search

Традиції частування караїмів Мелітополя

Караїми (караї) - один із найдавніших народів, що проживає на території України, є нащадком тюркського племені узунів та аборигенного населення півострова Крим, що входило у VІІІ-Х ст. до складу Хазарського каганату. Після розпаду каганату більшість караїмів залишились в Причорномор'ї, із часом - у ХІІІ ст. частина народу була переселена до Галича і Луцька, а наприкінці ХІV ст. - до Туреччини, Ізраїлю, Єгипту. Наприкінці ХІХ ст. у світі налічувалося понад 16 тис. караїмів, а зараз - лише 2 тис., при цьому в Україні проживає 1100 осіб. Караїми - один із найменш чисельних народів світу і знаходиться на межі зникнення. Народ, історична і культурна спадщина якого сягає глибини тисячоліть, потребує порятунку і збереження. Необхідно зберегти духовну і культурну спадщину караїв як фрагмент загальнолюдської етнокультури. 

У 1991 році в м. Мелітополі Запорізької обл. було організовано караїмське національно-культурне товариство "Джамаат", діяльність якого спрямована на збереження, вивчення і відродження духовної і культуної спадщини караїв. Спільними зусиллями його представників створено етнографічний культурний центр "Кале", що об'єднує караїмський музей і кафе караїмської кухні "Чир-чир". При центрі працює недільна школа з вивчення караїмської мови та фольклорний молодіжний ансамбль. Також товариством видано історичний нарис "Караїми Мелітополя", ведеться активна правозахисна діяльність щодо визнання караїмів малочисельним корінним народом України. 

Одним із найважливіших завдань етнографічного караїмського центру "Кале" є вивчення особливостей національної кухні караїмів як елемента нематеріальної культурної спадщини. Національна їжа караїв містить у собі і давньотюркські традиції, і міжнаціональні риси. Поєднання страв  властивих скотарям-кочівникам і хліборобам, відтворює особливості походження, способу життя та історії караїв, а характерні реліктові національні страви - повертають до стародавніх періодів історії, слугують наочним прикладом матеріального і духовного зв'язком епох, своєрідним мостом з минулого в сьогодення. 

З огляду на історію та витоки національної кухні на особливу увагу заслуговують цікаві реліктові страви, успадковані з кочового періоду і збережені в меню до наших днів. Це, перш за все, сушене і в'ялене м'ясо, яке нещодавно відігравало головну роль у харчуванні караїв. Переживши століття, лише зараз ці страви швидко зникають з раціону караїмів. Велика прихильність караїв до вищезазначених страв пояснюється не стільки їх смаковими якостями, скільки національною традицією, що отримала своє відображення у прислів'ї: "Їжу, яку не споживає мій батько, і я не споживаю". 

Караїми пронесли крізь століття та зберегли вірність національній кухні з її давніми традиціями. Сотні унікальних і різноманітних рецептів приготування страв караїмської кухні передавалися з вуст в уста, дійшли до наших днів. І сьогодні в Україні в пошані відомі караїмські пиріжки, знані в Литві як кибіни, користується популярністю сарма  (голубці у виноградному листі), кубете (пиріг із сирим м'ясом) та інші національні страви. 

У жовтні 2018 року до обласного переліку включений елемент НКС "Традиція приготування  караїмських пиріжків (етъ аякълакъ) – рецепти караїмів міста Мелітополя Запорізької області", який просувається до Національного переліку елементів НКС України. Життєздатність традиції підтримують 10 представників караїмського етносу, члени національно-культурного товариства "Джамаат" м. Мелітополя. Велику роботу у цьому напрямку проводить представник мелітопольської караїмської громади, кандидат географічних наук, доцент Арабаджи Олена Семенівна. Нею підготовлено низку наукових публікацій щодо особливостей караїмської національної кухні та збереження нематеріальної культурної спадщини караїмів. Отримані результати апробовано у 2015-2018 рр. на науково-практичних конференціях в містах Києві, Дніпрі, Запоріжжі, Мелітополі, Софії (Республіка Болгарія). Робота по збереженню традицій караїмів триває.

 У грудні 2018 року елемент НКС радиція приготування  караїмських пиріжків (етъ аякълакъ) – рецепти караїмів міста Мелітополя Запорізької області" включений до Національного переліку елементів НКС України.

 

 

Використані джерела: 

1. Електронний облік: система впорядкування інформації та реєстрації елементів нематеріальної культурної спадщини: Зб. наук. праць за матеріалами наук.-практ. конф., Київ, 10-11 листопада 2016 р. / Український центр культурних досліджень; заг. ред. О.А. Буценка; упоряд. Снігирьова Л.М., відп. редактор Телеуця В.В. - К. : НАКККМ, 2016. - 64 с. 

 

Інтернет-ресурси:

http://karai.crimea.ua/402-karaimy-melitopolja.html

http://www.krym.zp.ua/menyu-chir-chir

http://biblermontov.ucoz.ua/index/karaimy/0-20

https://ukrainekaraim.com.ua/2017/08/18/караимы-мелитополя-традиции-и-соврем/

http://mvk.zp.ua/gromadska-organizatsiya-melitopolske-natsionalno-kulturne-karayimske-tovaristvo-dzhamaat/

 

Запорізький Обласний методичний центр культури і мистецтваНаші кнопки для розміщення на Ваших ресурсах.

Для обміну кнопками звертайтесь через "Зворотній зв'язок" нижче.

Запорізький Колорит

Поштова адреса:

69095, Україна, Запоріжжя, пр. Соборний, 152 (див. на мапі )

 

Час роботи:

Пн. - Чт. з 8:00 до 17:00, Пт. з 8:00 до 15:45

Перерва з 12:00 до 12:45