search

Креативна Україна в контексті програми ЄС “Креативна Європа”

2 роки тому Україна приєдналася до  найбільшої програми ЄС «Креативна Європа», яка надає підтримку ініціативам з культурної сфери.

Яким чином працює грантовий механізм Програми, як це діє в Україні, якими першими креативними проектами можемо пишатися - довідались із розмови з Юлією Федів, очільницею Національного бюро «Креативна Європа».

«Креативна Європа» — це рамкова програма Європейської комісії, спрямована на підтримку культурного та креативного секторів Європи. Загальні цілі програми полягають у захисті, розвитку та популяризації культурного та лінгвістичного різноманіття і зміцненні конкурентної здатності культурного та креативного секторів Європи.

У країнах ЄС існували певні програми у сфері культури, медіа, які працювали окремо до 2013 року. А на період  2014-2020 роки було створено програму «Креативна Європа», яка має два напрямки: культура і медіа. Підтримка надається культурним, креативним та аудіовізуальним індустріям. 

Орієнтовний обсяг фінансування програми з бюджету ЄС – 1,46 млрд. євро.

Основна ідея – налагодження зв’язків між представниками культурної сфери 42 країн, що входять до “Креативної Європи”. 

Завдання «Креативної Європи» - розширити кількість учасників не лише в країнах-членах ЄС, але і в країнах-кандидатах на вступ, країнах Східного партнерства та країнах, які зацікавлені долучатися до культурного простору європейського континенту. 

Грантова арифметика 

Усі гранти, фінансові програми (а їх близько 14) зорієнтовані на юридичних осіб - і будь-якої форми власності. У рамках «Креативної Європи» можуть подаватися і громадські організації, і органи місцевого самоврядування, і комунальні, і державні підприємства. 

У деяких конкурсах передбачена участь організацій, які працюють не менше 2 років, мають досвід операційної діяльності. І це зрозуміло, бюджет проектів міжнародної співпраці сягає від 200 000 євро до 2 000 000 євро. 

Кожна організація повинна розуміти свою інституційну спроможність і самостійно визначати бюджет. У випадку, коли проекти міжнародної співпраці є малими (наприклад, до 200 тисяч євро), то 60% дає «Креативна Європа», а 40% організація має знайти самостійно. Під «самостійно» розуміються кошти від інших грантодавців, окрім бюджету ЄС, або внутрішніх, національних грантодавців, спонсорів, меценатів. Обмежень немає. 

Бажано, щоб був власний внесок. Навіть якщо це 2-3%. Таким чином, Ви показуєте Єврокомісії, що у майбутньому з цього проекту зможете отримувати прибуток та самофінансуватися. Це є гарантією того, що проект не закриється на момент припинення фінансування з боку ЄС. Підтримка триває протягом 1-4 років. За 4 роки можна налагодити механізми функціонування проекту незалежно від зовнішнього фінансування. Звичайно, якщо таке бажання є в самих організаторів. Тому «Креативна Європа» й інституційну підтримку надає. 

Коли ви подаєте проект, то у вас має бути розписаний план бюджету. Ви не маєте фінансовими документами підтверджувати те, що у вас на рахунку є ці 40%. Є план бюджету, де ви вказуєте, наприклад, 20% хочете залучити від певного посольства, 10% вкласти самостійно, ще 5% залучити від партнерів, а 3% - у процесі вашої діяльності буде певний дохід, який Ви  реінвестуєте в проект. До прикладу, якщо ви будете видавати книгу, продавати її, то зароблені кошти повернете гонорарами перекладачам. У процесі реалізації цей план може відрізнятися. Головне – знайти цих 40%. 

Якщо ж не знаходите - то грант надається траншами. Ви не отримаєте 100% свого гранту, а лише 70-80%. Сума прописується у вашому контракті. Це залежить від вашої фінансової спроможності, яку аналізують експерти, і на базі аналітики й комунікації з вами встановлюється кількість траншів. Останній транш, який ви отримаєте від Єврокомісії (це 10-20%), буде наданий лише тоді, коли ви прозвітуєте за всі 100 % бюджету. Показуєте, що ці гроші в дії, працюють - тоді вам постфактум дають 10-20%. 

А якщо ви не залучили свої 40%, то вам мінусують останній транш. Наприклад, якщо ви залучили 39%, то тоді вам дають не 20%, а 19%. 

Не бійтеся цього співвідношення 60% до 40%. Подавайтеся - є великий шанс, що вас підтримають. Оскільки ви маєте чудову ідею, її підтримку від ЄС - отже це вже є певним брендом для інших грантодавців. 

«Тверді» та «м’які» гранти 

Часто в Україні є зацікавленість культурного сектору у так званих твердих грантах.

«Тверді» гранти передбачають розвиток інфраструктури – коли можна закупити меблі, зробити косметичний ремонт, створити певний креативний чи культурний простір, покращити умови в музеях, бібліотеках. На жаль, у рамках «Креативної Європи»  цього не передбачено. 

«М’які» гранти включають оплату гонорарів, відшкодування коштів за транспорт,  проживання, харчування, оренду приміщення, обладнання. 

Закупити мінімальне обладнання суто на проект можна. Наприклад, якщо ви хочете створити виставку у форматі 3D інсталяції - можна купити Lite-екрани. Або якщо ви хочете створити медіа-школи і вам необхідно купити декілька відеокамер чи програмне забезпечення, то ви теж можете собі це дозволити. Головне – не робити капітальних ремонтів, не купувати меблів, офісного обладнання. 

Наявність партнерів - невід’ємна умова 

Пріоритет Креативної Європи  – мобільність митців на теренах Європи. Тому у вас має бути як мінімум 2 закордонні партнери. А якщо це великий проект на 2 мільйони, то навіть 5 партнерів. 

Країною-лідером проекту може бути будь-яка з тих, що входить до “Креативної Європи”. Головне розуміти як функціонує програма, як оперувати коштами. На початках радили приєднуватися до країни-лідера, яка є членом ЄС. І вчитися в неї оперувати коштами Європейського Союзу. 

Запорізький Обласний методичний центр культури і мистецтваНаші кнопки для розміщення на Ваших ресурсах.

Для обміну кнопками звертайтесь через "Зворотній зв'язок" нижче.

Запорізький Колорит

Поштова адреса:

69095, Україна, Запоріжжя, пр. Соборний, 152 (див. на мапі )

 

Час роботи:

Пн. - Чт. з 8:00 до 17:00, Пт. з 8:00 до 15:45

Перерва з 12:00 до 12:45