search

Пісенна спадщина с. Мала Білозерка Василівського району

    Народна пісня була й залишається важливою складовою духовного надбання українського народу. Фольклорні колективи  є носіями нематеріальної культурної спадщини України. Вони зберігають і популяризують народну українську пісню і дають їй життєдайну силу для збереження генетичного коду нації. У травні 2017 року до обласного орієнтовного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини Запорізької області внесено новий елемент - "Пісенна спадщина села Мала Білозерка Василівського району" (рішення обласної комісії від 17.05.2017 № 1). 

    Носії - мешканці с. Мала Білозерка: Карнаух Ніна Пилипівна (1940 р.н.) та Потапенко Любов Іванівна (1930 р.н.), які успадкували пісні від батьків та передали їх своїм дітям - Щербак Надії Василівні (1959 р.н.) та Червоненко Ользі Василівні (1955 р.н.), а також студенту КНУКіМ, вокалісту, бандуристу, керівнику ансамблю народної пісні і танцю "Громиця" (м. Київ) Євгену Пихтіну (1996 р.н.).

  Творчий осередок елементу - народний фольклорний колектив "Хуторяночка" комунального закладу "Малобілозерський сільський будинок культури № 2" Василівської районної ради Запорізької області (керівник колективу - Червоненко Ольга Василівна). 

    Пісенна спадщина с. Мала Білозерка представлена українськими народними піснями: ліричними - "Ой, у полі три тополі", обрядовими - "Поза мостом, мостом", побутовими (про козаків) - "Приїхали три козаки в гості" та ін. Пісні виконуються сольним співом a cappella або двоголоссям. Значну роль у техніці виконання відіграє голос, який у народі називають "виводкою". Найчастіше в цих піснях виражаються почуття однієї людини, але поряд з цим і багатьох людей. В них знайшли відображення любовні переживання, події суспільного та сімейного життя, роздуми про тяжке життя. 

    Формування пісенних традицій с. Мала Білозерка відбувалося під впливом багатьох складових, серед яких можна виділити говір, місцевий діалект. Так, у пісні "Поза мостом, мостом" вживаються слова "дівчати", "чи, я тобі, мамо, стала доїдати". Автентичні пісні виконуються частіше жінками у побуті, а також ці пісні є в репертуарі народного колективу "Хуторяночка". Колектив створений у 1995 році, склад учасників станом на 01.01.2017 - 12 осіб. Народний колектив "Хуторяночка" відомий далеко за межами району та області. Неодноразово брав участь у телепрограмі "Фольк-music" на Першому національному телеканалі (м. Київ), в обласних, регіональних конкурсах та фестивалях. Свідченням тому є багаточисленні дипломи та грамоти.

     Першочерговим заходом з охорони елементу "Пісенна спадщина с. Мала Білозерка" є подальша організація процесу міжпоколінної передачі цього елементу. Іншим важливим заходом з охорони є підняття значимості козацької пісні у суспільстві, що може бути впроваджено через сучасні форми сценічних дійств, виступи, радіо-телепередачі, соціальну рекламу, навчальні програми в загальноосвітніх середніх та вищих навчальних закладах. Серед важливих заходів з охорони є проведення фольклорних експедицій, збір і запис матеріалу та розміщення в мережі Інтернет. 

 

       Контакти:

     - Відділ культури і туризму Василівської РДА: м. Василівка, б. Центральний, 6.
       тел. (06175) 72-7-76, e-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.  
     - Комунальний заклад "Василівський центр культури та дозвілля" Василівської районної ради: м. Василівка, б. Центральний, 5. 
       тел. (06175) 72-5-61

 

      Корисні посилання: 

     "Поза мостом, мостом"
     "Коллектив "Хуторяночка" с. Малая Белозёрка, Запорожская область. Фольк-music. З Новим роком!" 
     "Моя рідна Мала Білозерка" 
     "Історія села Мала Білозерка" 
     "Сало" Коллектив "Хуторяночка" с. Малая Белозёрка, Запорожская область. Фольк-music. З Новим роком!"
     "Один день у селі Мала Білозерка" 

 

Запорізький Обласний методичний центр культури і мистецтваНаші кнопки для розміщення на Ваших ресурсах.

Для обміну кнопками звертайтесь через "Зворотній зв'язок" нижче.

Запорізький Колорит

Поштова адреса:

69095, Україна, Запоріжжя, пр. Соборний, 152 (див. на мапі )

 

Час роботи:

Пн. - Чт. з 8:00 до 17:00, Пт. з 8:00 до 15:45

Перерва з 12:00 до 12:45