектив взяв участь: у святковому концерті до Дня православної бабусі (м. Запоріжжя); в Андріївських вечорницях в храмі Андрія Первозванного (м. Запоріжжя); у місцевих КМЗ.

Проведено: свято до Різдва Христовго (РБК); різдвяні зустрічі школярів і молоді з представниками духовенства (Тимошівський, Роздольський, Пришибський, Плодородненський, Високівський, Любимівський СБК та Молодіжненський і Зразківський СК); різдвяні привітання, колядки і щедрівки за участю дитячого любительського об”єднання “Україночка” та вокального ансамблю “Калинонька” Любимівського СБК; проведені українські вечорниці у Плодородненському, Мар”янівському, Тимошівському та Роздольському СБК; традиційне свято Пасхи “Біля церкви на Великдень” спільно із фольклорним колективом “Тавричанка”, недільною школою та ін. (с. Роздол).

Новомиколаївський район: Проведено районне свято фольклору “Покрова по-Новомиколаївські”; концерт фольклорного колективу “Горлиця” Новомиколаївського РЦКД; вечір-портрет фольклорного колективу “Підгірняночка” - “Сива ластівка, сиве сонечко” (Підгірнянський СБК); вечір української пісні “Пісенний вінок Україні” (Новомиколаївський РЦКД); свято “Одна калина за вікном” (Барвінівський СБК); свято Стрітення “Прийди весно, прийди красна” (Тернуватський СБК); обрядове дійство “Зав”ю вінки та й на всі святки” (Трудовий, Зеленівський, Самійлівський сільські клубні заклади); свято “Хто вміє віночок вити, той вміє життя любити” (Різдвянський СБК); свято “Ой, на Івана, ой на Купала” (сільські заклади культури); обжинки “Хліб — усьому голова” (Трудовий СК); свято української вишиванки “ Цвітуть на Різдвянці вишиванки” (Різдвянський СБК); свято “На Іллі — новий хліб на столі” (Любицький СБК); свято “Спас іде — гостей веде” (Веселогаївський, Різдвянський СБК). Для дитячого фольклорного колективу “Ложкарі” пошиті костюми на суму 2900 грн.

Оріхівський район: Народний колектив “Вечірня зіронька” та зразковий фольклорний колектив “Червона калина” Оріхівського СБК взяли участь у зйомках телепрограми “Село VIE” (м. Запоріжжя) та презентували різдвяні колядки та щедрівки за традиціями Оріхівського краю; народний аматорський фольклорний колектив “Токмачаночка” Малотокмачанського СБК (керівник — Ганна Левченко) взяв участь у VМіжнародному фестивалі етнографічних регіонів України “Родослав” (24-25.09, м. Івано-Франківськ); колектив “Токмачаночка” взяв участь у фестивалі козацтва в с. Новоолександрівка; зразковий фольклорний колектив “Червона калина” взяв участь у пісенному фестивалі-конкурсі “Пісня моєї родини” (м. Запоріжжя);

у Всеукраїнському фестивалі “Покрова на Хортиці” взяли участь народний аматорський вокальний ансамбль “Вечірня зіронька” та молодіжний ансамбль “Спецефект” Малотокмачанського СБК.

Проведені народні свята з використанням елементів обрядовості: Різдво Христове, Водохреща, Великдень, Зелені свята, храмові свята, Покрова, свято Івана Купала; свято Трійці “Фольклорний калейдоскоп” в с. Мирне; свято Масляної (ЗККТ).

Матеріальна база фольклорного колективу “Токмачаночка” поповнилася новими сценічними костюмами на суму 30 тис. грн.

Пологівський район: За участю фольклорних колективів проведено: фестиваль народного мистецтва і благодійне виставково-ярмаркове дійство “Спас іде — гостей веде”; районний огляд фольклорних колективів “Джерело”; районний фестиваль-конкурс пісенно-поетичної творчості “Злет натхнення”; фестиваль хореографії “Союз” збирає друзів”; театралізоване свято “Ой та славна Масляна в двір наш заїжджа”; фольклорні свята: “Свята щедрі на Маланки”, “Ой, весела Масляна”, “Ой, на Купала нічка мала”, “Дарунки Святого Миколая”, “Різдвяні передзвони; святкове ярмарково-концертне дійство “Славімо Великдень”; вечорниці “На Андрія робиться дівкам надія”, “Ой, весна ти днем красна” та ін.

Учасники танцювального колективу “Світанок”, вокального тріо “НЛО” Вербівського СБК та вокального колективу “Калина” Григорівського СБК взяли участь у регіональному фестивалі народної творчості “Срібна купальська роса” (Токмацький район).

Придбано жіночі костюми для учасниць вокального колективу Вербівського СБК на суму 22625 грн. та українські народні костюми для учасників вокального колективу Федорівського СБК на суму 30 тис. грн.

Приазовський район: В ЗККТ проведено: традиційне районне свято для дітей до Дня Св. Миколая з народними іграми і розвагами; традиційне свято чаю в с. Нововасилівка; різдвяно-новорічні свята; Масляна; народне болгарське свято “Бабин день”; обрядове свято болгар “Сурва”; ювілейний захід болгарського фольклорного колективу “Чушмелий” (Степанівський 2 СК); Великдень; обряд “Викуп нареченої” (Дунаївський СК); “В ніч на Івана, та й на Купала” (Миколаївський СК, Воскресенський СБК); українські вечорниці (Гамівський СБК); обрядове болгарське свято виноробів “Трифон-заризан” (Ботієвський СБК); обрядове болгарське свято “Баба Марта бырзала, мартенички вырзала» (Ботієвський СБК); зустріч болгарських родин “Когда семья вместе, сердце на месте” (Ганнівський СК); фольклорно-мистецьке свято “Вита баница фамилна” (Ботієвський СБК); фольклорно-мистецьке подвір”я “Духовна єдність поколінь” (Миколаївський СК); свято болгарської пісні “Да запеем наши любимите песни на българите” (Степанівський 2 СК); та ін.

Народний болгарський фольклорний колектив “Сидянки” Ботіївського СБК (керівник- Жейнова Л.Г.) взяв участь: у Всеукраїнському етнонаціональному болгарському Соборі (м. Белгород-Дністровський, Одеська обл.); відкритті Днів болгарської культури, присвячених 155-річчю переселення болгар на землі Таврії (м. Бердянськ); фестивалі “Мелітополь — інтер-культурне місто” (м. Мелітополь).

Фольклорний албанський колектив “Ружо аверди” Гамівського СБК (керівник - Береза Ж.В.) взяв участь в урочистостях з нагоди незалежності Республіки Албанія (02.12, м. Київ).

Видано 4 фольклорні збірки та збірка рецептів болгарських страв.

Приморський район: проведено районне свято “Слов”янський родовід” (с. Петрівка); в якому взяли участь усі фольклорні колективи району; театралізоване свято до Різдва Христового “Під різдвяною зіркою” (РБК); районні театралізовані свята “Українська Масляна” в с. Інзівка; “На Івана, на Купала” в с. Юр”ївка; регіональний фестиваль духовного співу церковних хорів Бердянської єпархії “Великодні дзвони”; районне театралізоване свято “Покровський хоровод” до Дня Покрови (с. Борисівка). В болгарських селах району постійно проводяться свята: “Ой, Коладе, мой Коладе”, “Сурва година”, “Пеперуда Ляда”, “Василев ден”, “Бабин ден”, “Трифон Заризан” та ін.

Заклади культури працюють в тісному контакті з болгарськими національно-культурними центрами, приймають активну участь у заходах: День визволення Болгарії від Османського іга; День слов”янської писемності та культури; у болгарському святі приходу весни “Честита баба Марта”; Міжнародному молодіжному фольклорному соборі “С България всърцето”; І регіональному болгарському юнацькому фестивалі “Младост” дитячих болгарських колективів культурно-просвітницьких центрів.

Молодші учасники дитячих фольклорних колективів “Врътеница” та “Вайсал” із задоволенням приймають участь у старовинному обряді “Лазарки”. Діти обходять домівки рідного села, вітають господарів співами і танцями, щоб у новому році був добрий врожай та міцне здоров”я та приймають дарунки-солодощі від вдячних господарів.

Вокально-хореографічний колектив “Іскра” дитячої недільної школи болгарського культурно-освітницького центру с. Мануйлівка взяли участь у зйомках новорічно-різдвяної програми телепроекту “Фольк-music” (м. Київ).

В рамках семінару клубних та бібліотечних працівників району, присвяченого 155-річчю переселення болгар із Бессарабії в Таврію відбувся тематичний захід під час якого було презентовано книгу директора Бердянського краєзнавчого музею Ноздріної Л.Ф. “Пісенний фольклор болгар “Приазов”я” і книги Ганни Міхіної “Антропонимия болгарской диаспоры северного Приазовья”.

У травні народний самодіяльний болгарський фольклорний колектив “Врътеница” Гюнівського СБК й Преславська воскресна школа ім. Дж. Атанасова, танцювальний колектив “Преславско слънчице” культурно-просвітницького болгарського центру взяли участь у молодіжному фестивалі “С България в сърцето” (м. Каварна, Республіка Болгарія). Колектив здобув три премії і золоті статуетки в номінаціях “Містер фольклор” і “Місіс фольклор”. Колектив “Гармонія” Преславського СБК представляв Приморський району в м. Токмак на регіональному фестивалі “Срібна купальська роса”. У серпні болгарське тріо “Герданче” Коларівського РБК взяли участь у Всеукраїнському фестивалі національних культур “Таврійська родина — 2016” (м. Генічеськ, Херсонська обл.). У вересні фольклорний колектив РБК “Фольклорна магія” взяв участь у болгарському соборі (м. Белгород-Дністровський, Одеська обл.). Народний фольклорно-етнографічний колектив “Вайсал” Лозуватського СК взяв участь у Всеукраїнському фестивалі “Покрова на Хортиці” (м. Запоріжжя).

Токмацький район: Проведено заходи: сільські посиденьки за мотивами українських свят та обрядів “Новий рік з Маланкою і Василем” (Долинівський СК); міськрайонне свято гармоні і частівки “Нам гармошечка співає — свою душу відкриває” (Токмацький МБК); обрядове дійство “Великодні вітання” (Новопрокопівський СБК); День вишиванки з театралізованою ходою і концертом (м. Молочанськ); регіональний фестиваль народної творчості “Срібна Купальська роса” (с. Кутузівка); театралізоване свято до 25-ї річниці незалежності України “Ти будеш жити Україно, в моєму серці ти єдина” (м. Молочанськ); календарні свята та обряди зимового циклу: “Свят-вечір”, “Колядування”, “Зірка”, “Маланка”; народне свято “Закликання весни” та ін.

Самодіяльний фольклорний колектив “Лявониха” Очеретуватського СБК популяризує українські та білоруські народні пісні та обряди: “Сватання”, “Вяселле”, “Хрестини”, “Колядування”, “Маланка”.

м. Токмак: За участю народних колективів проведено народні свята: “Хай щедрівка й коляда в кожну хату загляда” з обрядовим дійством “водіння кози”, колядками, щедрівками; свято Масляної з елементами обрядовості; обрядове дійство на Трійцю “водіння куста”, “кумування”; свято “Миколай до нас іде” з елементами народних звичаїв за участю дитячої театральної студії.

Народний фольклорний ансамбль “Веселка” (керівник — Макаренко Л.А.) презентував проведення “Ковальського свята”. Також цей колектив взяв участь у регіональному фестивалі народної творчості “Срібна Купальська роса” (с. Кутузівка); у обласному фестивалі народної творчості “Вольниця” (м. Гуляйполе); у обласному новорічно-різдвяному фестивалі (м. Запоріжжя).

Розівський район: В ЗККТ проведено: районний огляд театральних колективів в рамках Масляної (Маринопільський СБК); 20-річчя фольклорного колективу “Вербиченька” (РЦКД); районне свято “Ой, на Івана та й на Купала” (РЦКД); свята сіл (по району); районний фестиваль народної творчості “Чисті джерела” (РЦКД); Дні національної культури у Розівському районі (листопад); благодійний концерт за сприяння ФГТУ (м. Маріуполь) за участю фольклорних колективів грецьких національно-культурних товариств Донецької обл. (на базі Новомлинівського СБК); різдвяний вертеп з привітаннями бійців 79-ї окремої десантної бригади ЗСУ та місцевих мешканців (РЦКД) та ін.

Чернігівський район: Незважаючи на відсутність фольклорних колективів в районі в ЗККТ проведено: Різдвяні вертепи: “Щедрий вечір, добрий вечір”; свято “Різдвяні зустрічі” (Верхньотокмацький СБК); обрядове дійство спільно з духовенством “Водичко Йорданська, зціли нас” (Ільїнський СБК); вітання односельчан “Свято Водохреща” (Новополтавський СБК); показовий захід “До нас Масляна прийшла та млинці принесла” (Просторівський СБК); народознавче свято “Масляну гуляємо — весну зустрічаємо” (Хмельницький СБК); театралізоване фольклорне свято “Прийди, весно, з радістю” (Довгинський СБК); дійство “Малиново дзвони гудуть” до Великодня (Новомихайлівський СБК); фольклорно-етнографічні свята до Трійці: “Зелене свято завітало” (Ільїнський СБК); “Зелена неділя” (Просторівський СБК); народознавче свято “Зеленими ьарвами вирує життя” (Обіточненський СБК); народознавче свято “Ой, на Купала нічку не спала” (Хмельницький СК); цикл дитячих свят до Дня Св. Миколая.

У НовомихайлівськомуСБК, Владівському СПК практикується урочисте проведення весільних обрядів. У Ільїнському, Широкоярському, Обіточненському СБК проводились обряди проводжання новобранців до служби в ЗСУ.

Якимівський район: Проведено:новорічно-різдвяні вертепи “Христос народився, славимо його!” (Кирилівський СБК № 1, № 2); колядки “Ходить коляда вулицями села” (Атманайський СБК); віншування односельців “Добрий вечір, пане господарю!” (М. Горьківський, Володимирівський, Атманайський, Шелюгівський, Переможненський, Чорноземненський СБК); розваги до Великодня (Кирилівський СБК № 2, Переможненський, Розівський СБК, Вовчанський СК); театралізоване свято “Іванів день, Купали ніч” (Охрімівський СБК);традиційне свято Якимівського району (26 вересня); вечорниці (Володимирівський, Давидівський, Охрімівський СБК, Якимівський РБК); свята сіл; вечорниці “В гостях у Параски” (Володимирівський СБК) та ін.

Народний фольклорний циганський колектив “Хітана” (керівник — Саркісова Г.В.) взяв участь у Сорочинському ярмарку (Полтавська обл.) та у регіональних КМЗ.

Стан розвитку фольклорного жанру у деяких районах області викликає занепокоєння. На сьогодні існує ряд проблемних питань, що гальмують його розвиток. Головні з них — відсутність спеціалістів як в районних центрах (методистів з фольклору), так і в клубних закладах сільської місцевості (художніх керівників, акомпаніаторів). Друга причина, яка стримує розвиток жанру фольклору - це питання навчання кадрів керівників фольклорних колективів та створення належних умов для розвитку колективів. Фольклорні колективи, окремі виконавці мають якомога повніше представляти пісні, обряди, звичаї свого краю, села. Помітно зменшується кількість постійних учасників, немає зацікавлення молоді, подекуди немає акомпаніаторів колективів, які у переважній більшості є одночасно керівниками фольклорних колективів. Сценічні костюми потребують оновлення.

Своє головне завдання сьогодні ми вбачаємо у зосередженні зусиль на подальшому розвитку української народної пісні, відродження фольклорних традицій нашого краю, на створенні належних умов для пошуку в кожному селі та селищі автентичного фольклору, реалізації конкретних акцій з відродження духовної скарбниці нашого народу.

 Розвиток декоративно-прикладного

та образотворчого мистецтва області

Наша овіяна козацькою славою земля — невичерпне джерело для народної творчості. Духовна пам'ять поколінь втілена в неповторних виробах декоративно-прикладного мистецтва, які створюють народні умільці Запорізької області, зберігаючи самобутність та унікальність нашого козацького краю. Яскравим свідченням тому є 1964 виставок (325800 відвідувачів), які проходили протягом 2016 року в містах і районах області. З них 829 дитячих виставок (присутніх дітей 85300).

ОМЦКіМ тісно співпрацює із творчими об'єднаннями, яких налічується 23 (295 учасників), Запорізьким відділенням Спілки майстрів народного мистецтва України, індивідуальними майстрами у напрямку збереження і популяризації традиційного народного мистецтва Запорізького краю.

Станом на 01.01.2017 року в Запорізькій області діє 1674 майстрів декоративно-прикладного та образотворчого мистецтва, зі званням “майстер народного мистецтва” - 35 осіб. Протягом року майстри брали активну участь у проведенні культурно-мистецьких заходів (виставок, майстер-класів, засіданнях клубів за інтересами та ін.).

В області розповсюджені такі види ДПМ: вишивка, різьба по дереву, в'язання гачком та спицями, бісероплетіння, вироби з солоного тіста, підлаковий художній розпис, витинанка, макраме, народна лялька та м'яка іграшка, флористика, hand made. Зменшилась кількість майстрів, які займаються традиційними видами народного мистецтва - гончарством, ковкою, ткацтвом, килимарством, писанкарством, випилюванням, художньою обробкою металу. Набирає популярності квіллінг, модульне орігамі, канзаші, вишивка стрічками, лялькарство, декупаж, печворк та ін.

В закладах культури клубного типу працює 80 колективів декоративно-прикладного та образотворчого мистецтва (у 2016 році - 41), в яких займаються 1380 учасників, з них 63 — дитячих (1201 дітей). У порівнянні з минулим роком збільшилась кількість дитячих гуртків (у 2016 — 37). У Василівському районі створено 2 дитячих гуртка (1 — ДПМ у Приморському СК і 1 — образотворчого мистецтва у Плавнівському СК).

У звітному році знаковою подією була обласна культурно-мистецька акція “Запорізькі обереги”, яка проводиться за підтримки Департаменту культури, туризму, національностей та релігій Запорізької облдержадміністрації та щороку об’єднує творчих особистостей різного віку, статі, покликання, реалізуючи свою головну мету – збереження, популяризацію і подальший розвиток традиційного народного мистецтва. Патріотизмом та великою любов’ю до рідної України сповнені роботи учасників акції “Запорізькі обереги”, які експонувались протягом року під час проведення обласних культурно-мистецьких заходів:

- першого Запорізького туристичного фестивалю-ярмарку та презентації Всеукраїнського етнофестивалю “Гетьманщина” (21травня);

- тематичних виставок майстрів народного мистецтва Запорізької області у Запорізькому академічному обласному українському музично-драматичному театрі ім. В.Г. Магара (22 серпня) та на площі Фестивальній (24серпня);

- культурно-мистецького проекту “Запоріжжя UA” (27 серпня);

- VІІ Всеукраїнського фестивалю “Покрова на Хортиці” на території історико-культурного комплексу “Запорозька Січ” Національного заповідника “Хортиця” (14 жовтня).

В обласних заходах взяли участь близько 250 провідних майстрів з міст і районів Запорізької області, зокрема: обласного осередку Національної Спілки майстрів народного мистецтва України, який у цьому році відзначив 25-річчя з дня створення (голова – Олександр Москаленко); творчого об’єднання майстрів української народної вишивки «Цвіт калини» (керівник – заслужений майстер народної творчості України Роза Кутасевич); гро- мадської організації «Запорізький колорит» (голова – Наталія Бабенко); творчого об’єднання «Самоцвіти Запоріжжя» (керівник – Лариса Васильєва).

22 серпня в рамках святкування 25-ої річниці незалежності України в Запорізькому академічному обласному українському музично-драматичному театрі ім. В.Г. Магара відбулась тематична виставка, презентована в 4-ох експозиціях.

У містах та районах області були проведені такі заходи:

Бердянський район: виставка “Перлини Бердянщини” на території Андріївської селищної ради; персональні виставки майстрів в с. Трояни: Росоловського О.В. - “Про що розповість дерево” та Тельчарової О.С. - “Вишитий рушник — дзеркало моєї душі”; в клубних закладах проведено виставки дитячих малюнків: “Дитячі мрії” (Андріївський СБК), “Україна понад усе” (Осипенківський СБК).

Більмацький район: виставка “Містечко майстрів” (РБК);виставка до міжнародного жіночого дня;виставка в рамках творчого звіту району;виставка квіткових композицій “Букет захисникові” (РБК) та ін.

У травні 18 учасниць районного любительського об'єднання “Гармонія” взяли участь у тематичній виставці “Великодні дзвони” (м. Приморськ). Цікаво пройшла зустріч-презентація з майстринями Пологівського району у Пологівському районному музеї. Під час зустрічі 12 учасниць любительського об'єднання “Гармонія” познайомились з творчістю і техніками місцевих майстринь. Четверо учасниць цього об'єднання також взяли участь у Азовському міжнародному фестивалі творчості інвалідів “Повір у себе” (м. Бердянськ). Майстриня із с. Сміле Чєрномазова Л.М. взяла участь у регіональній виставці в рамках обласного Покровському ярмарку (м. Запоріжжя). Виставку в рамках міжнаціонального фольклорно-етнографічного фестивалю “Гусарська бульба” прикрашали роботи 6 місцевих майстринь.

Василівський район: районні виставки: “Різдвяний вернісаж”; “Даруємо всі квіти вам, любі жінки”; “Сонячний Великдень”; “В рушниках та калині розквіта Україна” до 25-р. незалежності України; до Дня визволення міста та району; “Дружна родинонька” до Дня матері та української родини (Підгірненський СБК); “Писанкове диво” (М-Білозерський СБК №1) та ін. Кращі роботи майстрів були представлені на виставці-ярмарку в рамках святкування Масляної. Під час заходу був проведений майстер-клас із виготовлення ляльки-мотанки.

Кращі майстри — Братищенко В.В., Дмитренко З.В., Запара В.І., Несіпор Ю.В., Карпенко Л.І., Берзенко Н.В. взяли участь у обласному Покровському ярмарку (м. Запоріжжя).

Великобілозерський район: виставки: “Сяють наші писаночки, як весняні квіточки”; “Майстри мистецтв — рідному краю”; “Перлини рідного краю”; “Смерекова хата, батьківський поріг”; “Вони дарують радість людям” та ін. Проведено 2 майстер-класи за напрямами: бісероплетіння, витинанка, плетіння гачком.

Вільнянський район: проведенопарад вишиванок “Цвіт вишиванки” та виставка “Рідний край, де ми живемо, Україною зветься”; “Козацька держава — наша гордість і слава!” та ін. Дитячий гурток ДПМ Вільнянського РБК (керівник Кагадєй І.В.) оформили виставки своїх робіт під час проведення масового заходу до Дня незалежності України та виставці в рамках обласного Покровського ярмарку (м. Запоріжжя).

Гуляйпільський район: виставки: “Україна-вишиванка” за участю членів любительських об'єднань - “Умілі ручки” Долинського СБК (керівник Анна Шарова), “Чарівниця” Воздвижівського СБК (керівник Анастасія Новаковська), “Українська лялька”, “Бісероплетіння”, “Орігамі” Верхньотерсянського СБК (керівник Олена Мофа).

На базі районного краєзнавчого музею відкрилась постійнодіюча виставка “А над світом українська вишивка цвіте” на якій представлені роботи майстринь любительського об'єднання “Шедеври Гуляйпілля” (керівник Жовніренко В.О.). Це — вишиті рушники, ляльки-мотанки, портрети Т.Г. Шевченка та Н.І. Махна, в'язані гачком ляльки-козаки та ін.

19 травня традиційно в Гуляйполі проводиться свято Вишиванки в рамках якого проводиться виставка робіт майстрів народного мистецтва.

Традиційними є виставки в рамках районного фестивалю “Грона творчості”, присвяченого Дню незалежності України; в рамках святкуваннях дня визволення міста та району “Мистецький вінець Україні”; в рамках щорічного фестивалю сім'ї; обласного фестивалю “Вольниця” та ін.

Запорізький район: виставки українських вишиванок, одягу, рушників - “Широківські шедеври” (с. Широке), “Вишиванки на полотні” (с. Августинівка), “Рушник на долю” (с. Новоолександрівка), “Два кольори” (смт. Балабине); виставки картин - “Пейзажі рідного села” Корченка Ж.Л., “Краса Кримських пейзажів” (смт. Балабине), “Пейзажі на полотні”, “Щедрі дарунки матінки-природи” (с. Степне), “Моя вишнева Україна” Капелюшного І.С., “Чаклунка осінь” Ткаченка А.І. (с. Новоолександрівка); виставка дитячих робіт із солоного тіста - “Новорічна фантазія” (смт. Кушугум), “Прикраси своїми руками” (с. Веселянка), “Державна символіка — Тризуб” (с. Лисогірка), “Наші сільськогосподарські тварини” (с. Новопетрівка), “Різдвяний вертеп” (с. Шевченківське); виставка виробів із бісеру - “Чисті роси” (с. Новоолександрівка), “Бісеропад” (с. Юльївка), “Дитячі руки творять дива” (с. Мар'ївка), “Чарівні руки” (с. Веселянка); численні виставки з природних матеріалів та текстильних виробів.

Майстер-класи: Анастія Якубіна провела майстер-класи із виготовлення ляльок-мотанок “Капустка” (“Вепська”), виробів із солоного тіста, оберегів із соломи та “купальських вінків”;

Майстер ДПМ з об'ємного моделювання кораблів Сергій Слоневський (Новоолександрівський БК) взяв участь у містечку майстрів в рамках Всеукраїнського козацького фестивалю “Покрова на Хортиці”.

 

Отже, на сьогодні перед обласним методичним центром культури і мистецтва постає першочергове завдання - збереження й розвиток соціально-культурного потенціалу регіону з метою організації інтегрованого, поліфункціонального за своїм змістом закладу, який би об'єднав ініціативи та надбання всієї області. Відтак, для досягнення даних завдань необхідно:

- підтримувати різноманітність творчих процесів у просторі культури, паралельно з урахуванням традиційних особливостей української культури: створювати умови для виявлення та просування молодих талантів, сприяти розвитку сучасного мистецтва усіх напрямків, розвитку творчих аматорських об'єднань, підтримувати сучасну молодіжну культуру, розвиток народної творчості та ремесел;

- підвищувати статус соціально-культурної діяльності в системі цінностей українців, організовуючи різноманітні за формою та змістом соціокультурні заходи (“просування” фестивального туризму);

- формувати сучасну систему підвищення кваліфікації працівників культури області;

- модернізовувати послуги в соціально-культурній сфері для всіх груп населення: запроваджувати соціологічні опитування, спрямовані на вивчення інтересів та запитів населення, комунікативних та інтерактивних засобів;

- залучати в соціокультурну сферу недержавні джерела фінансування (участь у грантових програмах).

  

В.о. директора обласного методичного

центру культури і мистецтва                                                                                                       О.М. Герман

ДОДАТОК ДО РІЧНОГО ПЛАНУ ЗАКУПІВЕЛЬ, ЩО ЗДІЙСНЮЮТЬСЯ БЕЗ ПРОВЕДЕННЯ ПРОЦЕДУР ЗАКУПІВЕЛЬ НА 2017 РІК 

Комунальна установа «Обласний методичний центр культури і мистецтва» Запорізької обласної ради, ЄДРПОУ 05481518

(найменування замовника, код за ЄДРПОУ 

Предмет закупівлі

Код КЕКВ

(для бюджетних коштів)

Очікувана вартість

предмета закупівлі

Процедура закупівлі

Орієнтований початок

проведення

процедури закупівлі

 

Примітки

1

2

3

4

5

6

Код ДК 021:2015 – 09100000-0 «Паливо» придбання талонів на паливо

2210

25290,00 грн.

(двадцять п’ять тисяч двісті дев’яносто грн.. 00 коп.)

-

Березнь 2017 р.,

липень 2017 р.

п.5 ч.1 ст.4 Закону України від 24.05.2012 р. №4851-VI «Про особливості здійснення закупівель в окремих сферах господарської діяльності» (зі змінами)

 

 

 

 

 

 

Код ДК 021:2015 – 19440000-2 «Синтетичні нитки та пряжа» нитки для шиття документів

2210

80,00 грн.

(вісімдесят грн.. 00 коп.)

-

Лютий 2017 р.

п.5 ч.1 ст.4 Закону України від 24.05.2012 р. №4851-VI «Про особливості здійснення закупівель в окремих сферах господарської діяльності» (зі змінами)

 

 

 

 

 

 

Код ДК 021:2015 – 19510000-4 «Гумові вироби» рукавички гумові

2210

152,00 грн.

(сто п’ятдесят дві грн.. 00 коп.)

-

Лютий 2017 р.

п.5 ч.1 ст.4 Закону України від 24.05.2012 р. №4851-VI «Про особливості здійснення закупівель в окремих сферах господарської діяльності» (зі змінами)

 

 

 

 

 

 

Код ДК 021:2015 – 19640000-4 «Поліетиленові мішки та пакети для сміття»

2210

102,00 грн.

(сто дві грн.. 00 коп.)

-

Лютий 2017 р.

п.5 ч.1 ст.4 Закону України від 24.05.2012 р. №4851-VI «Про особливості здійснення закупівель в окремих сферах господарської діяльності» (зі змінами)

 

 

 

 

 

 

 

1

2

3

4

5

6

Код ДК 021:2015 – 22120000-7 «Видання» методичні матеріали, дипломи (лауреата), дипломи, подяки, збірки, інформаційно-методичні збірники

2210

38880,00 грн.

(тридцять вісім тисяч вісімсот вісімдесят грн.. 00 коп.)

-

Протягом 2017 р.

п.5 ч.1 ст.4 Закону України від 24.05.2012 р. №4851-VI «Про особливості здійснення закупівель в окремих сферах господарської діяльності» (зі змінами)

 

 

 

 

 

 

Код ДК 021:2015 – 22160000-9 «Буклети» буклет-програмка

2210

3000,00 грн.

(три тисячі грн.. 00 коп.)

-

Березень 2017 р.

п.5 ч.1 ст.4 Закону України від 24.05.2012 р. №4851-VI «Про особливості здійснення закупівель в окремих сферах господарської діяльності» (зі змінами)

 

 

 

 

 

 

Код ДК 021:2015 – 22200000-2 «Газети, періодичні спеціалізовані та інші періодичні видання і журнали» періодичні видання

2210

10765,00 грн.

(десять тисяч сімсот шістдесят п’ять грн.. 00 коп.)

-

Червень 2017 р., листопад 2017 р.

п.5 ч.1 ст.4 Закону України від 24.05.2012 р. №4851-VI «Про особливості здійснення закупівель в окремих сферах господарської діяльності» (зі змінами)

 

 

 

 

 

 

Код ДК 021:2015 – 22410000-7 «Марки»

2210

190,00 грн.

(сто дев’яносто грн.. 00 коп.)

-

Лютий 2017 р.

п.5 ч.1 ст.4 Закону України від 24.05.2012 р. №4851-VI «Про особливості здійснення закупівель в окремих сферах господарської діяльності» (зі змінами)

 

 

 

 

 

 

Код ДК 021:2015 – 22460000-2 «Рекламні матеріали, каталоги товарів та посібники» виготовлення емблеми конкурсу «Обєднаймося ж, брати мої!», каталогів, афіш, запрошень, програмок та програмок-єврофлаєр, програмок-запрошень та прапорців

2210

92149,00 грн.

(дев’яносто дві тисячі сто сорок дев’ять грн.. 00 коп.)

-

Протягом 2017 р.

п.5 ч.1 ст.4 Закону України від 24.05.2012 р. №4851-VI «Про особливості здійснення закупівель в окремих сферах господарської діяльності» (зі змінами)

 

 

 

 

 

 

 

Код ДК 021:2015 – 22810000-1 «Паперові чи картонні реєстраційні журнали» канцелярська та алфавітна книги, папір для нотатків неклейкий, журнали реєстрації інструктажів: з охорони праці на робочому місці; з питань пожежної безпеки

2210

286,00 грн.

(двісті вісімдесят шість грн.. 00 коп.)

-

Лютий 2017 р.

п.5 ч.1 ст.4 Закону України від 24.05.2012 р. №4851-VI «Про особливості здійснення закупівель в окремих сферах господарської діяльності» (зі змінами)

 

 

 

 

 

 

1

2

3

4

5

6

 

Код ДК 021:2015 – 22820000-4 «Бланки» подорожні листи службового легкового автомобіля, подяки, грамоти, бланки глянцеві без надпису, дипломи

2210

2220,50 грн.

(дві тисячі двісті двадцять грн. 50 коп.)

-

Протягом 2017 р.

п.5 ч.1 ст.4 Закону України від 24.05.2012 р. №4851-VI «Про особливості здійснення закупівель в окремих сферах господарської діяльності» (зі змінами)

 

 

 

 

 

 

 

Код ДК 021:2015 – 22850000-3 «Швидкозшивачі та супутнє приладдя» папки на зав’язках

2210

150,00 грн.

(сто п’ятдесят грн.. 00 коп.)

-

Лютий 2017 р.

п.5 ч.1 ст.4 Закону України від 24.05.2012 р. №4851-VI «Про особливості здійснення закупівель в окремих сферах господарської діяльності» (зі змінами)

 

 

 

 

 

 

 

Код ДК 021:2015 – 22990000-6 «Газетний папір, папір ручного виготовлення та інший некрейдований папір або картон для графічних цілей» картон, дипломи на бархатному папері

2210

10425,00 грн.

(десять тисяч чотириста двадцять п’ять грн.. 00 коп.)

-

Лютий 2017 р., жовтень 2017 р.

п.5 ч.1 ст.4 Закону України від 24.05.2012 р. №4851-VI «Про особливості здійснення закупівель в окремих сферах господарської діяльності» (зі змінами)

 

 

 

 

 

 

 

Код ДК 021:2015 – 24910000-6 «Клеї»

2210

27,00 грн.

(двадцять сім грн.. 00 коп.)

-

Лютий 2017 р.

п.5 ч.1 ст.4 Закону України від 24.05.2012 р. №4851-VI «Про особливості здійснення закупівель в окремих сферах господарської діяльності» (зі змінами)

 

 

 

 

 

 

 

Код ДК 021:2015 24960000-1 «Хімічна продукція різна» антикорозійний засіб WD-40

2210

160,00 грн.

(сто шістдесят грн.. 00 коп.)

-

Лютий 2017 р.

п.5 ч.1 ст.4 Закону України від 24.05.2012 р. №4851-VI «Про особливості здійснення закупівель в окремих сферах господарської діяльності» (зі змінами)

 

 

 

 

 

 

 

 

1

2

3

4

5

6

Код ДК 021:2015 – 30190000-7 «Офісне устаткування та приладдя різне» теки реєстратори, папір, папір для нотатків клейкий, корегуюча рідина з пензликом, ластік, скотч, скоби, стікери, папки-швидкозшивачі пластикові, папки з кнопкою пластикові, файли, скріпки, кліп-борд, діркопробивач, степлер, ручки кулькові, стержні чорні, олівці, чинки без контейнеру

2210

4586,50 грн.

(чотири тисячі п’ятсот вісімдесят шість грн.. 50 коп.)

-

Протягом 2017 р.

п.5 ч.1 ст.4 Закону України від 24.05.2012 р. №4851-VI «Про особливості здійснення закупівель в окремих сферах господарської діяльності» (зі змінами)

 

 

 

 

 

 

 

Код ДК 021:2015 – 30192121-5 «Кулькові ручки» ручки кулькові

2210

21,00 грн.

(двадцять одна грн. 00 коп.)

-

Січень 2017 р.

п.5 ч.1 ст.4 Закону України від 24.05.2012 р. №4851-VI «Про особливості здійснення закупівель в окремих сферах господарської діяльності» (зі змінами)

 

 

 

 

 

 

Код ДК 021:2015 – 30192700-8 «Канцелярські товари» скотч

2210

45,00 грн.

(сорок п’ять грн.. 00 коп.)

 

-

Січень 2017 р.

п.5 ч.1 ст.4 Закону України від 24.05.2012 р. №4851-VI «Про особливості здійснення закупівель в окремих сферах господарської діяльності» (зі змінами)

 

 

 

 

 

 

Код ДК 021:2015 – 30200000-1 «Комп’ютерне обладнання та приладдя» жорсткий диск, системний блок, виготовлення диску музичних творів А.Сердюка, флеш-пам'ять

2210

34690,00 грн.

(тридцять чотири тисячі шістсот дев’яносто грн.. 00 коп.)

-

Протягом 2017 р.

п.5 ч.1 ст.4 Закону України від 24.05.2012 р. №4851-VI «Про особливості здійснення закупівель в окремих сферах господарської діяльності» (зі змінами)

 

 

 

 

 

 

Код ДК 021:2015 – 31400000-0 «Акумулятори, гальванічні елементи та гальванічні батареї»

батарейки та акумуляторні батарейки

2210

280,00 грн.

(двісті вісімдесят грн.. 00 коп.)

-

Лютий 2017 р.

п.5 ч.1 ст.4 Закону України від 24.05.2012 р. №4851-VI «Про особливості здійснення закупівель в окремих сферах господарської діяльності» (зі змінами)

 

 

 

 

 

 

 

Код ДК 021:2015 – 33710000-0 «Парфуми, засоби гігієни та презервативи» мило туалетне

2210

275,00 грн.

(двісті сімдесят п’ять грн.. 00 коп.)

-

Лютий 2017 р.

п.5 ч.1 ст.4 Закону України від 24.05.2012 р. №4851-VI «Про особливості здійснення закупівель в окремих сферах господарської діяльності» (зі змінами)

 

 

 

 

 

 

1

2

3

4

5

6

Код ДК 021:2015 – 39240000-6 «Різальні інструменти» ножиці

 

2210

67,00 грн.

(шістдесят сім грн.. 00 коп.)

-

Лютий 2017 р.

п.5 ч.1 ст.4 Закону України від 24.05.2012 р. №4851-VI «Про особливості здійснення закупівель в окремих сферах господарської діяльності» (зі змінами)

 

 

 

 

 

 

Код ДК 021:2015 – 39290000-1 «Фурнітура різна»

лінійка пластикова, рамки до дипломів та подяк, кубки, вироби з металу та пластику, глиняні вироби

2210

28086,00 грн.

(двадцять вісім тисяч вісімдесят шість грн.. 00 коп.)

-

Протягом 2017 р.

п.5 ч.1 ст.4 Закону України від 24.05.2012 р. №4851-VI «Про особливості здійснення закупівель в окремих сферах господарської діяльності» (зі змінами)

 

 

 

 

 

 

Код ДК 021:2015 – 39710000-2 «Електричні побутові прилади» кондиціонер

2210

5900,00 грн.

(п’ять тисяч дев’ятсот грн. 00 коп.)

-

Лютий 2017 р.

п.5 ч.1 ст.4 Закону України від 24.05.2012 р. №4851-VI «Про особливості здійснення закупівель в окремих сферах господарської діяльності» (зі змінами)

 

 

 

 

 

 

Код ДК 021:2015 – 39830000-9 «Продукція для чищення» літня та зимова рідина для скла

2210

300,00 грн.

(триста грн.. 00 коп.)

-

Лютий 2017 р.

п.5 ч.1 ст.4 Закону України від 24.05.2012 р. №4851-VI «Про особливості здійснення закупівель в окремих сферах господарської діяльності» (зі змінами)

Усього по КЕКВ:

2210

258127,00 грн.

(двісті п’ятдесят вісім тисяч сто двадцять сім грн. 00 коп.)

-

-

-

 

 

 

 

 

 

Код ДК 021:2015 – 45300000-0 «Будівельно-монтажні роботи» послуги зі встановлення кондиціонеру

2240

900,00 грн.

(дев’ятсот грн.. 00 коп.)

-

Березень 2017 р.

п.5 ч.1 ст.4 Закону України від 24.05.2012 р. №4851-VI «Про особливості здійснення закупівель в окремих сферах господарської діяльності» (зі змінами)

 

 

 

 

 

 

1

2

3

4

5

6

Код ДК 021:2015 – 48000000-8 «Пакети програмного забезпечення та інформаційні системи» придбання пакетів програмного забезпечення Office

2240

13500,00 грн.

(тринадцять тисяч п’ятсот грн.. 00 коп.)

-

Березень 2017 р.

п.5 ч.1 ст.4 Закону України від 24.05.2012 р. №4851-VI «Про особливості здійснення закупівель в окремих сферах господарської діяльності» (зі змінами)

 

 

 

 

 

 

Код ДК 021:2015 – 50110000-9 «Послуги з ремонту і технічного обслуговування мототранспортних засобів і супутнього обладнання» послуги з технічного обслуговування та поточного ремонту службового автомобілю

 

2240

17234,00 грн.

(сімнадцять тисяч двісті тридцять чотири грн.. 00 коп.)

-

Протягом 2017 р.

п.5 ч.1 ст.4 Закону України від 24.05.2012 р. №4851-VI «Про особливості здійснення закупівель в окремих сферах господарської діяльності» (зі змінами)

 

 

 

 

 

 

Код ДК 021:2015 – 50320000-4 «Послуги з ремонту і технічного обслуговування персональних комп’ютерів» послуги по супроводженню бухгалтерської програми , послуги з технічного обслуговування комп’ютерних периферійних пристроїв та персональних компютерів, послуги з поточного ремонту комп’ютерних периферійних пристроїв

 

2240

11550,00 грн.

(одинадцять тисяч п’ятсот п’ятдесят грн.. 00 коп.)

-

Протягом 2017 р.

п.5 ч.1 ст.4 Закону України від 24.05.2012 р. №4851-VI «Про особливості здійснення закупівель в окремих сферах господарської діяльності» (зі змінами)

 

 

 

 

 

 

Код ДК 021:2015 – 50324000-2 «Послуги технічної підтримки користувачів персональних комп’ютерів» послуги по супроводженню бухгалтерської програми –

 

2240

2250,00 грн.

(дві тисячі двісті п’ятдесят грн. 00 коп.)

-

Січень 2017 р.

п.5 ч.1 ст.4 Закону України від 24.05.2012 р. №4851-VI «Про особливості здійснення закупівель в окремих сферах господарської діяльності» (зі змінами)

 

 

 

 

 

 

Код ДК 021:2015 – 50410000-2 «Послуги з ремонту і технічного обслуговування вимірювальних, випробувальних і контрольних приладів» послуги з технічного обслуговування: діагностика та перезарядка вогнегасників

2240

675,00 грн.

(шістсот сімдесят п’ять грн.. 00 коп.)

-

Березень 2017 р.

п.5 ч.1 ст.4 Закону України від 24.05.2012 р. №4851-VI «Про особливості здійснення закупівель в окремих сферах господарської діяльності» (зі змінами)

 

 

 

 

 

 

1

2

3

4

5

6

Код ДК 021:2015 – 50530000-9 «Послуги з ремонту і технічного обслуговування техніки» послуги з технічного обслуговування кондиціонерів

2240

1925,00 грн.

(одна тисяча дев’ятсот двадцять п’ять грн.. 00 коп.)

-

Березень 2017 р.

п.5 ч.1 ст.4 Закону України від 24.05.2012 р. №4851-VI «Про особливості здійснення закупівель в окремих сферах господарської діяльності» (зі змінами)

 

 

 

 

 

 

Код ДК 021:2015 – 64120000-3 «Кур’єрські послуги» поштові послуги

2240

260,00 грн.

(двісті шістдесят грн.. 00 коп.)

-

Лютий 2017 р.

п.5 ч.1 ст.4 Закону України від 24.05.2012 р. №4851-VI «Про особливості здійснення закупівель в окремих сферах господарської діяльності» (зі змінами)

 

 

 

 

 

 

Код ДК 021:2015 – 60140000-1 «Нерегулярні пасажирські перевезення» міські та міжміські транспортні послуги

2240

116190,00 грн.

(сто шістнадцять тисяч сто дев’яносто грн.. 00 коп.)

-

Протягом 2017 р.

п.5 ч.1 ст.4 Закону України від 24.05.2012 р. №4851-VI «Про особливості здійснення закупівель в окремих сферах господарської діяльності» (зі змінами)

 

 

 

 

 

 

Код ДК 021:2015 – 64200000-8 «Телекомунікаційні послуги»

2240

14250,60 грн.

(чотирнадцять тисяч двісті п’ятдесят грн.. 60 коп.)

-

Січень 2017 р.,, квітень 2017 р.

п.5 ч.1 ст.4 Закону України від 24.05.2012 р. №4851-VI «Про особливості здійснення закупівель в окремих сферах господарської діяльності» (зі змінами)

 

 

 

 

 

 

Код ДК 021:2015 – 66510000-8 «Страхові послуги» послуги страхування службових приміщень, автотранспортного засобу, водія

2240

2650,39 грн.

(дві тисячі шістсот п’ятдесят грн.. 39 коп.)

-

Червень 2017 р., вересень 2017 р.

п.5 ч.1 ст.4 Закону України від 24.05.2012 р. №4851-VI «Про особливості здійснення закупівель в окремих сферах господарської діяльності» (зі змінами)

 

 

 

 

 

 

Код ДК 021:2015 – 70130000-1 «Послуги з надання в оренду власної нерухомості» послуги за користування модемом та з оренди обладнання

2240

12012,00 грн.

(дванадцять тисяч дванадцять грн.. 00 коп.)

-

Січень 2017 р., лютий 2017 р.

п.5 ч.1 ст.4 Закону України від 24.05.2012 р. №4851-VI «Про особливості здійснення закупівель в окремих сферах господарської діяльності» (зі змінами)

 

 

 

 

 

 

1

2

3

4

5

6

Код ДК 021:2015 – 70220000-9 «Послуги з надання в оренду чи лізингу нежитлової нерухомості» послуги з оренди службових приміщень

2240

1,20 грн.

(одна грн.. 20 коп.)

-

Червень 2017 р.

п.5 ч.1 ст.4 Закону України від 24.05.2012 р. №4851-VI «Про особливості здійснення закупівель в окремих сферах господарської діяльності» (зі змінами)

 

 

 

 

 

 

Код ДК 021:2015 – 71630000-3 «Послуги з технічного огляду та випробовувань» послуги з щоденного перед рейсового технічного огляду транспортного засобу

 

2240

1080,00 грн.

(одна тисяча вісімдесят грн.. 00 коп.)

-

Квітень 2017 р.

п.5 ч.1 ст.4 Закону України від 24.05.2012 р. №4851-VI «Про особливості здійснення закупівель в окремих сферах господарської діяльності» (зі змінами)

 

 

 

 

 

 

Код ДК 021:2015 – 71631200-2 «Послуги з технічного огляду автомобілів» послуги з щоденного перед рейсового технічного огляду транспортного засобу

2240

360,00 грн.

(триста шістдесят грн.. 00 коп.)

-

Січень 2017 р.

п.5 ч.1 ст.4 Закону України від 24.05.2012 р. №4851-VI «Про особливості здійснення закупівель в окремих сферах господарської діяльності» (зі змінами)

 

 

 

 

 

 

Код ДК 021:2015 – 72220000-3 «Консультаційні послуги з питань систем та з технічних питань» послуги по наданню ліцензії до компютерної програми Медок

2240

1400,00 грн.

(одна тисяча чотириста грн.. 00 коп.)

-

Серпень 2017 р.

п.5 ч.1 ст.4 Закону України від 24.05.2012 р. №4851-VI «Про особливості здійснення закупівель в окремих сферах господарської діяльності» (зі змінами)

 

 

 

 

 

 

Код ДК 021:2015 – 72310000-1 «Послуги з обробки даних» послуги із обробки даних та видачі посилених сертифікатів

2240

450,00 грн.

(чотириста п’ятдесят грн.. 00 коп.)

-

Травень 2017 р.

п.5 ч.1 ст.4 Закону України від 24.05.2012 р. №4851-VI «Про особливості здійснення закупівель в окремих сферах господарської діяльності» (зі змінами)

 

 

 

 

 

 

Код ДК 021:2015 – 72410000-7 «Послуги провайдерів» послуги хостингу

2240

1500,00 грн.

(одна тисяча п’ятсот грн.. 00 коп.)

-

Березень 2017 р.

п.5 ч.1 ст.4 Закону України від 24.05.2012 р. №4851-VI «Про особливості здійснення закупівель в окремих сферах господарської діяльності» (зі змінами)

 

 

 

 

 

 

1

2

3

4

5

6

Код ДК 021:2015 – 79200000-6 «Бухгалтерські, аудиторські та податкові послуги» послуги з інформаційно-консультаційного забезпечення у семінарах та нарадах

2240

2450,00 грн.

(дві тисячі чотириста п’ятдесят грн.. 00 коп.)

-

Червень 2017 р.

п.5 ч.1 ст.4 Закону України від 24.05.2012 р. №4851-VI «Про особливості здійснення закупівель в окремих сферах господарської діяльності» (зі змінами)

 

 

 

 

 

 

Код ДК 021:2015 – 79950000-8 «Послуги з організації виставок, ярмарок і конгресів»

Послуги з технічного забезпечення заходів

2240

111500,00 грн.

(сто одинадцять тисяч п’ятсот грн.. 00 коп.)

-

Протягом 2017 р.

п.5 ч.1 ст.4 Закону України від 24.05.2012 р. №4851-VI «Про особливості здійснення закупівель в окремих сферах господарської діяльності» (зі змінами)

 

 

 

 

 

 

Код ДК 021:2015 – 85120000-6 «Лікарська практика та супутні послуги» послуги з медогляду працівників та з щоденного перед- рейсового медичного огляду водія,

2240

4056,36 грн.

(чотири тисячі п’ятдесят шість грн.. 36 коп.)

-

Березень 2017 р., квітень 2017 р.

п.5 ч.1 ст.4 Закону України від 24.05.2012 р. №4851-VI «Про особливості здійснення закупівель в окремих сферах господарської діяльності» (зі змінами)

 

 

 

 

 

 

Код ДК 021:2015 – 85121100-4 «Послуги лікарів загальної практики» послуги з щоденного перед рейсового медичного огляду водія

2240

552,12 грн.

(п’ятсот п’ятдесят дві грн.. 12 коп.)

-

Січень 2017 р.

п.5 ч.1 ст.4 Закону України від 24.05.2012 р. №4851-VI «Про особливості здійснення закупівель в окремих сферах господарської діяльності» (зі змінами)

 

 

 

 

 

 

Код ДК 021:2015 – 90500000-2 «Послуги у сфері поводження зі сміттям та відходами»

Послуги з утилізації матеріальних цінностей: безпечних та небезпечних відходів

2240

1500,00 грн.

(одна тисяча п’ятсот грн.. 00 коп.)

-

Березень 2017 р.

п.5 ч.1 ст.4 Закону України від 24.05.2012 р. №4851-VI «Про особливості здійснення закупівель в окремих сферах господарської діяльності» (зі змінами)

 

 

 

 

 

 

Код ДК 021:2015 – 92140000-4 «Послуги з показу відеопродукції» послуги у сфері телебачення

2240

20000,00 грн.

(двадцять тисяч грн.. 00 коп.)

-

Жовтень 2017 р.

п.5 ч.1 ст.4 Закону України від 24.05.2012 р. №4851-VI «Про особливості здійснення закупівель в окремих сферах господарської діяльності» (зі змінами)

 

 

 

 

 

 

1

2

3

4

5

6

Код ДК 021:2015 – 92300000-4 «Розважальні послуги» послуги з розробки анімаційних лазерних роликів, послуги з демонстрації лазерних роликів та файєр-шоу

2240

40000,00 грн.

(сорок тисяч грн.. 00 коп.)

-

Грудень 2017 р.

п.5 ч.1 ст.4 Закону України від 24.05.2012 р. №4851-VI «Про особливості здійснення закупівель в окремих сферах господарської діяльності» (зі змінами)

 

 

 

 

 

 

Код ДК 021:2015 – 98300000-6 «Послуги різні» послуги автостоянок

2240

3276,00 грн.

(три тисячі двісті сімдесят шість грн.. 00 коп.)

-

Квітень 2017 р.

п.5 ч.1 ст.4 Закону України від 24.05.2012 р. №4851-VI «Про особливості здійснення закупівель в окремих сферах господарської діяльності» (зі змінами)

 

 

 

 

 

 

Код ДК 021:2015 – 98340000-8 «Послуги з тимчасового розміщення (проживання) та офісні послуги» експлуатаційні послуги, пов’язані з утриманням будинку та прибудинкової території

 

2240

105560,24 грн.

(сто п’ять тисяч п’ятсот шістдесят грн.. 24 коп.)

-

Квітень 2017 р.

п.5 ч.1 ст.4 Закону України від 24.05.2012 р. №4851-VI «Про особливості здійснення закупівель в окремих сферах господарської діяльності» (зі змінами)

 

 

 

 

 

 

Код ДК 021:2015 – 98341140-8 «Послуги з доглядання за будинками» експлуатаційні послуги, пов’язані з утриманням будинку та прибудинкової території

 

2240

39585,09 грн.

(тридцять дев’ять тисяч п’ятсот вісімдесят п’ять грн.. 09 коп.)

-

Січень 2017 р.

п.5 ч.1 ст.4 Закону України від 24.05.2012 р. №4851-VI «Про особливості здійснення закупівель в окремих сферах господарської діяльності» (зі змінами)

 

 

 

 

 

 

Код ДК 021:2015 – 98351100-9 «Послуги автостоянок»

2240

1092,00 грн.

(одна тисяча дев’яносто дві грн.. 00 коп.)

-

Січень 2017 р.

п.5 ч.1 ст.4 Закону України від 24.05.2012 р. №4851-VI «Про особливості здійснення закупівель в окремих сферах господарської діяльності» (зі змінами)

 

 

 

 

 

 

Усього по КЕКВ:

2240

527760,00 грн.

(п’ятсот двадцять сім тисяч сімсот шістдесят грн. 00 коп.)

-

-

-

1

2

3

4

5

6

Код ДК 021:2015 – 09323000-9 «Централізоване опалення» теплопостачання

2271

44663,00 грн.

(сорок чотири тисячі шістсот шістдесят три грн. 00 коп.)

-

Січень 2017 р., квітень 2017 р.

п.5 ч.1 ст.4 Закону України від 24.05.2012 р. №4851-VI «Про особливості здійснення закупівель в окремих сферах господарської діяльності» (зі змінами)

Усього по КЕКВ:

2271

44663,00 грн.

(сорок чотири тисячі шістсот шістдесят три грн. 00 коп.)

-

-

-

 

 

 

 

 

 

Код ДК 021:2015 – 65110000-7 «Розподіл води» водопостачання

2272

686,99 грн.

(шістсот вісімдесят шість грн. 99 коп.)

-

Січень 2017 р., квітень 2017 р.

п.5 ч.1 ст.4 Закону України від 24.05.2012 р. №4851-VI «Про особливості здійснення закупівель в окремих сферах господарської діяльності» (зі змінами)

 

 

 

 

 

 

Код ДК 021:2015 – 90400000-1 «Послуги у сфері водовідведення» каналізаційні

2272

479,01 грн. (чотириста сімдесят дев’ять грн. 01 коп.)

-

Січень 2017 р., квітень 2017 р.

п.5 ч.1 ст.4 Закону України від 24.05.2012 р. №4851-VI «Про особливості здійснення закупівель в окремих сферах господарської діяльності» (зі змінами)

Усього по КЕКВ:

2272

1166,00 грн.

(одна тисяча сто шістдесят шість грн. 00 коп.)

-

-

-

 

 

 

 

 

 

Код ДК 021:2015 – 65310000-9 «Розподіл електричної енергії» електропостачання

2273

53671,00 грн.

(п’ятдесят три тисячі шістсот сімдесят одна грн. 00 коп.)

-

Січень 2017 р., квітень 2017 р.

п.5 ч.1 ст.4 Закону України від 24.05.2012 р. №4851-VI «Про особливості здійснення закупівель в окремих сферах господарської діяльності» (зі змінами)

Усього по КЕКВ:

2273

53671,00 грн.

(п’ятдесят три тисячі шістсот сімдесят одна грн. 00 коп.)

 

-

-

-

1

2

3

4

5

6

Код ДК 021:2015 – 80570000-0 «Послуги з професійної підготовки у сфері підвищення кваліфікації» послуги з підвищення кваліфікації з питань державних закупівель

2282

1165,00 грн.

(одна тисяча сто шістдесят п’ять грн. 00 коп.)

-

Серпень 2017 р.

п.5 ч.1 ст.4 Закону України від 24.05.2012 р. №4851-VI «Про особливості здійснення закупівель в окремих сферах господарської діяльності» (зі змінами)

Усього по КЕКВ:

2282

1165,00 грн.

(одна тисяча сто шістдесят п’ять грн. 00 коп.)

-

-

-

Всього по КЕКВ 2210, 2240, 2271, 2272 ,2273, 2282

886552,00 грн.

(вісімсот вісімдесят шість тисяч п’ятсот п’ятдесят дві грн. 00 коп.)

-

-

-

 

Затверджений рішенням тендерного комітету від 21.02.2017 р. № 1

 

Голова тендерного комітету ________________________ О.М. Герман

(підпис) (ініціали та прізвище)

 

М.П.

 

Секретар тендерного комітету ________________________ Ю.Г. Лихо

(підпис) (ініціали та прізвище)

 

   28 лютого 2017 року, за співучасті Фонду ІМВ, проект OUTLOOK (генеральний директор Дарья Карякіна) провів у ІМВ показ національних костюмів народів світу «OUTLOOK SHOW. Fashion of the Nation». Цей показ - свято миру, добра, весни, краси та моди! Яскрава палітра багатонаціональної культури та чарівного світумоди різних національностей. Національний одяг – це не просто данина звичаїв свого народу, адже вона відображає його душу і унікальну культуру, яка має глибокі корені.
    На одному подіумі в барвистому дефіле майбутні дипломати – студенти яскраво продемонстрували орнаменти, візерунки та фасони, які відображають культурне розмаїття й колоритні особливості національних костюмів, наданих посольствами понад 20 країн світу.
   Під час офіційного відкриття події Надзвичайні і Повноважні Посли представили Вінок дружби як символ єднання культур і народів. До жовто-блакитної квіткової композиції були прикріплені стрічки в кольорах прапорів країн-учасниць події.

Мода на костюм у кожного народу своя,

Неповторна й чарівна.
Має мода ваду таку,
Що нащадки згадують на довгім віку!

25 лютого 2017 р., з 11.00 до 16.00 на пл. Маяковського м. Запоріжжя за сприяння Запорізької обласної державної адміністрації та Запорізької міської ради відбудеться фестиваль національної кухні.

Сторінка 1 із 9

Запорізький Обласний методичний центр культури і мистецтваНаші кнопки для розміщення на Ваших ресурсах.

Для обміну кнопками звертайтесь через "Зворотній зв'язок" нижче.

Запорізький Колорит

Поштова адреса:

69095, Україна, Запоріжжя, пр. Соборний, 152 (див. на мапі )

 

Час роботи:

Пн. - Чт. з 8:00 до 17:00, Пт. з 8:00 до 15:45

Перерва з 12:00 до 12:45