search

Степовий розспів Запорізького краю

З народного напившись джерела,

Як із Дніпра бере веселка воду.

О рідна пісня, знову ти прийшла

До матері, до батька – до народу.

О пісне! Від народу кров і плоть

Ти узяла, щоб лиш йому служити.

Тебе ніхто не може побороть,

Бо вільний дух твій – правдою повитий.

Максим Рильський

     Дорогоцінним надбанням поетичного та музичного генія українців є пісня - душа народу, яка стала найдорожчим та невичерпним народним скарбом. Духом звитяги, мужності, прадавньої слави овія­ний Запорозький край. Багата, талановита українська душа надихала на створення різножанрових пісень. Завдяки пісням ми бачимо, як щиро та глибоко український народ відчував біль та сум за свою країну, і разом з нею оплакував загиблих козаків, які до останнього подиху героїчно захищали рідну землю. Любов до української пісні передавалась від роду до роду. Змалечку діточок привчали до пісенності, а також до шанування батьків, всіх ближніх, рідної землі.

        Сьогодні ми бачимо, як глибоко український народ відчував та шанував всю красу, радість і біль життя. Всі пісні криють в собі величезну силу почуттів, переживань, які є невичерпним джерелом натхнення та створення неповторного мистецтва.

        Для південної частини України природним є побутування гуртового співу, де переважає грудний спосіб звуковидобування, що особливо характерно для нашого степового краю. В давнину на манеру співу впливали і природні умови: широкий степ, вітер, палюче сонце, які змушували людей знаходити оптимальні можливості для співу - природну силу грудного звукоутворення, тембральні особливості та відкриту подачу звуку. Мешканці нашого Запорізького краю є справжніми носіями автентичних пісень, живої спадщини українського народу.

       У вересні 2016 року до обласного орієнтовного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини Запорізької області включено новий елемент нематеріальної культурної спадщини - “Степове розспівування”, яке згодом перейменовано у "Степовий розспів Запорізького краю". 

       Носії - учасники та окремі виконавці фольклорних колективів Запорізької області представили свою пісенну майстерність під час проведення обласного огляду колективів художньої самодіяльності, присвяченого 20-ій річниці Конституції України та 25-ій річниці незалежності України, зокрема: 

  -  народний аматорський фольклорний ансамбль "Токмачаночка"  с. Мала Токмачка Оріхівського району (керівник Левченко Ганна Дмитрівна);

 -  фольклорний ансамбль народної української пісні “Горлиця” с. Мар'янівка Більмацького (ст. н. Куйбишевського) району (керівник Коналош Людмила Сергіївна);

 -  народний фольклорний ансамбль “Веснянка” с. Данилоіванівка Мелітопольського району (керівник Сергєєва Тетяна Анатоліївна);

 -  народний фольклорний колектив “Надвечір'я” c. Водяне Кам'янсько-Дніпровського району (керівник Трошина Ганна Іванівна). 

        Ці  колективи відомі далеко за межами нашої області.  Постійні учасники різноманітних всеукраїнських, обласних, регіональних фестивалів, оглядів, конкурсів: обласного конкурсу фольклорних колективів“Запорізька спадщина”, обласного фестивалю народного мистецтва “Вольниця” в м. Гуляйполе, Сорочинського ярмарку (Полтавська обл.), обласного конкурсу фольклорних колективів "Запорізька спадщина" (м. Запоріжжя), Покровського ярмарку в Запоріжжі, телепроекту “Фольк-music” на Першому Національному телеканалі та багатьох інших.  Тож, бажаємо колективам процвітання, творчої наснаги, невичерпної енергії та досягнення нових вершин!  

 

    На фото - народний фольклорний ансамбль "Веснянка" Данилоіванівського сільського будинку культури.

     Корисні посилання: 

    1.  "Ой у полі на роздоллі - автентичне виконання" - співає колектив "Токмачаночка" Оріхівського району Запорізької області.

    2. "Як приїхав мій миленький з поля" -  с. Водяне Кам"янсько-Дніпровського району Запорізької області. 

    3.  "Ансамбль «Надвечір'я» з села Водяне Кам'янсько-Дніпровського району.

    4.  Козацькі, чумацькі, епічні і побутові пісні у виконанні  народного аматорського фольклорного ансамблю «Веснянка».

 

 

Запорізький Обласний методичний центр культури і мистецтваНаші кнопки для розміщення на Ваших ресурсах.

Для обміну кнопками звертайтесь через "Зворотній зв'язок" нижче.

Запорізький Колорит

Поштова адреса:

69095, Україна, Запоріжжя, пр. Соборний, 152 (див. на мапі )

 

Час роботи:

Пн. - Чт. з 8:00 до 17:00, Пт. з 8:00 до 15:45

Перерва з 12:00 до 12:45