search

Одержати грантову допомогу складно, але реально

Зазвичай для того щоб одержати грантові кошти на розвиток сільських районів, необхідно докласти значних зусиль. Але те, що це реально і найголовніше – ефективно, свідчать успішні приклади багатьох сільських рад.

Приміром, Забродівській сільраді за допомогою грошей, наданих міжнародними та всеукраїнськими фондами, вдалося відновити та облаштувати дороги, клуб, дитсадок та школу у своїх селах.

Як пише видання «Вісник» (http://visnyk.lutsk.ua/news/ukraine/regions/volyn/dorogy-klub-dytsadok-shkola-vse-za-grantovi-koshty/), «при сільській раді створили громадську організацію «Промінь», на засіданнях якої пишуть проекти, котрі подають на різні міжнародні та всеукраїнські конкурси, шукаючи грантові кошти на розбудову сіл. Протягом останніх п'яти років донорським фондам був запропонований 21 проект, 14 з них у виграші, залучено майже 9 мільйонів гривень».

В інтерв’ю цьому виданню ініціативний сільський голова Микола Калачук розповідає, з чого починав розробку проектів і залучення грантових коштів:

– Спочатку пробували залучати маленькі гранти, які надавали різні посольства, зокрема Польщі, Швейцарії, Фінляндії, Німеччини, Японії тощо. Багато чого не знали: як писати і що писати у тих проектах, та й переклад займав чимало часу. А відповідь отримували переважно одну – що у зв'язку з обмеженням коштів нашу пропозицію прийняти не можуть. Залучення грантових коштів розпочалося з програми «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду». За нею капітально відремонтували, добудували три ФАПи – по одному у кожному селі, які стали як новенькі.

У планах сільської громади – залучення іноземних коштів для освітлення декількох вулиць, закупівлі медичного обладнання у ФАПи та стоматологічний кабінет, для будівництва Центру розвитку дитини корекційного спрямування при школі у селі Якушів. Також уже виділено кошти для здійснення заходів з енергозбереження у школі в Забродах та заміни покрівлі, утеплення стін, зовнішнього оздоблення, заміни внутрішніх санвузлів тощо. Уже добудовано й облаштовано дитячий садочок у Забродах, клуб у селі Якушів, дитячий майданчик у дитсадку в селі Якушів і міні-футбольні поля, закуплено музичну апаратуру для проведення заходів для дітей.

Про те, що одержати додаткове фінансування, коли в бюджеті бракує грошей, не завжди просто і треба докладати зусиль, в інтерв’ю виданню «Дирижабль» розповідає і перша заступниця голови Ямпільської райадміністрації Людмила Майорова (http://drgbl.net/granty-na-yampil/). Свій перший грант Ямпільщина виграла 2006 року. На нього відремонтували трактор, купили причеп та машину, яка дробила деревину на щепу. Трактор збирав обабіч доріг гілля, потім його перероблювали і так опалювали школу в селі Пороги.

— Заявку на той грант допомагали писати вінницькі колеги. Переписували її, мабуть, місяць, бо ще нічого не уміли, — згадує чиновниця.  

За 10 років вона та її колеги набили руку в написанні грантових заявок. Відкрили при адміністрації ресурсний центр: там працюють три людини й займаються винятково пошуком грантів для району. За рік лиш на обласний конкурс надсилають по 25-30 заявок, а ще ж є всеукраїнські та міжнародні.

Торік було подано 28 заявок на область, з них виграли 10, а попереднього року з 20 профінансовано шість. Завдяки цьому у восьми освітніх закладах встановили нові вікна, Бушанська школа отримала нову їдальню, Северинівська — спортивний інвентар, а будинок культури в Гальжбіївці — актову залу. Також почали будувати дитячий садок в Дорошівці, в Ямполі зробили капітальний ремонт музичної школи.

Втім, як пишуть журналісти «Дирижабля», «отримати гранти можна не лише на такі грандіозні проекти, але й на простіші речі. Приміром, ямпільчанка Вікторія Пасілецька за сприяння райадміністрації теж виграла грант і провела в Ямполі україно-молдовський дитячий фестиваль. На нього витратили лише 11 тисяч гривень.

Дають їх не лише містам чи установам, але й приватним особам. Втім, ямпільчани знають про це мало, про допомогу в їх пошуку просять рідко. Та й керівництво сіл активізувалося не так давно.

«Це тепер у нас черга сільських голів стоїть, бо ж побачили, що реально щось змінюється в селах. А раніше ніхто не розумів, що таке гранти, навіщо їх дають. Інколи села доводилося силою змушувати ті заявки писати», — розповідає Людмила Майорова.

Ресурсний центр дуже хоче, аби сільради самостійно писали грантові заявки. Аби навчити сільських голів готувати заявки, райрада влаштувала в 2012 році власний конкурс грантів. На нього з бюджету виділили 280 тисяч гривень, тобто по 10-15 тисяч на громаду. Кожна мала розписати, що саме треба зробити в їхньому селі.

Більшість грантів нереально отримати без співфінансування. Приміром, планують відремонтувати дитячий садок, і на це потрібно півмільйона гривень. Якщо село виділить 10-20% від суми, тобто 50-100 тисяч, то донор — дає решту. Часто також вимагають, аби 5% доклало місцеве населення. Так люди показують, що їм справді важливий цей проект. Та й за його виконанням будуть стежити пильніше.

На ремонт дитячого садка в Гальжбіївці гроші збирали вихователі: ходили селом, говорили з людьми. Кожну пожертву фіксували: скільки та від кого, назбирали 16 тисяч гривень. А в Безводному батьки та вихователі влаштували ярмарок для збору коштів. Найбільше жертвували 200 гривень, найменше — п’ять. Окрім того, місцеві часто допомагають не лише грошима, але й роботою: хто сміття виносить, хто канаву копає, хто фарбує.

 

Фото: http://www.proselo.com.ua/

 

Запорізький Обласний методичний центр культури і мистецтваНаші кнопки для розміщення на Ваших ресурсах.

Для обміну кнопками звертайтесь через "Зворотній зв'язок" нижче.

Запорізький Колорит

Поштова адреса:

69095, Україна, Запоріжжя, пр. Соборний, 152 (див. на мапі )

 

Час роботи:

Пн. - Чт. з 8:00 до 17:00, Пт. з 8:00 до 15:45

Перерва з 12:00 до 12:45