search
Понеділок 28 січня

Круглий стіл, присвячений Міжнародному дню Голокосту

28 січня провідний методист по роботі з національно-культурними товариствами та з інформаційної діяльності обласного центру культури і мистецтва Ганна Медведєва взяла участь у засіданні круглого столу до Міжнародного дня Голокосту, який відбувся на базі Запорізької Сінагоги «Гиймат-Роза».

Голокост – одна з глобальних катастроф ХХ століття. Загалом, під час Другої світової, жертвами масового знищення стали майже 6 мільйонів євреїв, серед них 1,5 мільйони дітей. Крім того, під репресивні жорна нацистів потрапили деякі інші народи й соціальні групи.

У засіданні круглого столу взяли участь представники влади, громадських організацій, освітяни, спільнота Запоріжжя.

Після спільної молитви директор Департаменту культури, туризму, національностей та релігій облдержадміністрації Владислав Мороко, висловлюючи свій жаль за загиблими під час тих страшних подій, зазначив, що людські жертви такі ж незчисленні, як і зірки на небі, й наразі ми навіть не можемо собі уявити ту кількість загиблих під час Голокосту. Також пан Мороко доповів про проведену роботу щодо пошуку імен врятованих та рятівників й установлення їм меморіальних дошок на територіях Запорізького краю.

Головний рабин Запорізької області Нохум Ерентрой відзначив, що зберігаючи пам’ять про Голокост, ми прагнемо до того, щоб світ ніколи більше не допустив повторення цієї жахливої сторінки історії. Заперечення тих подій неприйнятно з точки зору моралі, оскільки несе загрозу існуванню всього світу. Голокост – це трагедія не тільки євреїв.

Вшанування пам’яті героїв, які у роки Другої світової війни рятували євреїв від нацистських загарбників та роль польської громади у цих подіях висвітлила голова товариства польської культури ім. св. Іоанна Павла ІІ Ганна Макушинська.

Старійшини та члени єврейської громади Запоріжжя ділилися спогадами про події тих років. Про приклади Голокосту на теренах Запорізької краю розповіли кандидати історичних наук, доценти історичного факультету Запорізького національного університету Молдавський Роман та Шугальова Інна.

Освіта молодого покоління відіграє неабияку роль у будівництві толерантного суспільства. Директорка єврейської школи «Хабад Любавич» та директорка єврейської гімназії «ОРТ-Алеф» відзначили, що неабияку роль у світосприйнятті учнів відіграють поїздки до Ізраїлю, під час яких школярі мають змогу «доторкнутися» до історичних сторінок Голокосту.

Голова Запорізького міського болгарського товариства «Відродження» Олександр Сяров висловив свої співчуття щодо Голокосту та жахливих втрат єврейського народу. Пан Олександр також наголосив на тому, що порятунок болгарських євреїв – епізод в історії Болгарії під час Другої світової війни, коли праведниками світу і небайдужими були врятовані від знищення близько 50 тисяч болгарських євреїв. Цей вчинок має бути взірцем толерантності для багатьох поколінь.

У рамках круглого столу до Міжнародного дня Голокосту також відбулося покладання квітів до пам’ятника «Жертвам фашизму».

         Ідентифікація євреїв з корінною нацією і є тією точкою неповернення, пройшовши яку можна з упевненістю сказати, що нація сформувалася. Так, Україна все ще буде розділена питаннями політики, мови та історії, власне, як і Ізраїль. Але все ж це буде єдина нація, що стоїть перед лицем спільної загрози. Тому головне завдання для українців – не збудувати націю, а модернізувати її. Причому в сучасних умовах. Так само, як це вдалося Ізраїлю.  Нам не слід забувати про те, що толерантність – основа стабільності і миру – постійно піддається випробуванню. Її не можна просто встановити в наказовому порядку, толерантності треба вчитися, її треба практикувати.

Вшануймо світлу пам’ять усіх загиблих і висловімо щирі співчуття родинам, що їх не оминуло страшне лихо. Ми маємо зробити все, аби подібні помилки історії більше ніколи не мали навіть найменшого шансу на повторення.

Запорізький Обласний методичний центр культури і мистецтваНаші кнопки для розміщення на Ваших ресурсах.

Для обміну кнопками звертайтесь через "Зворотній зв'язок" нижче.

Запорізький Колорит

Поштова адреса:

69095, Україна, Запоріжжя, пр. Соборний, 152 (див. на мапі )

 

Час роботи:

Пн. - Чт. з 8:00 до 17:00, Пт. з 8:00 до 15:45

Перерва з 12:00 до 12:45