search

Можливості Culture Bridges: гранти, тренінги, літературна програма

Що таке програма Culture Bridges, для кого вона, які можливості вона пропонує для розвитку культури та креативних індустрій в Україні, а також, як правильно подати заявку на грант - про це Європейський Простір поспілкувався з менеджеркою програми Іриною Прокоф'євою.

Culture Bridges — програма розвитку українського культурного сектору, яка має на меті налагодження ефективних зв'язків між митцями, культурними операторами та інституціями в Україні і ЄС.

Програма стартувала у листопаді 2017 року та триватиме до жовтня 2020 року.

Сulture Bridges фінансується Європейським Союзом в межах впровадження Угоди про асоціацію між Україною та ЄС, здійснюється Британською Радою в Україні у партнерстві з EUNIC — мережею Національних інститутів культури Європейського Союзу.

У першу чергу Culture Bridges знають як грантову програму, однак гранти - не єдиний компонент.

Також передбачено проведення освітніх тренінгів для менеджерів культури та креативних індустрій.

Протягом періоду дії програми буде проведено зокрема 10 тренінгів про те, як подаватися на програму Креативна Європа. П’ять з них вже відбулися в Києві, Чернігові, Запоріжжі, Дніпрі та Харкові. Практично навчатимуть ті, хто пройшов весь процес подання заявки до отримання гранту.

Окрім того, за цей час буде реалізовано п’ять спеціальних проектів разом із мережею EUNIC. Перший з них стартував на Книжковому Арсеналі — професійна програма для видавців Booking the Future.

Серед спецпроектів, зокрема, є серія телевізійних випусків у форматі дебатів, присвячених нинішній Україні,  і постмайданному періоду (спецпроект втілює Чеський центр за фінансування Culture Bridges). Програма транслюється в Європі та країнах Східного партнерства і може стати одним із джерел правдивої інформації про стан речей в Україні для європейців.

Масштабний грантовий компонент


Програма Culture Bridges підтримує три типи грантів: гранти міжнародної мобільності, гранти національної співпраці та гранти міжнародної співпраці.

Гранти міжнародної мобільності

Це індивідуальні гранти. Тобто одна особа може податися на грант і поїхати в одну або декілька країн ЄС. Або навпаки, хтось один з країн ЄС може приїхати в Україну. Це двостороння програма.

Йдеться про дуже широкий спектр можливостей — людина сама обирає, куди їхати, і подає запит, щоб програма Culture Bridges профінансувала ці витрати. Це може бути стажування, резиденція, відвідування конференції або якогось професійного заходу в країнах ЄС.

Основне — представляти один з секторів культури та креативних індустрій, що є досить широким поняттям. А сюди багато чого входить — музеї, архівна справа, бібліотеки, креативні хаби, література, музика, фестивалі, кіно, медіа та інше.

Подаватися на отримання такого гранту може окрема особа, організація з України, яка хоче відправити свого колегу до ЄС, або ж європейська організація, яка приймає цих українських колег. Українська організація, яка запрошує до себе європейського колегу, так само може заповнити заявку на грант мобільності.

Поїздка має відповідати чітко певній професійній меті людини, тобто має бути зрозуміло, як ця короткострокова поїздка вплине на подальший професійний розвиток цієї людини і того сектору, де вона працює.

Фінансування поїздки — до 4 тисяч євро. Візит може бути короткостроковим (до двох тижнів) та довгостроковим (до чотирьох тижнів).

Гранти національної співпраці

Проекти національної співпраці, на які видається грант, мають реалізовуватися двома організаціями з України.

Головний технічний критерій — ці організації мають бути з двох несуміжних областей. Мета полягає в тому, щоб організації з різних куточків України робили спільні проекти. Бюджет на такі проекти - 10 тисяч євро, тривалість реалізації — до 6 місяців.

За правилами, заявку на отримання такого типу гранту подає одна організація від обох партнерів. Саме вона буде адмініструвати гроші, але в заявці вказується інформація і про другого партнера з несуміжної області.

Звісно, можуть бути іще додаткові партнерства, але головний критерій – це наявність партнерства мінімум двох організацій.

Гранти міжнародної співпраці

Проекти міжнародної співпраці, на які видається гранти, є довготривалими — від 3 до 12 місяців.

Основна вимога — проекти мають реалізовуватися разом українською організацією та організацією з країн Євросоюзу. Заявку головного грантера може подавати як українська, так і закордонна організації. Бюджети таких проектів сягають 50 тисяч євро.

Активності переважно мають відбуватися на території України, але до 20 % активностей можуть бути на території ЄС. Те саме стосується і витрат.

Подаватися можуть університети, які працюють в сфері культури та креативних індустрій, приватні організації, неурядові організації та державні установи.  

Як подати заявку на грант Culture Bridges. Покрокова інструкція

Розпочинаєте з того, що заходите на сайт програми Culture Bridges та вибираєте той тип гранту, на який хочете податися.

Наприклад, ви обрали для себе грант національної співпраці.

Заходите в розділ Проекти національної співпраці, і перше, що робите — завантажуєте документ Рекомендації до подання заявки. У ньому прописані всі ці чіткі технічні критерії.

Ключові моменти можете виділити маркером.

Також можна зробити для себе якийсь check-list, аби не пропустити підвантеження всіх необхідних документів.

У рекомендаціях міститься інформація — що потрібно, аби ваша заявка була максимально успішною.

Більш того, крім технічних критеріїв, там прописані і критерії якісної оцінки, за якими експерти проекту оцінюють заявки.

Обов’язково відкрийте ці рекомендації, де описано якісні критерії: змістовність проекту, яку він вирішує проблему, яка мета проекту, чи є досвід реалізації подібних проектів, чи є досвід співпраці з партнерською організацією, хто буде реалізовувати цей проект. І по кожному з цих критеріїв є максимальний бал, який може отримати учасник.

Як відбувається оцінювання

Спочатку заявка перевіряється на відповідність технічним критеріям, після чого передається незалежним експертам на оцінювання за якісними критеріями.

Кожну заявку оцінюють два експерти — і, відповідно, є дві оцінки. Середнє арифметичне з них — це фінальна оцінка за заявку.  Якщо розрив між оцінками двох експертів 30 і більше балів, то залучається ще третій експерт, оцінка якого береться до уваги.

Отже, якщо ви плануєте подаватися на отримання гранту — на сайті в розділі гранти є секція найчастіших запитань (FAQ). Можливо, там і буде потрібна вам відповідь.

Також команда проекту проводить вебінари для тих, хто буде подаватися на грант.

Яких помилок уникати

Після оголошення першої хвилі конкурсу команда програми Culture Bridges отримала 544 заявки: 212 на гранти мобільності, 178 — на гранти національної співпраці, та 156 – на проекти міжнародної співпраці.

Вже перший конкурс показав, що найтиповішими помилками заявників є:

Непідвантажені всі супровідні документи

Проекти в багатьох випадках — цікаві та змістовні, й заслуговують на підтримку, однак апліканти часто не виконують найпростіші технічні вимоги.

Найбільш розповсюдженою помилкою було те, що заявники не підвантажили всі супровідні документи, яких вимагається не так і багато.

Неправильно вказана дата початку проекту

У кожній хвилі проекту є період, коли найраніше проект має починатись, і не пізніше закінчитися.

Наприклад, під час першої хвилі проекти мали починатися не раніше 1 квітня. Однак деякі аплікати у своїх заявках писали, що проекти починаються з 28 березня.

Загалом для проекту ці 3-4 дні не несуть великої різниці, однак за технічним критерієм заявка вже не може бути прийнята до розгляду на якісне оцінювання.

Лише від Вашої уважності, вдумливого підходу залежить подальше проходження вашої заявки, а правильно сформована ідея — стає успішним проектом.


Матеріал підготовлений в рамках The EU Project for Civil Society Development in Ukraine. Проект ЄС для розвитку громадянського суспільства в Україністворено задля зміцнення українського громадянського суспільства шляхом посилення ролі організацій громадянського суспільства у реалізації та моніторингу демократичних реформ та всебічному соціально-економічному розвитку в країні.

Запорізький Обласний методичний центр культури і мистецтваНаші кнопки для розміщення на Ваших ресурсах.

Для обміну кнопками звертайтесь через "Зворотній зв'язок" нижче.

Запорізький Колорит

Поштова адреса:

69095, Україна, Запоріжжя, пр. Соборний, 152 (див. на мапі )

 

Час роботи:

Пн. - Чт. з 8:00 до 17:00, Пт. з 8:00 до 15:45

Перерва з 12:00 до 12:45