Звіт Конвенція ЮНЕСКО за 2017 рік

З В І Т

з виявлення, відбору елементів нематеріальної культурної спадщини відповідно Конвенції ЮНЕСКО

Запорізька область

 

3. Станом на звітну дату на території Запорізької області немає елементів нематеріальної культурної спадщини, які включені до Списку нематеріальної культурної спадщини, що потребують термінової охорони ЮНЕСКО.

4. Елементів нематеріальної культурної спадщини, включених до Репрезентативного списку ЮНЕСКО немає.

5. Елементів, які включені до Національного реєстру України також немає.

6. До обласного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини Запорізької області включено 7 елементів:

- “Козацький бойовий звичай “Спас” (2016; Запорізька, Дніпропетровська, Миколаївська, Херсонська, Рівненська, Волинська області);

- “Запорізький Покровський ярмарок” (2016; м. Запоріжжя);

- “Плавнева побутова культура” (2016; Василівський, Кам’янсько-Дніпровський райони Запорізької обл.);

- “Мистецтво ткацтва села Гусарка” (2016; Більмацький район);

- “Степовий розспів Запорізького краю” (2016; Мелітопольський, Кам’янсько-Дніпровський, Оріхівський, Більмацький райони Запорізької обл.);

- “Традиція частування караїмів Мелітополя” (2017; міста Мелітополь, Київ, Дніпро, Луцьк, Одеса, Миколаїв, АР Крим);

- “Пісенна спадщина села Мала Білозерка Василівського району” (2017; с. Мала Білозерка Василівського району Запорізької обл.).

7. Програм, проектів, заходів, які обрані Комітетом для просування відповідно статті 18 Конвенції ЮНЕСКО про охорону нематеріальної культурної спадщини немає.

8. З метою виконання положень Конвенції обласним методичним центром культури і мистецтва ведеться систематична робота по залученню фахівців культури, громадських організацій, творчих спілок та об'єднань до пошуку та ідентифікації унікальних проявів традиційної української культури Запорізького краю; активно проводиться інформаційно-просвітницька робота; проведено ряд обласних культурно-мистецьких заходів, спрямованих на популяризацію елементів нематеріальної культурної спадщини. Ситуація на даний час складна і пов’язана, насамперед, з не усвідомленням органів місцевої влади, об’єднаних територіальних громад важливості питань збереження та охорони елементів нематеріальної культурної спадщини. Впливає також на стан справ в області відсутність нормативно-правової бази з охорони нематеріальної культурної спадщини (державної, обласної програми) та відповідного фінансування.

9. За звітний період здійснено заходи на рівні громад, спрямовані на реалізацію Конвенції:

9 червня на базі комунального закладу “Запорізька обласна універсальна наукова бібліотека” Запорізької обласної ради за ініціативи ОМЦКіМ проведено круглий стіл на тему: Комунікаційний регіональний та міжрегіональний зв'язок з організаціями з питань виявлення, збереження та популяризації нематеріальної культурної спадщини України”. У роботі круглого столу взяли участь: вчений секретар Українського центру культурних досліджень Дем’ян В. В., представники Департаменту культури, туризму, національностей та релігій Запорізької обласної державної адміністрації, обласної та місцевих комісій з формування переліку елементів нематеріальної культурної спадщини Запорізької області, громадських організацій, творчих спілок. На заході були присутніми 47 осіб, серед яких були присутніми 3 носіїв нематеріальної культурної спадщини Запорізької області.

15 вересня фахівець Центру спільно з представниками Запорізької обласної організації Національної спілки краєзнавців України (далі - НСКУ), Національного заповідника “Хортиця”, комунального закладу “Запорізький обласний художній музей” Запорізької обласної ради взяли участь у обласному науково-практичному семінарі “Зберігаючи традиції виховуємо покоління”, який відбувся на базі Дніпропетровської академії музики ім. Глінки. Учасники семінару ознайомились з практичними навичками збереження, популяризації, передачі майбутнім поколінням елементів нематеріальної культурної спадщини, що визнані ЮНЕСКО — петриківським розписом та козацькими піснями Дніпропетровщини. Під час пленарного засідання проведено презентацію елементів нематеріальної культурної спадщини Запорізької області, внесених до обласного переліку у вересні 2016 - травні 2017 років.

Активну роботу з вивчення та пропагування степового розспіву Запорізького краю проводять працівники культури закладів культури клубного типу та районних організаційно-методичних структур Кам’янсько-Дніпровського, Оріхівського та Мелітопольського районів. Зокрема, народний аматорський фольклорний колектив “Веснянка” Данилоіванівського сільського будинку культури Мелітопольського району (керівник Сергєєва Т. А.) широко пропагує степовий розспів Запорізького краю на міжнародних, всеукраїнських, обласних конкурсах та фестивалях. Керівником колективу на базі комунального закладу “Мелітопольське училище культури” Запорізької обласної ради створено підготовчу групу зі складу студентів, які переймають живу пісенну традицію від старших носіїв. На базі колективу “Веснянка” проводяться майстер-класи по виконанню старовинних обрядових пісень. Колектив “Веснянка” також бере активну участь у проведенні обласних, районних та місцевих культурно-мистецьких заходів, зокрема, у районній фольклорно-етнографічній експедиції “Народні перлини рідного краю”. За підсумками пошуково-дослідницької роботи видаються методичні матеріали для працівників культури. У жовтні колектив “Веснянка” відзначив 45-річчя з дня створення.

У Кам’янсько-Дніпровському районі носії степового розспіву активно співпрацюють з районним організаційно-методичним центром. Накопичено чималу кількість фольклорного матеріалу, який увійшов до збірок: “Українські народні пісні” (степовий розспів), “Народна мудрість наших пращурів” (прислів’я, приказки, частівки), “Легенди нашого краю”. Готуються до видання збірки: “Елементи НКС Кам’янсько-Дніпровського району”, “Весільні та різдвяні пісні та обряди Кам’янсько-Дніпровського району”. Розпочато роботу по запису автентичних пісень на нотний стан. У серпні відзнятий відео-кліп колективу “Надвечір’я” на пісню “Щось чорніє над водою” в автентичній манері виконання. Колектив “Надвечір’я” бере активну участь у проведенні всеукраїнських, обласних, районних та місцевих культурно-мистецьких заходів, є неодноразовим фіналістом багатьох обласних конкурсів та фестивалів. Колектив представляв автентичні пісні с. Водяне під час запису телевізійного проекту “Фольк-music” в м. Києві (2016).

Народний фольклорний колектив “Токмачаночка” Малотокмачанського сільського будинку культури Токмачанської ОТГ Оріхівського району (керівник Левченко Г. Д.) також є активним учасником місцевих, обласних та всеукраїнських конкурсів, фестивалів. Колектив існує вже 30 років, змінюється склад учасників, але є і постійні учасники, яким вже понад 60 років. Керівником колективу зібрано понад 600 козацьких, чумацьких, бурлацьких старовинних пісень. Відділом культури і туризму Оріхівської райдержадміністрації видано збірник автентичних пісень колективу “Токмачаночка”, які були зібрані у червні 2014 року під час літньої експедиції в с. Мала Токмачка Оріхівського району Запорізької області. Записано документальний фільм про колектив “Пісня виринає з душі” для обласної передачі “Мова, як море” (2003). Колектив презентував автентичні пісні під час запису телевізійного проекту “Фольк-music” в м. Києві (2016).

Триває тісна співпраця із Мелітопольським караїмським національно-культурним товариством “Джамаат” та Мелітопольським державним педагогічним університетом ім. Б. Хмельницького (кафедра географії України та краєзнавства) у напрямку вивчення і збереження культури караїмів. Товариство “Джамаат” створене у 1991 році, діяльність якого спрямована на збереження, вивчення і відродження духовної та культурної спадщини караїв. В м. Мелітополі спільними зусиллями представників товариства створено етнографічний культурний центр “Кале”, який об’єднує караїмський музей і кафе караїмської кухні “Чир-Чир”. При центрі працює недільна школа з вивчення караїмської мови та фольклорний молодіжний ансамбль. Також товариством видано історичний нарис “Караїми Мелітополя”, ведеться активна правозахисна діяльність щодо визнання караїмів нечисленним корінним народом України. Етнографічний караїмський центр “Кале” планує продовжувати вивчення особливостей і популяризацію караїмської національної кухні. Наразі триває робота по підготовці матеріалів на елемент НКС “Традиція частування караїмів Мелітополя” до Національного реєстру України.

Караїми — активні учасники місцевих та обласних культурно-мистецьких та науково-практичних заходів. Так, 23 та 24 вересня у місті Мелітополі відбувся ІІ Всеукраїнський молодіжний міжнаціональний фестиваль “Віра. Надія. Любов”, засновником якого є Департамент культури, туризму, національностей та релігій Запорізької облдержадміністрації, відділ культури Мелітопольської міської ради, ОМЦКіМ. Фестиваль проводиться за підтримки Міністерства молоді та спорту України, Запорізької облдержадміністрації, Запорізької облради, виконавчого комітету Мелітопольської міської ради Запорізької області та ВМГО “Соціальний вектор”. Метою фестивалю є створення умов для міжкультурного діалогу і міжнаціонального співробітництва, а також забезпечення учасників додатковою можливістю духовного та інтелектуального розвитку шляхом залучення їх до мистецтва. В рамках фестивальних заходів для усіх бажаючих були проведені майстер-класи із приготування традиційних караїмських пиріжків. 24 вересня відбулась урочиста хода за участю національно-культурних товариств та творчих колективів міста.

З метою збереження і популяризації козацького бойового звичаю “Спас” активну роботу проводить Всеукраїнська громадська організація “Всеукраїнська федерація “Спас” (президент Притула О. Л.). Звичай “Спас” представлений як невід’ємна частина нематеріальної культурної спадщини запорозького козацтва, сформована за часів існування Запорозької Січі у 16-18 ст. Традиції бойового мистецтва “Спас” базуються на стародавніх переказах, які дійшли до нас від представників козацьких родів – носіїв цих стародавніх традицій. Найповажніший з них – рід Леоніда Петровича Безклубого, а сам він є одним з останніх носіїв традиції козацького бойового мистецтва “Спас”, який передав свої знання сучасному поколінню українського козацтва. Одним з таких переказів є “Супойський переказ”, записаний Леонідом Петровичем Безклубим від діда в с. Фарбоване на Київщині в долині р. Супой (звідси назва переказу). 

Звичай “Спас” являє собою сьогодні комплекс переказів, легенд, заповітів, а також обряди, ритуали, способи виховання, обереги. Також він набув значного розвитку як бойове мистецтво Запорозького козацтва. Світогляд сформований звичаєм “Спас” дозволяє гармонійно вибудувати відношення з оточувальним світом та суспільством. Звичай передається від вчителя до учня, від серця — до серця, що забезпечує його збереження та передачу наступним поколінням. Надрукована книга “Світоглядні основи українського рукопашу “Спас” (автори О. Притула і Ю. Шилов). Про козацький бойовий звичай “Спас” створено багато документальних і науково-популярних фільмів, як українськими, так і закордонними телестудіями і телеканалами.

З 18 по 20 серпня у Запоріжжі відбувся ХХІ Міжнародний фестиваль національних воїнських та традиційних культур "Запорозький Спас" імені Анатолія Єрмака. Метою фестивалю є розвиток та популяризація козацьких бойових мистецтв, народних традицій українського козацтва, підвищення ролі традиційної культури у формуванні світогляду та духовності. Захід відбувся за підтримки Департаменту культури, туризму, національностей та релігій облдержадміністрації та ОМЦКіМ. Програма фестивалю передбачала проведення круглогостолу з бойових мистецтв, виставку ремесел, концерт, турніри з історичного та козацького фехтування, майстер-презентації шкіл і стилів бойових мистецтв, показові виступи "спасівців" та народні гуляння. Родзинкою став наймасовіший бій "лава на лаву".

Ткацтво села Гусарка Більмацького району знаходиться під загрозою зникнення. На сьогодні залишилось четверо носіїв віком 78-85 років, з них одна працездатна. Гусарківські ткалі відомі далеко за межами області. Елементом опікується місцевий краєзнавчий музей. В музеї налічується близько 40 ткацьких виробів та 90 експонатів ткацтва. З метою збереження ткацького мистецтва в одному із залів музею розгорнута постійнодіюча експозиція ткацьких виробів (килими, доріжки та ін.), представлені ткацькі інструменти, два діючих ткацьких верстата та ін. У музеї проводяться тематичні екскурсії, уроки для учнів шкіл, виховні заходи, творчі зустрічі з місцевими майстрами. Періодично проводяться майстер–класи до яких залучаються як доросле населення, так і учнівська молодь. Місцеві мешканці перспективи у розвитку цього виду мистецтва не бачать. Молоді в селі майже не лишилось, дітей у місцевій школі незначна кількість.

7-8 жовтня на Набережній магістралі м. Запоріжжя за підтримки Запорізької міської ради відбувся традиційний обласний Покровський ярмарок, носіями якого є члени територіальної громади м. Запоріжжя (до 1921 року — м. Олександрівськ). Покровський ярмарок належить до комплексних загальноміських заходів і охоплює усі вікові категорії (близько 250 тис. осіб). Одним із засобів передачі та збереження традиції Покровського ярмарку стало його включення до щорічних програм загальноміських заходів.

Учасниками цьогорічного ярмарку стали майстри народних промислів, суб’єкти господарювання міста та області, виробники сільськогосподарської продукції, підприємства системи споживчої кооперації, суб’єкти господарювання та підприємці з інших міст України. Напередодні свята відбувся конкурс серед мешканців міста на визначення найкращого рецепту кулешу, який був використаний для приготування під час проведення “Козацьких розваг”.

В рамках ярмарку відбулись такі заходи:

7 жовтня:

- урочисте відкриття ярмарку;

- огляд територіальних ярмарково-виставкових майданчиків міст, районів області;
- реалізація сільськогосподарської продукції, продовольчих та непродовольчих товарів широкого асортименту, продукції громадського харчування;
- презентація продукції підприємств-виробників;

- дегустація продуктів харчування підприємств-виробників;

- демонстрація моделей одягу;

- організація конкурсів та інших розважальних заходів;

- розважальні програми для дітей;

- майстер-класи для дорослих і дітей;

- музичний супровід і концертні програми;

- фестиваль вуличної їжі;

- фестиваль національних кухонь;

- безкоштовне частування відвідувачів стравами української кухні.
8 жовтня:
- “Козацькі забави”: виступи школи козацького бою, Всеукраїнський турнір боїв “лава на лаву” на кубок князя Святослава Хороброго;

- частування гостей свята козацьким кулешем за рецептом переможця конкурсу.

Такий елемент НКС, як плавнева побутова культура Кам’янсько-Дніпровського і Василівського районів, потребує наукового дослідження та відповідного фінансування.

З метою популяризації нематеріальної культурної спадщини в області проведені основні культурно-мистецькі заходи:

З 19 грудня по 15 січня на пл. Фестивальній м. Запоріжжя проведено обласний новорічно-Різдвяний фестиваль за участю творчих колективів закладів культури, мистецтва, освіти, релігійних та громадських організацій. Учасники фестивалю демонстрували театралізовані обрядові дійства, колядки, щедрівки, народні пісні, танці. У фестивалі взяли участь понад 3000 тис. учасників, охоплено близько 15000 тис. глядачів.

13 травня у приміщенні комунального закладу “Палац культури “Титан” м. Запоріжжя відбувся обласний конкурс народної хореографії ім. Ю. Большакова. 36 танцювальних колективів з міст Запоріжжя, Мелітополя, а також Вільнянського, Оріхівського, Пологівського, Токмацького, Якимівського районів Запорізької області розкрили цьогоріч велич свого таланту. У конкурсі, окрім народних українських танців, були представлені молдавські, білоруські, аджарські, осетинські, циганські, італійські, румунські, єврейські, персидські, єгипетські та старовинні мавритансько-андалузьські хореографічні композиції.

27 травня на базі Новоолексіївського сільського будинку культури Приморського району відбулося традиційне районне свято “Слов'янський родовід” з нагоди Дня слов'янської писемності та культури. Свято зібрало аматорські колективи з вісімнадцяти клубних закладів Приморського та Оріхівського районів, а це близько 200 учасників. На оновленій сцені за участю вокальних, фольклорних, хореографічних та музичних колективів були відтворені народні обрядові свята. Під час проведення заходу працювала виставка декоративно-прикладного мистецтва та національної кухні.

3 червня у м. Мелітополі за ініціативи комунального закладу “Мелітопольське училище культури” Запорізької обласної ради за сприяння Департаменту культури, туризму, національностей та релігій Запорізької обласної державної адміністрації, ОМЦКіМ, обласного відділення Українського фонду культури та відділу культури Мелітопольської міської ради відбувся ІV Всеукраїнський фестиваль виконавців-інструменталістів та фольклорних колективів "Грай, музико!". Участь у цьогорічному фестивалі взяли близько 200 конкурсантів з м. Запоріжжя, Мелітополя, Оріхівського, Приморського, Токмацького, Чернігівського, Гуляйпільського, Кам'янсько-Дніпровського, Приазовського, Якимівського, Мелітопольського районів, а також м. Лозова Харківської області. Учасники демонстрували свою виконавську майстерність у 4 номінаціях (солісти-інструменталісти, малі форми - дуети, тріо, фольклорні інструментальні ансамблі, оркестри та фольклорні вокальні ансамблі з інструментальним супроводом). У фестивалі взяли участь носії степового розспіву Запорізького краю — народний фольклорний колектив “Надвечір’я” комунального закладу “Кам’янсько-Дніпровський районний будинок культури” Кам’янсько-Дніпровської районної ради.

17 червня  в м. Вільнянську відбувся  І регіональний фестиваль майстрів народного мистецтва “Світ калинового узору”  в рамках якого була проведена виставка декоративно-прикладного мистецтва за участю місцевих майстрів, а також гостей з Пологівського, Оріхівського, Новомиколаївського районів Запорізької області та м. Запоріжжя.

8 липня на березі р. Молочна неподалік від с. Кутузівка Токмацького району за підтримки Департаменту культури, туризму, національностей та релігій Запорізької облдержадміністрації, ОМЦКіМ, відділу культури і туризму Токмацької райдержадміністрації, районного організаційно–методичного центру відділу культури і туризму Токмацької райдержадміністрації відбувся обласний фестиваль народної творчості “Срібна купальська роса”. За десять років захід виріс із сільського свята до фестивалю обласного рівня (з 2017). В рамках фестивальних заходів проведено: обрядові театралізовані купальські дійства; традиційну ходу учасників фестивалю; концертну програму за участю фольклорних і вокальних колективів та окремих виконавців Токмацького, Вільнянського, Чернігівського, Михайлівського, Пологівського, Новомиколаївського, Якимівського районів та с. Чорнобаївка Білозерського району Херсонської області; виставку виробів декоративно-прикладного та образотворчого мистецтва за участю 23 умільців з м. Токмака, Василівського, Приазовського, Кам’янсько-Дніпровського, Токмацького районів; майстер класи із гончарного мистецтва, плетіння купальських віночків. Глядачами та учасниками традиційного народного дійства біля річки Молочної стали майже 7 тисяч місцевих мешканців, жителів та гостей району й області.

19 серпня на центральній алеї вул. Єдності м. Пологи відбувся фестиваль народної творчості “Спас іде — гостей веде”, присвячений 26-ій річниці незалежності України та Дню пасічника. Фестиваль проводився з метою збереження та популяризації української культури, фольклорної спадщини, розвитку аматорського та декоративно-прикладного мистецтва, самобутніх традицій бджільництва, виноградарства і садівництва. В рамках фестивальних заходів відбувся святковий концерт за участю близько 130 учасників художньої самодіяльності клубних закладів Більмацького, Запорізького, Оріхівського, Розівського, Чернігівського, Михайлівського, Пологівського районів, а також Воскресенської об’єднаної територіальної громади Пологівського району Запорізької області. Понад 50 умільців декоративно-прикладного та образотворчого мистецтва Гуляйпільського та Пологівського районів демонстрували свої неповторні рукотвори з різних видів народного мистецтва — вишивку, кераміку, бісероплетіння, флористику, ткацтво, в’язання, художню ковку, народні ляльки, макраме, різноманітні сувеніри та аксесуари. Також на виставці-ярмарку була представлена власна продукція місцевих бджолярів та виноградарів.

22 серпня в рамках відзначення 26-ї річниці незалежності України у фойє другого поверху Запорізького академічного обласного українського музично-драматичного театру ім. В.Г. Магара відбулась тематична виставка, презентована в п’яти експозиціях. Центральна експозиція була присвячена історії запорозького козацтва та 500-річчю від дня народження засновника Хортицької Січі — Д. І. Вишневецького. Золотий фонд Запорізького обласного художнього музею - кращі взірці славетного петриківського розпису Федора Панко, Ганни Самарської, Андрія Пікуша, Наталії Рибак; вишиті козацькі рушники ХХ-ХXІ ст. Світлани Ігнатченко та майстрів творчого об’єднання “Мальва” (м. Запоріжжя); старовинні вишиті рушники Полтавщини (с. Великі Сорочинці, смт. Опішне); святкові ансамблі традиційного жіночого одягу Запорізького краю; народне малярство відомих талановитих українських митців — Івана Скицюка та Івана Приходька. Також на виставці була представлена експозиція книжкових видань, яка різнобічно розповідала про історію України, її багату культурну спадщину, про історичні шляхи українського народу до національно-державної самостійності і суверенітету.

24 серпня в рамках святкування 26-річниці незалежності України на пл. Фестивальній м. Запоріжжя відбулась тематична виставка запорізьких майстрів, членів творчих об’єднань та громадських організацій: ГО "Запорізький колорит" (керівник Бабенко Н. В.), творчого об'єднання "Самоцвіти Запоріжжя" (керівник Васильєва Л. О.), творчого об'єднання майстрів української народної вишивки "Цвіт калини" (керівник Кутасевич Р. М.), ГО "Колорит" (керівникСауріна О. Я.). Цьогорічну виставку представили 64 провідних майстрів, які є зберігачами та продовжувачами кращих традицій українського народу.

14 жовтня на території Національного заповіднику “Хортиця” відбувся VІІI Всеукраїнський козацький фестиваль “Покрова на Хортиці”, в якому взяли участь професійні і аматорські творчі колективи, окремі виконавці, майстри з традиційних видів народної творчості з України і Запорізької області. Козацькі пісні Дніпропетровщини представили народні фольклорні ансамблі - “Криниця” Підгородненського міського будинку культури ім. Т.Г. Шевченка, “Богуславочка” Богуславського сільського будинку культури та “Першоцвіт” Кочережківського Народного дому Дніпропетровської області. Запорізьку область представляли 7 творчих колективів, серед яких носії степового розспіву - народні фольклорні колективи “Веснянка” Данилоіванівського сільського будинку культури Мелітопольського району і “Надвечір'я” Кам'янсько-Дніпровського районного будинку культури. У рамках фестивалю також відбулась обласна культурно-мистецька акція “Запорізькі обереги” в якій взяли участь близько 60 провідних майстрів з міст Запоріжжя, Токмака, а також Кам’янсько-Дніпровського та Мелітопольського району Запорізької області. В рамках “Покрови на Хортиці” відбувся фестиваль національних культур “Єдина родина”. На “Козацькому колі” розташувалося багато-етнічне культурне містечко. Національно-культурні товариства у своїх подвір'ях представляли перлини національних культур, традицій, звичаїв, кращих зразків народної творчості, національної кухні. Вразили присутніх творчі виступи колективів та окремих виконавців.

3 та 4 листопада у м. Гуляйполе за підтримки Департаменту культури, туризму, національностей та релігій Запорізької облдержадміністрації, ОМЦКіМ відбувся Х обласний фестиваль народного мистецтва “Вольниця”, присвячений 129-й річниці від дня народження ватажка повстанського руху на Півдні України Нестора Махна. Метою фестивалю є збереження історичної спадщини, відродження і популяризація традицій українського народного мистецтва, підтримка творчих колективів області. У фестивалі взяли участь 38 дитячих та 48 дорослих колективів художньої самодіяльності та окремих виконавців з 13 міст та районів Запорізької області. У фойє культурно-спортивного комплексу “Сучасник” були представлені: виставка робіт учнів художнього відділення Дитячої школи мистецтв “Вольниця кольорів”; виставка декоративно-прикладного та образотворчого мистецтва “Шедеври Гуляйпілля”; книжкова криниця знань “Гуляйполе і гуляйпільці”; виставка-інсталяція “В Україні наша доля й воля”; виставка-ярмарок краєзнавчої літератури “Хранителі історії гуляйпільщини” та інше.

25 листопада з метою збереження, розвитку та пропагування традицій фольклору Запорізького краю у приміщенні комунального закладу “Палац культури “Титан” м. Запоріжжя відбувся обласний конкурс фольклорних колективів “Запорізька спадщина”. Організаторами заходу виступили Департамент культури, туризму, національностей та релігій Запорізької обласної державної адміністрації та ОМЦКіМ. У конкурсі взяли участь 21 фольклорний колектив з міст Запоріжжя, Мелітополя, Енергодара, Токмака, а також Вільнянського, Василівського, Запорізького, Мелітопольського, Михайлівського, Кам’янсько-Дніпровського, Оріхівського, Приморського, Пологівського та Якимівського районів. Конкурсна програма була представлена у 4 номінаціях. Серед учасників були носії “Степового розспіву Запорізького краю” — народний фольклорний колектив “Надвечір’я” Кам’янсько-Дніпровського районного будинку культури, народний фольклорний ансамбль “Веснянка” Данилоіванівського сільського будинку культури Мелітопольського району та народний фольклорний колектив “Токмачаночка” Малотокмачанського сільського будинку культури Токмачанської ОТГ Оріхівського району.

Національно-культурні товариства області також проводять активну та копітку роботу із збереження традицій народів, які населяють Запорізький край, знайомлять із власною культурою усіх бажаючих.

Центр активно співпрацює із Запорізькою обласною організацією Національної спілки краєзнавців України (голова — Денисенко О.В.). Запорізькою організацією НСКУ започатковано новий проект “Запорозький спадок”, який включає заходи, напрямки досліджень для систематичного поповнення переліку елементів НКС, як на місцевому, так і на національному та міжнародному рівнях.

 10 листопада за ініціативи Запорізької обласної організації НСКУ (голова — Денисенко О. В.) за підтримки Департаменту культури, туризму, національностей та релігій Запорізької облдержадміністрції відбулась  перша Всеукраїнська науково-практична краєзнавча конференція “Нематеріальна культурна спадщина Запорожжя — живий скарб України: проблеми дослідження, збереження та розвитку” в рамках відзначення 170-річчя від дня народження Я. Новицького. Співорганізатори - ОМЦКіМ, Національний заповідник “Хортиця”, Запорізьке наукове товариство ім. Я. Новицького, Запорізький обласний осередок Національної спілки майстрів народного мистецтва України, комунальні заклади Запорізької обласної ради -  “Запорізька обласна універсальна наукова бібліотека", “Запорізький обласний краєзнавчий музей”, “Запорізький обласний художній музей”. 

У роботі конференції взяли участь: представники обласної та місцевих комісій з формування переліків елементів нематеріальної культурної спадщини Запорізької області, історики, краєзнавці, науковці з Чернігівської, Миколаївської, Черкаської, Дніпропетровської областей, м. Переяслав-Хмельницький, а також носії нематеріальної культурної спадщини Запорізького краю:

Арабаджи О. С., доцент, проректор Мелітопольського державного педагогічного університету ім. Б. Хмельницького представила культуру караїмів Мелітополя — одного з мало-чисельних народів України, який знаходиться на межі зникнення;

 Сергєєва Т. А., викладач-методист вищої категорії, завідувач методичного кабінету комунального закладу “Мелітопольське училище культури” Запорізької обласної ради представила степовий розспів Запорізького краю.

 На заході були присутніми народні майстрині -  Мелай В. М., майстер художньої вишивки (м. Токмак), Мазнєва Л. І. і Давидова А. М. -сімейна династія запорізьких майстринь творчого об’єднання майстрів української народної вишивки “Цвіт калини” (голова — Кутасевич Р. М.). Давидова А. М. є лауреатом цьогорічної обласної премії “За досягнення в розвитку культури Запорізького краю”. Традиція вишивки запорізького рушника розглядається як перспективний елемент нематеріальної культурної спадщини Запорізького краю. 

10. Формальна освіта з підготовки кадрів у сфері управління нематеріальною культурною спадщиною. --------

11. Неформальна освіта у сфері нематеріальної культурної спадщини та інші. ---------

12. Згідно наказу Департаменту культури, туризму, національностей на релігії Запорізької облдержадміністрації від 07.08.2015 № 187-осн координацію питань охорони нематеріальної культурної спадщини на території Запорізької області здійснює комунальна установа “Обласний методичний центр культури і мистецтва” Запорізької обласної ради. Заклад здійснює збір, документування, формування Переліків інвентарів та передачу інформаційних матеріалів до Українського центру культурних досліджень.

Адреса: 69600, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 152, тел/факс (0612) 63-80-49,

тел. 63-81-56, e-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.,http://zomc.org.ua.

13. Документацією по нематеріальній культурній спадщині займається комунальна установа “Обласний методичний центр культури і мистецтва” Запорізької обласної ради.

14. Перелік:

- “Козацький бойовий звичай “Спас” (носії — козацька спільнота; ареал поширення - Запорізька, Дніпропетровська, Миколаївська, Херсонська, Рівненська, Волинська області); елемент життєздатний відтворений;

- “Запорізький Покровський ярмарок” (носії — члени територіальної громади м. Запоріжжя; ареал поширення - м. Запоріжжя); елемент життєздатний інтерпретований.

- “Плавнева побутова культура” (носії — спільнота Василівського, Кам’янсько-Дніпровського районів Запорізької обл.); елемент життєздатний, потребує наукового дослідження;

- “Мистецтво ткацтва села Гусарка” (носії — жінки с. Гусарка Більмацького району Запорізької області); ареал поширення — с. Гусарка Більмацького району; елемент знаходиться під загрозою зникнення;

- “Степовий розспів Запорізького краю” (носії - народний аматорський фольклорний ансамбль "Токмачаночка" Малотокмачанського сільського будинку культури Токмачанської ОТГ Оріхівського району (керівник Левченко Г. Д.), народний фольклорний ансамбль народної української пісні "Горлиця" Мар"янівської філії КЗ "Куйбишевський РБК" Більмацького району (керівник Коналош Л. С.), народний фольклорний ансамбль “Веснянка” Данилоіванівського сільського будинку культури Мелітопольського району (керівник Сергєєва Т. А.), народний фольклорний колектив “Надвечір’я” комунального закладу “Кам’янсько-Дніпровський районний будинок культури” Кам’янсько-Дніпровської районної ради (керівник Трошина Г. І.); ареал поширення — Кам’янсько-Дніпровський, Мелітопольський, Більмацький та Оріхівський райони Запорізької області; елемент життєздатний, автентичний;

- “Традиція частування караїмів Мелітополя” (носій - Арабаджи О. С., доцент, проректор Мелітопольського державного педагогічного університету ім. Б. Хмельницького та спільнота караїмів Мелітополя); ареал поширення - міста Мелітополь, Київ, Дніпро, Луцьк, Одеса, Миколаїв, АР Крим); елемент життєздатний, знаходиться під загрозою зникнення;

- “Пісенна спадщина села Мала Білозерка Василівського району” (носій — Карнаух Н. П.(1940 р.н.) та Потапенко Л. І.(1930 р.н.); ареал поширення - с. Мала Білозерка Василівського району Запорізької обл.; елемент життєздатний, автентичний;

- “Чеське обрядове весільне дійство “Чижба” (носій - народний самодіяльний ансамбль чеської пісні “Чехоградська Гудба” Новгородківського центру чеської національної культури Мелітопольського району, керівник Кацака О. М.); елемент потребує дослідження;

- “Ручне художнє кування та металопластика м. Токмака” (носій — Ракшевський О. О.); ареал поширення — м. Токмак; елемент потребує дослідження;

- “Весільний обряд “бгання короваю” (носій - фольклорний колектив “Берегиня” Остриківського сільського будинку культури Токмацького району, керівник Баранік О.); елемент потребує дослідження;

- “Пологівська кераміка” (носій — родина Нагурних); ареал поширення — м. Пологи; елемент життєздатний, інтерпретований, потребує дослідження;

- “Технологія виготовлення тулумбасів та гри на них” (носій — Васильєв Д. О.); ареал поширення — м. Запоріжжя; елемент життєздатний, відтворений;

- “Технологія гри на бубні із колотушкою” (носій — Васильєв Д. О.); ареал поширення — м. Запоріжжя; елемент життєздатний, відтворений.

У Приморському районі активно проводиться робота із вивчення календарно-обрядових свят етнічних болгар (календарне свято виноградарів і виноробів “Трифон Зарезан”).

Запорізька обласна організація НСКУ пропонує розглянути такий перелік елементів НКС (попередні назви):

- “Запорозький козацький куліш” - давня козацька кулінарна традиція;

- “Запорозька школа джур”;

- “Запорозька традиція козацьких прізвиськ”;

- “Запорозькі легенди про козацькі скарби”;

- “Запорозька хата” - традиція використання глини у будівництві житла;

- “Традиційне використання рослин в оздобленні житла та господарстві Запорожжя” (традиції використання соломи, рогози, трави);

- “Запорозька піч” - традиції побудови та розташування запорозької хатньої печі, запорозької вуличної хлібної печі та стародавньої вуличної варистої печі — козацької (чумацької) “кабиці”;

- “Запорозькі горішки” - запорозькі традиції випікання хліба;

- “Запорозька скриня” - традиції скринкарства Запорожжя;

- “Запорозька іграшка з гарбуза” - традиція виготовлення дитячої забавки — іграшки з гарбуза-горгопки та інші.

У соціальній мережі “Фейсбук” створено контактну групу для висвітлення та обговорен-ня елементів НКС, які в подальшому будуть заноситися до обласного переліку. Також у соціальній мережі “Фейсбук” створено спільноту “Нематеріальна культурна спадщина ZP. UA” (https://www.facebook.com/groups/NKS.ZP.UA/?ref=bookmarks), де висвітлюється робота з охорони та збереження нематеріальної культурної спадщини як в області, так і поза межами.

На сайті ОМЦКіМ створено вкладку “Нематеріальна культурна спадщина” за посиланням: http://zomc.org.ua/nematerialna-kulturna-spadhina/docs, де можна ознайомитись з протоколами засідань комісії, переліком елементів НКС, методичними матеріалами та публікаціями.

Продовжується робота по виявленню, ідентифікації та відбору елементів НКС відповідно до критеріїв Конвенції, але в процесі роботи виникають певні труднощі, а саме:

немає обласної Програми з охорони та збереження нематеріальної культурної спадщини, що не дає можливості здійснювати наукові, технічні, мистецтвознавчі дослідження елементів НКС в містах і районах області;

у Центрі немає кваліфікованих працівників у сфері НКС (експертів з НКС, фольклористів), тому неможливо якісно провести моніторинг елементів НКС на місцевому рівні;

на етапі підготовки інвентарної картки на елемент НКС представники місцевих науково-освітніх установ та інші експерти не мають бажання співпрацювати на громадських засадах;

неспроможність сільських будинків культури (відсутність житла з опаленням, холодні приміщення, тощо) утримувати професійних спеціалістів є причиною відпливу кваліфікованих кадрів в інші галузі.

15. Обласним методичним центром культури і мистецтва внесено пропозиції до обласної Програми розвитку культури Запорізької області на 2018-2022 роки у напрямку охорони та збереження нематеріальної культурної спадщини Запорізької області. Також внесено пропозицію започаткувати проведення відкритого фестивалю відродження української культури “Витоки”.

16. Протягом року осередками ВГО “Всеукраїнська федерація “Спас” проведено цикл народних свят, обрядів та фестивалів. Щороку проводяться фестивалі народної творчості та бойових мистецтв, які внесені в плани Запорізької облдержадміністрації та Запорізької міської ради. Організовуються семінари і майстер-класи від майстрів бойового звичаю “Спас”, проводяться лекції про бойову традицію запорозького козацтва, науково-практичні конференції, круглі столи. Створені спеціальні освітні програми у загальноосвітніх та спортивних школах. У Запорізькому національному університеті на факультеті фізичного виховання відкрита спеціалізація “Український рукопаш “Спас”, де викладається предмет “Історія і духовні основи “Спасу”. При ВГО “Всеукраїнська федерація “Спас” створена науково-методична рада, завданням якої є залучення науковців різних спеціальностей до вивчення звичаю “Спас” та розробка методик впровадження в системи освіти і фізичної культури України.

17. Двустороннього, субрегіонального та міжнародного співробітництва немає.

18. Елементів, включених до Міжнародних списків ЮНЕСКО немає.

19-20. ------

21. Проведені вищезазначені заходи щодо охорони нематеріальної культурної спадщини сприяли підвищенню зацікавленості і поваги громадськості до традиційних культур.

22. Станом на звітну дату поданих елементів до Національного реєстру України немає. У наступному році планується просувати такі елементи:

- “Козацький бойовий звичай “Спас”;

- “Степовий розспів Запорізького краю”;

- “Традиція частування караїмів Мелітополя”.

23-24 Участь громад.

- ВГО “Всеукраїнська федерація “Спас”, президент федерації Притула О. Л., культуролог, автор багатьох книг і публікацій, а також віце-президент федерації Рижов К. А. проводять значну освітню, науково-просвітницьку роботу із збереження спадковості козацького бойового звичаю “Спас”. Робота висвітлюється на офіційному сайті федерації http://spas.zp.ua, а також у місцевих та регіональних ЗМІ.

- Арабаджи О. С., доцент, проректор Мелітопольського державного педагогічного університету ім. Б. Хмельницького,  автор понад 50 наукових та навчально-методичних праць, співавтор колективних монографій “Етнокультурні процеси в Запорізькому краї у ХІХ-ХХ ст.”, “Етносоціальне буття народів Запорізького Приазов’я в геокультурному контексті” та багатьох інших. Проводить активну роботу по збереженню культури караїмів. ЇЇ наукові статті висвітлюється у збірниках за підсумками участі у науково-практичних конференціях та у місцевих та регіональних ЗМІ.

Більше інформації за лінками: http://mvk.zp.ua/gromadska-organizatsiya-melitopolske-natsionalno-kulturne-karayimske-tovaristvo-dzhamaat/

http://karai.crimea.ua/233-dzhamaat-melitopolja.html

http://qha.com.ua/ru/obschestvo/karaimi-melitopolya-starayutsya-sohranit-svoyu-kulturu/63705/

http://biblermontov.ucoz.ua/index/karaimy/0-20

- Сергєєва Т. А., викладач-методист, завідувач методичного кабінету комунального закладу “Мелітопольське училище культури” Запорізької обласної ради, член обласної комісії з формування елементів нематеріальної культурної спадщини Запорізької області провела збір та обробку пісенної спадщини села Данилоіванівка Мелітопольського району, активно популяризує пісенну спадщину Запорізького краю, є розробником багатьох методичних видань, фольклорних збірок. Із задоволенням ділиться досвідом з працівниками закладів культури області, а також передає свої знання студентам.

- Денисенко О. В., голова Запорізької обласної організації НСКУ, член обласної комісії з формування елементів нематеріальної культурної спадщини Запорізької області проводить значну інформаційно-просвітницьку та пошукову роботу з питань виявлення, вивчення , охорони та збереження НКС. Активно співпрацює з Центром та іншими закладами культури, освіти, займається підготовкою матеріалів по просуванню козацького бойового звичаю “Спас” до Національного реєстру України. При Запорізької обласної організації НСКУ діє комісія з охорони НКС Запорізького краю, до складу якої входять краєзнавці, науковці, історики та інші фахівці. В електронному проекті науково-популярного часопису “Краєзнавство Запорожжя” Запорізької обласної організації НСКУ (https://zpkrai.jimdo.com) започаткувала рубрику “Нематеріальна спадщина Запорожжя”, де кожен небайдужий може долучитись до вивчення і висвітлення тієї, чи іншої теми. Організувала проведення першої Всеукраїнської науково-практичної краєзнавчої конференції “Нематеріальна культурна спадщина Запорожжя — живий скарб України: проблеми дослідження, збереження та розвитку” в рамках відзначення 170-річчя від дня народження Я. Новицького, яка відбулась 10 листопада.

- Білівненко С. М., доцент кафедри джерелознавства, історіографії та спеціальних історичних дисциплін Запорізького національного університету, голова Правління Запорізького наукового товариства ім. Якова Новицького, співробітник Запорізького відділення Інституту української археографії та джерелознавства ім. М.С. Грушевського НАН України, кандидат історичних наук, голова комісії з формування елементів нематеріальної культурної спадщини Запорізької області проводить консультаційну роботу з носіями елементів, членами місцевих комісій з формування переліків елементів НКС щодо вивчення першоджерел тих, чи інших елементів. Неодноразово консультував фахівців Центру з питань пошуку фольклорних та етнографічних першоджерел та з інших питань по темі.

- Брацило Л. Ф., Почесний працівник туризму України, засновниця - Почесний Голова ГО "Запорізька обласна туристична асоціація" (далі - асоціація), член Запорізької обласної організації Національної спілки краєзнавців України, член обласної комісії з формування елементів нематеріальної культурної спадщини Запорізької області. З активізацією  діяльності Запорізької обласної організації НСКУ асоціація об’єднаними зусиллями здійснює подальший розвиток туризму і курортів в регіоні шляхом активного впровадження  методів туристичного краєзнавства. Створена комісія Спілки з туристичного краєзнавства в рамках майбутньої програми розвитку краєзнавства в Запорізькій області до 2020 року, враховуючи  сучасні внутрішньополітичні та зовнішньополітичні виклики,  ставить перед собою ключові завдання з охорони та популяризації нематеріальної культурної спадщини Запорізького краю, зазначені за поданим лінком: https://zpkrai.jimdo.com/2016/12/19/перспективні-напрями-розвитку-туристичного-краєзнавства-в-запорізькій-області/

Запорізький Обласний методичний центр культури і мистецтваНаші кнопки для розміщення на Ваших ресурсах.

Для обміну кнопками звертайтесь через "Зворотній зв'язок" нижче.

Запорізький Колорит

Поштова адреса:

69095, Україна, Запоріжжя, пр. Соборний, 152 (див. на мапі )

 

Час роботи:

Пн. - Чт. з 8:00 до 17:00, Пт. з 8:00 до 15:45

Перерва з 12:00 до 12:45