search

Козацький бойовий звичай "Спас»

      Козацтво в Україні має багатовікові традиції збереження духовності народу через Православну християнську віру і через Козацький Звичай – багатовіковий досвід українського народу, правила поведінки, норми суспільної моралі, які склалися в процесі історичного існування народу та передавалися від покоління до покоління у вигляді козацьких карбів – коротких речень, що мали форму прислів’я та були частинами системи теоретично-практичних і духовних засад, вершину якої складали козацькі перекази, пісні, казки, танці та ігри як рухова спадщина народу (1, 5). 

    Основою духовної підготовки козака в бойовому мистецтві «Спас» є Православна віра і козацький Звичай, який базується на споконвічних козацьких карбах-заповідях, що передавались в козацьких родах і слугували певними духовними орієнтирами козака в житті (1, 6).

    У вересні 2016 року до обласного орієнтовного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини Запорізької області внесено новий елемент НКС - "Козацький бойовий звичай "Спас" (рішення № 2 від 20.09.2016), представлений ВГО «Всеукраїнська федерація Спас» (м. Запоріжжя). Носіями елементу є козацька спільнота (козацькі роди). Основною зоною побутування елемента є м. Запоріжжя, Запорізька область, проте елемент поширюється також і на територіях інших областей України (Дніпропетровська, Миколаївська, Херсонська, Рівненська, Волинська). 

    Як зазначають знавці: звичай «Спас» проходить через все життя козака від народження до смерті, цей комплекс засобів і методів дозволяє виховати здорову, інтелектуально і духовно розвинену людину. Світогляд, сформований звичаєм «Спас», дозволяє гармонійно вибудувати відношення з оточуючим світом та суспільством. 
     Сьогодні звичай «Спас» передається в родинах та від вчителя до учня – від серця до серця, що забезпечує його збереження і передачу наступним поколінням козаків. Створені спеціальні освітні програми у загальноосвітніх та спортивних школах. У Запорізькому національному університеті на факультеті фізичного виховання відкрита спеціалізація «Український рукопаш «Спас», де викладається предмет «Історія і духовні основи «Спасу». При ВГО «Всеукраїнська федерація Спас» створена науково-методична рада, завданням якої є залучення науковців різних спеціальностей до вивчення звичаю «Спас» та розробка методик впровадження в систему освіти і фізичної культури України. 

   З 2002 року ВГО «Всеукраїнська федерація Спас» щорічно організовує і проводить науково-практичні конференції, круглі столи на яких розглядаються витоки і розвиток звичаю, за результатами цих конференцій видаються збірки наукових статей. Розробки на основі звичаю «Спас» закладені в такі програмні документи, як «Концепція патріотичного виховання в Запорізькій області», «Концепція козацької системи патріотичного виховання» і «Програма національно-патріотичного виховання на основі культури, звичаїв та духовності Запорізького козацтва». Створені і затверджені програми для викладання спасу в загальноосвітніх і спортивних школах, вищих навчальних закладах.  Про козацький звичай «Спас» створено багато документальних і науково-популярних фільмів, як українськими так і закордонними телестудіями та телеканалами. Постійне проведення традиційних народних свят, фестивалів, показових виступів, театралізованих постановок ознайомлює з цим прадавнім козацьким звичаєм тисячі людей.

      Елемент просувається до Національного переліку України. 

 

     Використані джерела: Притула О.Л., Шилов Ю.О. Світогляд в українському рукопаші «Спас». – Запоріжжя: Акцент Інвест-трейд, 2013. – 124 с.  

     Фото з архіву ВГО "Всеукраїнська федерація "Спас"

      Корисні посилання: spas.zp.ua

Запорізький Обласний методичний центр культури і мистецтваНаші кнопки для розміщення на Ваших ресурсах.

Для обміну кнопками звертайтесь через "Зворотній зв'язок" нижче.

Запорізький Колорит

Поштова адреса:

69095, Україна, Запоріжжя, пр. Соборний, 152 (див. на мапі )

 

Час роботи:

Пн. - Чт. з 8:00 до 17:00, Пт. з 8:00 до 15:45

Перерва з 12:00 до 12:45